Seriál Horská gorila

Horské gorily sú v mnohom podobné ľudom. Ich príbehy odrážajú naše vlastné životné skúsenosti – od súrodeneckej rivality cez osamelých rodičov alebo súbojov medzi otcami a synmi až po slabnúcich vodcov tlupy a ich sviežich mladých nástupcov. Seriál Horská gorila ako prvý sleduje tento neobyčajný a kriticky ohrozený živočíšny druh v troch krajinách, ktoré sú jeho posledným útočiskom: v Rwande, Ugande a vo vojnou zmietanej Demokratickej republike Kongo. 

Stavy goríl už niekoľko desaťročí klesajú jednak pre neustále ozbrojené konflikty v rôznych častiach Afriky, jednak pre postupné zaberanie zvyškov gorilích biotopov na ťažbu dreva či rozširovanie poľnohospodárskych plôch a v neposlednom rade vinou pytliakov, ktorým nahráva dopyt po tzv. bushmeat, teda mäse pralesných zvierat.

Malá Imoja, opustená matkou, je úplne závislá od pozornosti a starostlivosti svojho otca Kwitonda. Dokáže sa samec postarať o mláďa, aj keď to u goríl vôbec nie je bežné? Najznámejší samec na svete Titus čelí výzve vlastného syna menom Rano. Ako ďaleko zájde ambiciózny mladík, aby prevzal otcovu korunu?

Vedeli ste, že:

- ... v Afrike žijú dva druhy goríl – gorila východná a gorila západná, pričom gorila horská (Gorilla beringei beringei) je poddruhom gorily východnej?
- ... populácia gorily horskej pozostáva približne z 800 jedincov v dvoch zemepisne oddelených skupinách?
- ... gorily horské, ako naznačuje názov, žijú v pralesoch na svahoch hôr v nadmorských výškach 2 500 – 4 000 m n. m.?
- ... gorilu horskú nechová žiadna zoologická záhrada na svete?
- ... gorily dokážu šplhať na stromy, ale obvykle sa pohybujú po zemi v tlupách so zložitou sociálnou štruktúrou, ktoré počítajú až 30 jedincov?
- ... tlupu vedie jediný dominantný starší samec, často nazývaný „strieborný chrbát“ pre strieborný pruh v inak tmavej srsti?
- ... gorily sa živia korienkami, výhonkami, ovocím, lístím a kôrou stromov a sú pokojné a mierumilovné?
- ... samice goríl rodia jedno mláďa po takmer deväťmesačnej gravidite? Hoci dospelá gorila môže vážiť až 200 kg, novorodené mláďa nemáva viac než 2 kg.
 
Sledujte s nami osudy príslušníkov jedného z najkritickejšie ohrozených druhov na Zemi aj prácu veterinárov, ktorí zachraňujú zranené zvieratá. Zistíte tiež, že zaistiť prežitie jedného z človeku najpríbuznejších druhov je takmer nadľudská úloha.
 
· PREMIÉRA NA VIASAT NATURE 
· Vždy v pondelok od 29. júna o 20.05 hod.