Do Kirgizska na bajku: Na bicykli divokým pohorím Ťanšan

Kirgizsko považujem za jeden z najzaujímavejších bajkových revírov vôbec. Opustiť na chvíľu civilizáciu a stratiť sa na pár dní s bajkom v pohorí Ťanšan, má skutočne veľmi očistné účinky. Však je to tiež jeden z najväčších horských systémov na svete. Od nekonečných pasienkov a horských jazier vás delia len nejaké tie zasnežené štvortisícové sedielka. Za ními sa už čas takmer zastavil, žiadny zbytočný chvat a náhlenie. Pretrvávajú tu stále len dôležité životné hodnoty.

Už ani neviem presne, koľko že priateľských prípitkov pri našom putovaní Kirgizskom vlastne celkom prebehlo. Za "streču", za družbu národov, za rodinu, "za zdarovje", "za ljubavu...". Skrátka, veľké množstvo vodky pevne potvrdilo naše priateľstvo s miestnymi potomkami Sakov. Dodnes sa tu preháňajú na koňoch, pasú zverená stáda koní a dobytka. Pre spestrenie jedálnička si občas strelia svišťa. Čo mimochodom považujem za slušné umenie vzhľadom k plachosti a ostražitosti týchto stvorení. A tiež ak vezmeme do úvahy hrdzavé pušky, ktoré zdedili pravdepodobne po svojich pradedoch.

Spanie v jurtách a jazda na koni pri jazere Son Kul

Na našej bajkovej výprave sme samozrejme vyskúšali niektoré zaujímavosti zo života pastierov. Napríklad spanie v jurtách a jazda na koni pri jazere Son Kul je úplne nezabudnuteľným zážitkom. Za celý týždeň v sedle bajku spravidla pekne vyhladnete. Pri poctivej miestnej strave však nie je problém udržať formu. Výdatné dávky boršča, veľa baranieho, ryby, bylinky... A k tomu všetkému pravidelné dávky vodky, vás zaručene udržia v kondícii až do konca. Prešli sme okolo druhého najväčšieho jazera na svete Issyk-kul. Cez impozantné sedlo Tosor Pass. Prešli nekonečná údolia. Za ďalším sedlom Parrots Pass sme našli oázu pokoja pri jazere Son Kol. A po hodvábnej ceste dosiahli Tash Rabat kúsok od čínskych hraníc.
 
Cesty boli drsné, ale na poriadnom bajku sa preženiete nádhernými kirgizskými horami ako dávni dobyvatelia na svojich koníkoch. Kamenisté cesty vás pekne vytrasú, takže funkčné odpruženie nie je na zahodenie. Putovanie ľudoprázdnymi horami Ťanšanu je v sedle bajku úplne ideálny spôsob, ako spoznať miestnych obyvateľov čo najviac z blízka. A samozrejme tiež, ako zažiť veľké a nezabudnuteľné dobrodružstvo na bajku s podobne "udretými" priateľmi.