Srí Lanka - Ostrov čaju, slonov a drahokamov

Vôňa jazmínu vás víta už na letisku, keď prichádzate do tohto ostrovného štátu presláveného pod názvom Cejlón. Krásne ženy v pestrofarebných sárach, muži v dlhých sukniach, pekelne pálivé kari aj lahodne jemný byvolí jogurt, stáročné banánové stromy a rozvážne rodinky slonov. To všetko vás čaká za jeho bránami. V starých kráľovských mestách si na svoje prídu milovníci histórie, v horách nadšenci pre čaj a prírodné scenérie, pri mori odpočinku chtiví pôžitkári.

Sedím na skale, kúsok od rieky, kde sa predo mnou kúpe asi 60 slonov. Malí, veľkí, rozmerní aj leniví. Zvlášť podarené sú slonie mláďatá, potápajú sa, naberajú do chobota vodu a vystrekujú ju okolo ako vodotrysk. Všetko pod ochranným dohľadom mamy, ku ktorej si občas prídu sosnúť trochu mliečka. Najroztomilejší pohľad. Všetky slony sú zo štátneho slonieho útulku v Pinnewale, kúsok od Kandy. Mahautovia ich každé dopoludnie aj večer naženú do tropickej rieky na kúpanie a zaistia tak turistom krásnu a veľmi obľúbenú šou.

sri lanka

Buddhov zub

Mesto Kandy je náboženským srdcom krajiny, hoci druhé najväčšie mesto na ostrove, má pokojnú atmosféru a pri brehu jeho jazera sa dá nasávať historická atmosféra aj príjemne odpočívať. Srí Lanka je krajina budhistická a v Kandy je uložená najsvätejšia relikvia ostrova - Buddhov zub, ktorý bol vraj ukradnutý z jeho kremačného lôžka v Indii pred 2500 rokmi. Zub je uložený v sérii niekoľkých zlatých truhiel v chráme, ktorý predtým býval súčasťou kráľovského paláca a navštíviť ho je zážitok obzvlášť v priebehu každodenných ceremónií. Do zamknutej svätyne majú prístup len najvyšší z kňazov, ktorí mu trikrát denne nosia obety a potravu. V tej dobe sa za zvuku bubnov a píšťal dvere otvoria a veriaci aj zvedaví turisti majú možnosť na pár sekúnd zahliadnuť zlatú truhlu. Okrem chrámu svätej relikvie a fotogenickejších koloniálnych budov je v okolí Kandy k videniu ešte spomínaný sloní sirotinec a elegantná botanická záhrada, ktorú založili Briti, a prechádzka jej úhľadnými záhonmi a pod labyrintom konárov stromov je veľmi pôvabná.

Nuwara Eliya

Z Kandy to nie je ďaleko do horského mestečka Nuwara Eliya, kde sa nachádzajú najznámejšie plantáže presláveného cejlonského čaju. Nuwara Eliya bývala anglická horská stanica a anglickou atmosférou to tu doslova sála. Sú tu drevené domčeky so záhonmi trvaliek, dostihová dráha aj golfové ihrisko. Najobľúbenejšou zábavou je samozrejme návšteva plantáží a tovární na spracovanie čaju, kde vám ochotne vysvetlia celý proces. Horský terén ale nahráva aj prírodným scenériám, je tu hneď niekoľko veľkých vodopádov a krásny národný park Hortnons plains (Hortonove pláne). Príroda náhornej plošiny je úchvatná, oproti trópom o pár hodín ďalej, je tu studené podnebie, traviny, na ktorých sa pasú jelene a horská džungľa s machovým porastom.

sri lanka

Viac národných parkov

Odbočenie z klasických turistických trás vás môže zaviesť pod hory do mestečka Wellawaya, v ktorého okolí sú dve archeologické náleziská so sochami Budhu. Krajina je plná zelených ryžových políčok, po ktorých sa hrdo promenádujú divoké pávy, v lesoch lietajú rybáriky a vstupné na pamiatky je symbolické. Ďalšie zaujímavé miesto, pútnické mesto Kataragama je sväté zároveň pre tri náboženstvá - budhistov, hinduistov a moslimov. Na nedeľných obradoch sú tu tisíce miestnych pútnikov, ktorí prinášajú náručia kvetov a ovocia pre uctenie bohov či Budhu, zvoní sa na zvony, pália sa vonné tyčinky.

Na južnej rovine sa rozprestiera tiež niekoľko národných parkov, kde stále putujú divé slony a na konároch stromov na svoju korisť číhajú leopardy. Jedným z najznámejších je NP Yale. Keď vyjdete džípom pred úsvitom, v teplom rannom svetle môžete pozorovať kŕdle letiacich vtákov, pávy sediacie v korunách stromov, vodné byvoly užívajúce si kúpeľ v jazierkach, krokodíly vyhrievajúce sa na brehoch či rodinku divokých slonov pri raňajkách. Na juhu ostrova je skutočná koloniálna perla Srí Lanky - pôvodne holandské mestečko Galle. Uličky krásne dochované pevnosti sú tiché a čisté, ubytovanie v holandských domoch pripomenie domov, obchodíky predávajú kvalitné suveníry a v reštaurácii vám urobia chutné európske jedlo aj kapučíno. Skrátka kúsok Európy v trópoch. V okolí Galle sú aj preslávené pláže Hikkaduwa a Unawatuna, kde si môžete užiť aj povaľovanie v lehátku a plávanie v tyrkysovom mori.

sri lanka

Jedným z hlavných prírodných zdrojov, ktorými Srí Lanka oplýva, sú drahé kamene. Rubíny, smaragdy, zafíry ... pre milovníka šperkov pravý raj. Na Srí Lanke si ale ten svoj drahokam nájde každý človek. Názor slávneho spisovateľa sci-fi Arthura C. Clarka, ktorý žil na Srí Lanke väčšinu svojho života, ale je, že najväčší tunajší poklad je jej obloha, na Zemi vraj najlepšia k pozorovaniu galaxie.

Na Srí Lanku cestujte s CK LIVINGSTONE: http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/asie/sri-lanka/