Jimmy Doherty v Darwinovej záhrade

Tento nový trojdielny seriál na Viasat Nature znovu objavuje mimoriadné vedecké experimenty, o ktoré sa opiera  teória vývoja!

Jedna z najmocnejších vedeckých teórií o vzniku druhov prirodzeným výberom, zmenila rola náboženstva, prisvojila si politické dôsledky a hlboko zmenila spoločnosť, ekonomiku a umenie. Keď neslávne známy prírodovedec Charles Darwin začal preukazovať svoju slávnu evolučnú teóriu, nemal v ruke žiadnu z možností, aké má modernáí genetika dnes, vrátane napríklad analýzy DNA, a tak přišiel s niektorými vlastnými dômyselnými experimentami.

V tomto seriáli farmár a entomológ Jimmy Doherty mnoho z týchto často bizardných experimentov znovu preverí.

Jimmy neváha priložiť ruku k dielu - sám napríklad vykopáva záhon v trávniku v Darwinovej vlastnej zahrade v Kentu, aby ukázal boj o samotnú existenciu, nebojí sa spustiť po lane po kriedovom útese, aby preveril vek Zemi, a necháva semena rastlín namočené v slanej vode po celý mesiac. Zapáchajúce výsledky tohto experimentu dokazujú, že rastliny môžu prekonať oceány. A v neposlednom rade, neváha robiť taktiež čudné testy zahŕňajúce dážďovky a hudbu, ktoré dokazujú, ako pozoruhodne ďaleko zašiel Darwin vo svojej snahe porozumieť evolúcii.

Opakovaním týchto a ďalších experimentov Jimmy odhaľuje to, ako bol Darwin dynamický. Zároveň ale cez ne poodhaľuje aj tajomstvo evoúcie a skúma prácu, ktorú Darwin o ľudskej evolúcii publikoval ku koncu svojho života. Potom, čo rozšifroval evolučný vývoj rastlín, totiž nakoniec dospel k záveru, že sa ľudia vyvinuli zo starších opíc, pochádzajúcich z Afriky – túto teóriu nakoniec potvrdili moderní paleontológovia.

Tento fascinujúcí seriál znovu oživuje Darwinovu prácu novým a vzrušujúcím spôsobom. Nenechajte si ujsť ani jediný okamžik – nalaďte sa na Viasat Nature! Jimmy Doherty v Darwinovej záhrade - Utorky, 8. októbra – 22. októbra, o 19:00