Najkrajšie hrady v Európe

Stredoveké kamenné steny, vysoké veže, veľkolepé mosty – to všetko je súčasťou hradov, ktoré sú dôkazom dávnych architektonických skvostov a skrývajú v sebe kus histórie. Takýmito nádhernými stavbami sa môže pýšiť aj náš svetadiel a my Vám dnes prinášame zoznam tých najkrajších hradov, ktoré sa skutočne oplatí vidieť.

Neuschwanstein Castle, Nemecko, 1886

Sedem týždňov po smrti kráľa Ľudovíta II. v roku 1886 bol hrad Neuschwanstein sprístupnený verejnosti. Tento plachý kráľ dal hrad postaviť preto, aby sa dištancoval od verejného života. V súčasnosti si jeho súkromné útočisko prichádzajú pozrieť milióny turistov ročne.
hrad nemecko

Eilean Donan Castle, Škótsko, 13. storočie

Hrad Eilean Donan je uznávaný ako jeden z najznámejších obrazov Škótska. Nachádza sa na ostrove, kde sa stretávajú tri veľké morské jazerá a tak je obklopený naozaj veľkolepou scenériou. Niet preto divu, že tento hrad je teraz jedným z najnavštevovanejších v Európe. 

hrad skotsko

Chenonceau Castle, Francúzsko, 1430

Hrad Chenonceau je výnimočným miestom nie len vďaka jeho originálnemu dizajnu, bohatstvu jeho zbierok, nábytku či výzdobe, ale taktiež vďaka jeho osudu. Bol totiž milovaný, spravovaný a chránený ženami, ktoré boli naozaj výnimočné a ktoré sa navždy zapísali do histórie ľudstva (Catherine de Medici, Madame Dupin či Diane de Poitiers).
hrad francuzsko

Alcázar of Segovia, Španielsko, 12. storočie

Rozprávkovo vyzerajúci hrad Alcazár of Segovia je najvýznamnejším hradom v Španielsku. Hovorí sa, že stavba tejto pevnosti bola inšpirovaná hradom Popolušky od Walta Disneyho. Hrad Alcazár leží asi hodinu cesty od Madridu a je tak obľúbeným jednodňovým výletom pre tých, ktorí sa nachádzajú v španielskom hlavnom meste.
hrad spanielsko

Bodiam Castle, Anglicko, 1385

Hrad Bodiam sa nachádza v samom srdci historickej krajiny a tento hrad pochádzajúci zo 14. storočia je so svojimi točitými schodišťami, cimburiami a padacou mrežou jedným z najmalebnejších a najromantickejších objektov v Británii. Okná, cez ktoré sa kedysi strieľali šípy, veža, ktorá bola kedysi vyhliadkovou a ruiny, po ktorých kedysi chodili rytieri – to je miesto, kde môžete oživiť svoje spomienky z detstva a vašu fantáziu nechať naplno rozvinúť.
hrad anglicko

Kylemore Abbey, Írsko, 1867

Hrad Kylemore Abbey a viktoriánska Walled Garden sú jednou z hlavných írskych turistických atrakcií. Kylemore bol postavený koncom 19. storočia a postavil ho Mitchell Henry MP, bohatý podnikateľ a liberálny politik, ktorého inšpirovala láska k jeho manželke Margaret a jeho nádeje v jeho milované Írsko. Henry tak vytvoril pevnosť, ktorá sa môže pochváliť všetkými inováciami modernej doby. V súčasnosti je Kylemore Abbey vlastnený a riadený komunitou Benediktínov, ktorí rezidenciu spravujú od roku 1920.
hrad irsko

Peleș Castle, Rumunsko, 1883

Nachádzajúci sa na úpätí pohoria Bucegi v malebnom mestečku Sinaia, hrad Peles je majstrovským dielom nemeckého neo-renesančného architekta a je považovaný za jeden z najkrajších hradov v Európe. Jeho stavba začala v roku 1873 na rozkaz kráľa Karola I. a bola dokončená o desať rokov neskôr. Až do roku 1947 slúžil hrad ako letné sídlo kráľovskej rodiny. Nachádza sa v ňom 160 izieb, ktoré sú ozdobené podľa najlepších príkladov európskeho umenia.
hrad rumunsko