Bardejovské kúpele

Viete niečo o histórii kúpeľov po roku 1989? Väčšina funguje tak ako pred tým. Len majetkové pomery sa „trochu“ zmenili a trošku aj kolorit okolo nich.

Napríklad Karlove Vary, pre pamätníkov Československa, vlajková loď kúpeľníctva bývalého spoločného štátu. Myslím, že vlajkovou loďou ostali pre Čechov dodnes. S jednou malou kozmetickou chybou. Údajne, majoritnú časť pozemkov, hodnotných nehnuteľností a všetkého, čo i len trochu zaujímavého, majú vo vlastníctve novodobí ruskí oligarchovia. Vedomí si svojej neohrozenosti spestrili kúpeľnú architektúru novotvarmi v duchu rusko-sovietskej proveniencie. Zlé na tom všetkom je, že obdobný scenár sa možno zopakuje aj na Slovensku. V Bardejovských kúpeľoch sa totiž čoraz intenzívnejšie hovorí o investoroch z krajín na východ od Slovenska. Možno pomôže „hospodárska kríza“ a naše, takmer osemsto rokov staré, kúpele sa nedočkajú stavebného boomu, ktorý by ich položil na lopatky. O existencii tunajších liečivých prameňov sa vedelo už v 13. storočí.

Cár Alexander a cisárovná Mária Lujza

Okolo roku 1242 sem prišli cisterciáni z poľskej Koprziwnice. Tunajšie pramene výdatne využívali na liečenie. O nejakých sto rokov neskôr, písomné pramene spomínajú kúpele ako súčasť mesta Bardejov. Osada s domami a šiestimi kúpeľnými kabínami je písomne doložená až v roku 1505. Základy dnešnej prevádzky kúpeľného komplexu boli položené v polovici 18. storočia. Z roku 1777 ostal zachovaný najstarší kúpeľný dom. tzv. Tahyho dvor.

Počas 19. a 20. storočia jeho hmotu zredukovali a dnes je to už len nenápadný domček v blízkosti veľkolepejšieho domu Astória. Na začiatku 19. storočia by ste tu našli domy mestskej správy, objekty s vaňami a saunou, sály, kúpacie komory, cukráreň a hostinec. Od tohto času je možné hovoriť o kúpeľnej osade a spoločensko kultúrnom centre s plánovite riešeným urbanizmom. Pre fajnšmekrov pripravovali perlivú voda  zmiešanú  s vínom alebo citrónovou šťavou, údajne tak  vznikol osviežujúci šumivý nápoj. Komfort, zahŕňajúci možnosť kúpať sa v liečivej vode priamo vo svojej hotelovej izbe zlákal aj korunované hlavy. V roku 1821 sa tu objavil ruský cár Alexander a cisárovná Mária Lujza. Nebola poslednou cisárovnou, ktorá si tu odpočinula. O inej, ďaleko známejšej osobnosti, trochu neskôr. V prvej polovici 19. storočia sa vojnové presuny, požiar a povodeň sa postarali o dočasný, niekoľko desiatok rokov trvajúci útlm. Našťastie, v roku 1893 sa Bardejov stal súčasťou železničnej trate. Tým sa zlepšila jeho dostupnosť pre liečebných hostí. Stavebná činnosť postupovala veľmi rýchlo. Bol postavený najväčší kúpeľný dom Astória, neoklasicistická budova s veľmi peknou secesnou výzdobou. Pribudol koncertný pavilón, na ploche kúpeľov tri ulice s obchodmi, ktoré boli celú noc osvetlené (táto informácia je veľmi zaujímavá z pohľadu Bardejovčanov, pretože sa stáleho osvetlenia Radničného námestia dočkali až v roku 1970!).

Sissi v Bardejove

Potom prišiel rok 1895 a od 1.  do 27. júla sa tu liečila cisárovná Alžbeta, známa  Sissi. Ubytovaná bola v novom hoteli Deák (dnes Liečebný dom Alžbeta, neoklasicistická budova z roku 1893). Počas tohto pobytu, pravdepodobne inkognito navštívila aj mesto Trebišov, aby sa tu poklonila pamiatke svojho priateľa Júliusa Andrássyho. Alžbeta preukázateľne navštívila Baziliku sv. Egídia (v literatúre sa stále uvádza kostol sv. Egídia) v Bardejove. Miestnemu farárovi darovala svoj prsteň, ktorý je dnes vystavený v Šarišskom múzeu. Návšteva Sissi do značnej miery spropagovala kúpele. Na jej pamiatku premenovali Perlivý prameň na Alžbetin.

V roku 1926 sem preniesli drevený barokový pravoslávny kostol z dedinky Mikulášová – Niková, ktorý sa stal základom pre skanzen Šarišskej dediny (o skanzene niekedy nabudúce J ). Za socializmu tu pribudlo zopár budov, ktoré časom zapadli do koloritu miesta tak, že ich uniformné a šedivé fasády už ani nerušia. Bardejovské kúpele a Bardejov, ku ktorému akosi prirodzene patria, sú ako násilne oddelené siamské dvojčatá. Jeden bez druhého nemôžu byť, ale tvária sa, akoby k sebe nepatrili. Miesto toho, aby sa vybudovala spojnica medzi mestom a kúpeľmi v podobe chodníka, cyklotrasy, bulváru, priestor medzi nimi začínajú vypĺňať obchodné centrá pochybnej hodnoty. Na rozdiel od mnohých siamských dvojčiat, oddelenie určite prežijú. Otázkou však je, ako utrpí kvalita ich života.