Peter Bestro, už za chvíľu 50 ročný rodák z Myjavy, ktorý celý život prežil v Bratislave. Osvojil si myšlienku dobrého kamaráta, že život sa nedá predĺžiť, ale dá sa rozšíriť. A podľa toho sa Peter snaží skĺbiť rodinu, prácu a mnohé koníčky a projekty, ktorým sa venuje. Aktuálne napríklad projektu Via Slovakia, ktorý je snahou o vytvorenie sústavy diaľkových turistických trás po menej vychytených a známych oblastiach Slovenska, aby ich mohli objavovať všetci turisti. Jedným z Petrových projektov je VIA CENTRAL SLOVAKIA. Pešia trasa od najzápadnejšieho bodu Slovenska až na ten najvýchodnejší. Prešiel ju v lete. A tu je rozhovor o toomto zážitku...
Ahoj Peťo, prešiel si krížom cez Slovensko od najzápadnejšieho bodu po ten najvýchodnejší. Čo ťa k tomu motivovalo?
S priateľmi vytvárame projekt Via Slovakia, čo by mal byť systém diaľkových turistických trás okolo a krížom cez Slovensko a táto túra bola overenie jednej z týchto trás.
Čo vás motivovalo k vytvoreniu takýchto trás?
V skutočnosti na Slovensku neexistuje oficiálna diaľková trasa. Diaľková trasa má mať 500 míľ, teda cca 800km. Toto nespĺňa ani najpopulárnejšia cesta hrdinov SNP. Naviac sme po prejdení okolo Slovenska zistili, že v našej krajine sú oblasti plné úžasných ľudí, pamiatok, zaujímavostí a prírody, ktoré okrem miestnych skoro nik nenavštevuje.
Išiel si sám?
Prvé 4 dni sme išli celkom štyria, zvyšok som šliapal s kamarátom Gregorom.
Mal si nejaké informácie od ľudí, čo túto trasu absolvovali pred tebou, či vy ste boli vlastne prví?
Túto trasu som v rámci spomínaného projektu vymyslel ja, čiže v tejto podobe ju nikto ešte nemohol ísť. Boli sme prví.
Mal si už za sebou aj predtým rôzne diaľkové trasy?
Mal som za sebou niekoľko túr v dĺžke jeden až päť týždňov.
Aké boli teda tvoje prípravy?
Prípravy sa týkali hlavne samotnej trasy, výbavu mám vcelku vychytanú, fyzicky sa držím v určitom štandarde. Myslím, že na diaľkovú túru sa asi nedá natrénovať.
- Živá beseda s Petrom o jeho ceste bude v kaviarni Dobrodruh v nedeľu 10. novembra - Pešo od najzápadnejšieho bodu Slovenska po najvýchodnejší.
Myslíš, že na diaľkovú trasu sa skutočne nedá natrénovať?
Myslím to tak, že sa nedá natrénovať na 12 hodín chôdze denne s batohom inak, ako kráčať aspoň 8 hodín denne ako tréning. Na to nemá pred cestou nikto čas. Videl som bežcov, ktorí denne dávajú 10km a 5 hodín chôdze ich zničilo. Samozrejme je chybou vstať od počítača, za ktorým sedím denne 10 rokov a vydať sa na mesačnú cestu. Ja sa snažím chodiť na túry v každej možnej voľnej chvíli, už 16 rokov cvičím taekwondo, čo ma udržuje v určitej fyzickej kondícii, najmä čo sa týka pohyblivosti celej kostry. Možno by som sa poopravil, nedá sa na to natrénovať priamo, ale dá sa nastaviť telo tak, aby bolo pripravené, že bude mať hlava nejaký bláznivý nápad, ktorý mu dá zabrať.
Koľko ste prešli celkovo kilometrov?
Celkom sme prešli 865 kilometrov.
Kde táto cesta začína a kde končí?
Cesta začína v najzápadnejšom bode Slovenska, v Záhorskej Vsi a končí v najvýchodnejšom bode na Kremenci. Samozrejme dá sa ísť aj naopak.
Ide o oficiálne značenú cestu, či v podstate ešte len bude snaha túto cestu vyznačiť?
Ako som už spomínal, ide o nami vymyslenú trasu. Celý projekt Via Slovakia bol v prvom rade takéto diaľkové trasy vymyslieť a teraz sa snažíme, aby ju Klub slovenských turistov vyznačil v teréne.
A v akom štádiu je dohoda s klubom Slovenských turistov, čo sa týka vyznačenia trasy?
Máme za sebou stretnutia, kde sme to celé predstavili a je tam ochota to vyznačiť. Naivne sme si mysleli, že dodáme trasu naklikanú v mapách.cz, ale zistili sme, že KST má prepracovaný systém po regiónoch, aby vedeli urobiť odhad rozpočtu a času na takúto vec a schváliť si to vo svojich štruktúrach. Aktuálne sa im to snažím pripraviť podľa ich požiadaviek.
Ako to bolo s nocľahom. Inak povedané, je na tejto trase dostatok možností na kempovanie alebo je tu možnosť aj len tak zakempovať vo voľnej prírode?
Prešli sme to za 22 dní, z toho 3x sme spali pod strechou, 3x pod stanom a zvyšok navoľno, väčšinou v altánkoch, na terasách chát a krčiem. Súčasťou projektu Via Slovakia by mal byť v budúcnosti aj zoznam možných ubytovaní po celej trase.
A čo strava?
Ja vždy začínam z domu nabalený dehydrovaným jedlom a proteínovými tyčinkami a cca po týždni prejdem na Margotky, Horalky, slaninu, chleba a tvrdý syr. A samozrejme reštaurácie, penzióny a chaty. Pri diaľkovej trase je u nás málokedy dlhší úsek ako jeden deň bez civilizácie.
Koľko kilometrov sTe prešli denne?
Začínali sme na 25-30 kilometrov denne, postupne sa to zlepšovalo. Cez Muráň, Nízke Tatry a Slovenský Raj sa toľko nedá, ale na východe sme už išli 50 kilometrov denne.
Tak to je veľa. Ako dlho vám trvala celá cesta?
Celkom nám to trvalo 22 dní, ale na Muráni som mal problém s achilovkou, tak sme mali deň pauzu a po výmene tenisiek som už išiel ďalej.
- Živá beseda s Petrom o jeho ceste bude v kaviarni Dobrodruh v nedeľu 10. novembra - Pešo od najzápadnejšieho bodu Slovenska po najvýchodnejší.
Miestami to musel byť "zapadákov". Stretávali ste veľa turistov?
Väčšinou vôbec žiadnych, okrem miest, kde trasa križuje populárnejšie miesta, ako Inovec, Vtáčnik, Bojnice, Banská Štiavnica, Sitno, Kráľova Hoľa, Slovenský Raj a na východe Poloniny. Ale zasa sme stretli pri tajchoch otužilcov, na chate pod Sitnom boli rádioamatéri, na Zbojníckom hrade archeológovia.
Táto trasa je v podstate asi ešte neznáma. Čo myslíš, ako to bude v budúcnosti...
Verím, že sa stane chodenou najmä turistami, ktorí sa zaujímajú o nedotknutú prírodu a neznáme miesta Slovenska.
Ktorá časť trasy ti najviac vyhovovala a ktorá by podľa teba mohla byť v budúcnosti pre ľudí najpríťažlivejšia/najatraktívnejšia?
Ťažko povedať, ja som typ čo proste rád chodí po horách a je mi jedno po akých. Ale asi sa mi najviac páči záver trasy cez Vihorlat a Bukovské vrchy s ich pralesmi. Pre ľudí všeobecne by mohol byť najzaujímavejší prostredný úsek od Banskej Štiavnice cez Pliešovské Lazy, divoký hrebeň Javorie, Stolické vrchy, Muráň, Nízke Tatry cez Kráľovu hoľu a Slovenský Raj. Je taký naozaj najpestrejší.
Prišla aj kríza?
Krízu som mal na Muráni, keď ma dosť bolela noha, tak som si asi 25km dosť odtrpel. Inak som si to užíval, aj keď nám asi polovicu trasy pršalo.
Ty mአprezývku "Veslo". Ako táto prezývka vznikla?
Na strednej škole som sa vrcholovo venoval rýchlostnej kanoistike, tak mi spolužiaci dali túto prezývku. To že som vlastne používal pádlo, nie veslo sa akosi nebralo do úvahy.
Čo sa týka výstroje, venoval si jej určite veľkú pozornosť. S čím si vyrazil na cestu a menil si výstroj aj počas cesty?
Vybaveniu som sa venoval dlhodobo, som typ, čo ho bavia takéto hračičky a ich skúšanie a venujem tomu dlhodobo pozornosť. Najmä od doby, čo som objavil filozofiu ultralight-u. Aktuálne má môj batoh 7kg bez jedla a vody, či idem na 3 dni, alebo mesiac.
Popíš nám, v čom spočíva ultralight...
Je to filozofia chodenia do prírody s minimálnym nutným vybavením, rádovo do 10% vlastnej hmotnosti. Nejde tam o to, používať drahé ľahké veci, alebo nezobrať si so sebou niečo na úkor bezpečnosti, ale nájsť si výbavu, ktorá mi zabezpečí dostatočný luxus a bezpečnosť, naučiť sa ju používať tak, aby si človek užíval každý krok v prírode a nie sa tešil na moment, kedy zhodí ťažký batoh niekde na kopci a bude rád že ho to nezmrzačilo.
Ako by si charakterizoval celú túto trasu?
VIA SLOVAKIA CENTRAL je trasa, na ktorej môžete spoznať to naozajstné Slovensko. Jeho prírodu, históriu a najmä ľudí. Je to trasa, kvôli ktorej ešte netreba dávať výpoveď, ale už vám hlavu vyčistí od všetkých civilizačných nánosov a umožní vám prísť na to, čo je pre vás v živote to podstatné.
Nech sa páči, tvoj odkaz pre čitateľov Dobrodruh.sk...
Ľudia neseďte doma, choďte do prírody, netreba k tomu cestovať cez pol republiky. Slovensko je úžasné v tom, že za každým domom je kus prírody, do ktorej sa dá ísť a objavovať vlastnú krajinu.
- Živá beseda s Petrom o jeho ceste bude v kaviarni Dobrodruh v nedeľu 10. novembra - Pešo od najzápadnejšieho bodu Slovenska po najvýchodnejší.