Sivý vrch – ozdoba Západných Tatier

Podľa legendy ukrýval tento 1804 m vysoký vrchol Západných Tatier obrovský poklad Juraja Jánošíka.  O jeho nájdenie sa usilovalo veľa ľudí, dokonca hľadali i v bralách Jánošíkovej skaly nad Hutianskym sedlom, no nikomu z nich sa ho nepodarilo nájsť. Dnes naň prúdia turisti najmä z iného dôvodu – odkrýva sa z neho kruhový výhľad na tie najkrajšie horstvá Slovenska.

 
Výstup na Sivý vrch patrí k veľmi pôsobivým turistickým výletom. Z Horárne pod Bielou skalou je nutné na vrchol prekonať takmer kilometrové prevýšenie, no odmenou za námahu je veľmi bohatá kvetena a pôsobivé skalné útvary, vytvárajúce akési vápencové mesto s belostnými domami. Najmä západný svah, známy aj ako Radové skaly, sa priam belie do diaľky a láka pohľady svojou čistou krásou. 
 

Hrana Babiek, skalná galéria Mnícha a Sokola

 
Na jar a v lete to tu priam hýri rôznorodou paletou farieb. Botanici tu napočítali najmenej 650 druhov rastlín, medzi ktorými sa nachádza i 28 vzácnych endemitov.
 
 
V túre sa zvyčajne pokračuje po hlavnom hrebeni, no nenechajte si ujsť odbočku na juh, kde je hneď niekoľko zaujímavostí. Či už romantická lúčna plošina, ostrá hrana Babiek s úžasným výhľadom do Liptovskej kotliny, skalná galéria Mnícha a Sokola, no i v roku 1970 postavená Chata pod Náružím, ktorej priateľská atmosféra a pravý duch horalov priam nabáda k tomu, aby ste si tu dali nielen čaj, ale zostali i na noc. Dve jej predchodkyne vyhoreli do tla, no jej novozrekonštruovaná podoba sa medzi ihličnanmi priam usmieva na krajinu.
 
- autor foto Michal Legelli.