Každý deň iná zimná akcia - takto sa prezentuje región Jungfrau a údolie Haslital

Región Jungfrau je spoločne so susedným údolím Haslital už zhruba 100 rokov preslávený ako skutočný raj pre lyžiarov. No oblasť Berner Oberland ponúka dovolenkárom okrem dokonalých lyžiarskych podmienok najmä dobrodružné programy špičkovej triedy.

Zimnú sezónu 2014/2015 sme otvorili v regióne Jungfrau už v novembri. Znamená to, že nastal čas opäť si pripnúť lyže a vyraziť na svahy, pretože v trojici lyžiarskych oblastí Gindelwald-First, Kleine Scheidegg-Männlichen a Mürren-Schilthorn na Vás čaká 213 kilometrov zjazdoviek, ktoré treba pokoriť. Vďaka dvom novovybudovaným vlekom Gimmeln a Allmendhubel ponúka spoločnosť Schilthornbahn AG tú najmodernejšiu infraštruktúru pre všetkých milovníkov zimných športov. Dňa 13. decembra sa tiež spustí premávka horskej dráhy Bergbahnen Haslital-Meiringen, ktorá prepravuje hostí ku zjazdovkám s dĺžkou približne 60 kilometrov. Novinkou je aj pretekárske lyžiarske stredisko Hasliberg s trvalými pretekárskymi a tréningovými svahmi v súlade s medzinárodnými štandardmi. Všetko teda naznačuje, že si tu užijete dokonalú zábavu na svahu. A ak ju skombinujete s pestrou akčnou ponukou počas zážitkových dní, premeníte svoju dovolenku na nefalšované zimné dobrodružstvo.

Pre fanúšikov akčnosti: rýchlym tempom do výšav a svižným spádom späť nadol

Ak hľadáte adrenalín, potom ste v regióne Jungfrau na správnej adrese. Celosvetovo jedinečnou ponukou je tzv. tandem speedflying, teda akási zmes lyžovania a paraglidingu. Milovníci akcie vyrazia na lyžiach k útesom, z ktorých potom dych vyrážajúcou rýchlosťou vzlietnu za pomoci padáku smerom k obci Wengen. Razantný zážitok sa končí hladkým pristátím na lyžiach. Alternatívne môžete počas akčného dňa prežiť povedzme sen o priechode cez celý ľadopád. Sprevádzaná lezecká túra po ľadopáde „Sny o ľadopáde“ („Eisfallträume“) prebieha za využitia techniky lán viacerých dĺžok a umožňuje pochopiť fascináciu ľadom.

Pre rodiny: kľučkujte na rýchlych skĺzniciach a rýchlo sa     zošmyknite do údolia

Dospelí aj deti sa v zimnej sezóne 2014/2015 môžu tešiť na novú sánkarskú dráhu Apollo (Schlittelweg Apollo), ktorá zaručí ideálnu zábavu na skĺzniciach pre celú rodinu. Široká a slnečná sánkovacia dráha vedie od stanice Schiltgrat cez Schiltalp až po Mürren. V regióne Jungfrau sa taktiež nachádza jedna z najdlhších sánkarských zjazdoviek v Alpách, reč je o „Big Pintenfritz“. Kabínková lanovka sánkarov vyvezie zo stanice Grindelwald do stanice First, odkiaľ sa po zimnej prechádzke dostanú na štartovací bod Faulhorn, kde sa začína táto 15 km dlhá trať. Po výdatnej sánkovačke môžete sánky vymeniť za tzv. snežný bicykel (voláme ho tu „velogemel“). Tento ručne vyrábaný drevený pojazd podobný bicyklu je známy už vyše 100 rokov, vtedy predstavoval nevyhnutnú pomôcku pre každodenný život domáceho obyvateľstva. Najmä deti nadchne toto tradičné vozidlo, aké sa nepoužíva nikde inde vo Švajčiarsku a ako unikát sa vyváža do celého sveta. Jazda na snežnom bicykli po zasnežených dráhach s dych berúcou kulisou hôr býva nezabudnuteľná. Po inom type skĺznic možno siahnuť následne, konkrétne počas korčuľovania. Veľká ponuka umelých i prírodných ľadových dráh Vám určite neuľahčí voľbu, pre ktorú z nich sa rozhodnúť na začiatok. V regióne Jungfrau nájdete dráhy v strediskách Grindelwald, Wengen, Mürren a Lauterbrunnen. V údolí Haslital sa navyše môžete nechať zlákať dvoma traťami pod holým nebom.

Pre páry: výstupy a zostupy, počas akých si vychutnáte romantiku

Nezabudnuteľným dobrodružstvom býva každopádne tzv. heli-skiing (lyžovanie začínajúce letom vrtuľníkom) ponad údolie Lauterbrunnental na východiskový bod vo výške takmer 4000 metrov nad morom. Skúsený vodca Vás bezpečne prevedie nedotknutým prašanom a tamojšia jedinečná panoráma Vám zároveň zaistí dokonalý rámec pre oddych vo dvojici. Po freeride-ovom dobrodružstve sa priam núka pobudnúť v jednej z miestností reštaurácie. Po takej dávke čerstvého vzduchu chutia regionálne špeciality ako fondue či raclette mimoriadne dobre. Ponuky na večerné hodiny v regióne Jungfrau a údolí Haslital sú tiež plné zimnej romantiky. Keď sa vrchy Eiger, Mönch a Jungfrau zaskvejú v žiare mesiaca, nastane ideálny čas vybrať sa na túru na lyžiach či snežniciach. Vychutnajte si ticho sveta hôr za splnu mesiaca, obdivujte svetlá dolu v údolí a nazbierajte novú silu, veď presne takto majú vyzerať okamihy, ktoré Vás budú spájať. Spoločná sánkovačka dolu do údolia je v doline Haslital možná v oblasti Mägisalp-Reuti aj v noci - počas nočného sánkovania. Horská reštaurácia ponúka okrem svojich špecialít i zábavu pri muzike. Novinkou je nočné lyžovanie na osvetlenej a zasneženej zjazdovke Mäglisalp-Reuti. V regióne Jungfrau majú dovolenkári možnosť užiť si nočnú lyžovačku v obci Wengen alebo v Grindelwalde.