Výstup na kopec Ostrá Malenica - Strážovské vrchy

Rakytník, Rohatá a Ostrá Malenica v Strážovských vrchoch

Rozmanité a krásne pohorie Strážovské vrchy vo svojej severnej časti ponúka vynikajúcu turistiku spestrenú impozantnými skalnými útvarmi patriacimi vrchu Ostrá Malenica.

I keď ide o najvyšší vrch tejto lokality, nepatrí medzi veľmi navštevované. Samotný vrchol Ostrej Malenici je z časti zalesnený. Prístupový hrebeň vám však ponúkne vskutku očarujúce výhľady. Obdivovať môžete Strážov, Kľak, Maniny,či Považskú Bystricu. Okrem výhľadov však môžete obdivovať aj dolomitové skalné vežičky, ktorými je hrebeň celý posiaty. V okolí Ostrej Malenice sa nachádza aj niekoľko jaskýň, puklín, čí priepastí. Medzi známe a prístupné jaskyne patrí Mojtínska jaskyňa, ktoré je dlhá 46 m.

Dnes je v jaskyni umiestnená socha sv. Jozefa v životnej veľkosti. Ak by vám výstup na Ostrú Malenicu nestačil, stačí sa rozhliadnuť po okolí. Oblasť je plná mnohých malebných kopcov, ako napríklad Rohatín, Dievča, Rakytník, Tupý hrádok, Svinské Chlievy. Na Ostrú Malenicu sa možno dostať po zeleno značkovanom turistickom chodníku z obcí Slopná či Mojtín.

KST KROKO-VELO Tesáre 8.5.2021 ( 16km )