Najodľahlejšie obývané ostrovy sveta

Zoznam desiatich najodľahlejších obývaných ostrovov sveta Vás prekvapí v mnohých spôsoboch. Od ostrovov, kde žijú vzbúrenci až po ostrovy, kde ľudia žijú v loďkách naokolo – svet je jednoducho plný takýchto úchvatných miest. A medzi ne patria aj pevniny obklopené morom, teda ostrovy.

Samozrejme, na našej planéte sa nachádza nespočetné množstvo ostrovov a takmer všetky z nich sú krásne a jedinečné. My Vám však dnes prinášame zoznam, kde uvidíte tie najodľahlejšie z nich – ostrovy, na ktoré je ťažké sa dostať a na ktorých je ťažké žiť. No aj napriek tomu tam nájdete nejakých žijúcich ľudí...

10. Suwarrow, Cookove ostrovy

Suwarrow je súčasťou Cookových ostrov a je obývaný len dočasne. Je ťažké určiť, kedy bol ostrov presne objavený. Svoj názov dostal už po mnohých slávnych cestovateľoch, no až Tom Neale, ktorý tento ostrov obýval 15 rokov, mu dal meno Suwarrow.

9. Surin

Surinove ostrovy sa nachádzajú v blízkosti Thajska. Je to nádherné miesto a keď je voda pokojná, niektorí turisti tu chodia potápať sa do hlbokej vody a objavovať morský svet. Obyvatelia tohto ostrova sú v podstate ostrovní cigáni, ktorí žijú v malých člnoch v blízkosti ostrovov.

8. Pitcairnove ostrovy

Pitcairnove ostrovy nie sú krajinou, ale suverénnou jurisdikciou. Toto miesto bolo kedysi veľmi nábožné a ľudia žijúci na týchto ostrovoch neboli príliš priateľskí. Hovorí sa, že v súčasnosti tam žije cca 40 až 45 obyvateľov z deviatich rodín.

7. Veľkonočný ostrov

Veľkonočný ostrov sa nachádza neďaleko od Čile a kedysi bol domovom pre tisícky ľudí. Ostrov je stále turistickou atrakciou, no nenachádza sa tam nikto, kto by tam žil natrvalo. V roku 1800 bola z tohto ostrova unesená takmer polovica populácie – to je zrejme dôvod, prečo tam v súčasnosti nikto nechce žiť.

6. Foula

Na šiestom mieste v našom zozname sa umiestnil ostrov Foula, ktorý je jedným z najobývanejších britských ostrovov. Aktivita na ostrove je iba zriedkavá a žije tu iba cca 30 ľudí. Títo ľudia sa väčšinou zdržiavajú na pobreží a živia sa výrobou vlny a rybárčením.

5. Nauru

Tento tichooceánsky ostrov je po Monaku a Vatikáne treťou najmenšou krajinou sveta. Ostrov kedysi býval bohatý, ale po tom, čo sa jeho fosfátové rezervy minuli, krajina Nauru musela o pomoc požiadať Austráliu. Život natrvalo je na tomto ostrove ťažký, ale pre tých, ktorí hľadajú azyl v Austrálii, je táto krajina vhodným miestom.

4. Isola Tiberina

Tento malý ostrov je známy pre svoju bohatú históriu a liečivú silu – dostať sa naň môžete iba pomocou dvoch malých mostov. Dokonca aj dnes navštevuje Tiberinu mnoho ľudí, ktorí hľadajú liek pre svoju nevyliečiteľnú chorobu.

3. Vulcan Point

Ak sa budete držať definície tohto ostrova, Vulcan Point potom v podstate ani ostrovom nie je. V skutočnosti je to obrovská sopka nachádzajúca sa na Filipínach. Ostrov je tiež obľúbeným turistickým miestom, ale kvôli strachu zo sopečnej erupcie tam nikto nežije.

2. Bear Island (Medvedí ostrov)

Medvedí ostrov leží 400 míľ od severného pobrežia Európy. Žiadni obyvatelia tohto ostrova nie sú známi – veľa ľudí sa ho snažilo obývať, no všetci zlyhali. Nachádza sa tam totiž vrak jadrovej ponorky, ktorá naďalej zostáva hlavnou prekážkou pre tých, ktorí by tam chceli žiť natrvalo.

1. Tristan da Cunha

Tristan da Cunha je v našom zozname najodľahlejším obývaným ostrovom sveta. Nachádza sa v južnej časti Atlantického oceánu a je taký malý, že nemá žiadnu pristávaciu dráhu. Žije tu len niekoľko desiatok ľudí. Títo ľudia trpia chorobami ako astma či očný zákal. Tento ostrov bol kedysi súčasťou Spojeného Kráľovstva.