Kremnica

Zaujímavá vás, kde sa nachádza geografický stred Európy? Na Slovensku. Nájdete ho poľahky. Pokiaľ idete po ceste Martin - Turčianske Teplice - Kremnica - Žiar nad Hronom, stačí blízko Kremnických baní pri informačnej tabuli odbočiť.

Autom sa dá dostať až priamo k pamätníku, pričom sa nachádza približne 1km od spomínanej hlavnej cesty.

Mesto Kremnica

Mesto Kremnica je známa bohatou históriou, deti sa o ňom učia už na základnej škole, no hoci o ňom počul každý, navštívilo ho len malé percento Slovákov.

Mesto Kremnica je známa bohatou históriouJe totiž bokom od turistických trás a trpí nedostatkom propagácie. „Stredoveká spiaca Popoluška“, napadlo mi, keď som po prvý krát zočil historické štvorcové námestie, meštianske domy a areál mestského hradu. Všetko je zachované, v autentickom prostredí, no akoby pokryté šedou pavučinou času, neobjavené, nedocenené... Pritom Kremnica je veľmi vhodným miestom na víkendový rodinný výlet. Možno tu navštíviť historické centrum s mestským hradom, mincovňu s múzeom mincí, či sa odfotiť pred rázovitým pamätníkom SNP. Ak teda patríte k milovníkom histórie, ste na správnom mieste. Miestne zlaté bane boli svojho času najbohatšie v celej Európe a dňa 17.novembra 1328 udelil kráľ Karol Róbert z Anjou osade Cremnychbana privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta. Kremnické dukáty, tzv. florény patrili k najvyhľadávanejším minciam v Európe, vďaka čomu získalo mesto prívlastok "zlaté".

Kostol sv. Kataríny

Čo tu zostalo z niekdajšej slávy? Predovšetkým zachovaná architektúra, sústredená na veľkom námestí. Skutočne tu sála zvláštna atmosféra, podporená minimálnymi stavebnými zásahmi. Prakticky všetko je akoby v stave pred stovkami rokov. K tomu patrí aj dosť malé množstvo príležitostí na občerstvenie a prakticky ľudoprázdne bočné uličky bez turistických atrakcií. Dominantou námestia, vizuálnou aj kultúrnou je mestské opevnenie a mestský hrad, ktorý pozostáva z viacerých historických budov. Jeho najreprezentatívnejšou časťou je kostol sv. Kataríny. Možno pritom vystúpiť na starú strážnu vežu kostola, odkiaľ je nádherný výhľad do ďalekého okolia. Ak ste sa už rozhodli kráčať po stopách histórie, prehliadku týchto dominánt si nemožno nechať ujsť. Neprehliadnete pritom ani mohutný morový stĺp, skoro uprostred námestia. Je skutočným umeleckým skvostom, skrášleným plastikami od významného barokového sochára Dionýza Sanettiho.

„Parenica“, Skalka a vodovod

Množstvo možností na celoročné aktivity ponúka aj blízke okolie mesta Kremnica

Množstvo možností na celoročné aktivity ponúka aj blízke okolie mesta Kremnica. Neďaleké kúpeľné mesto Sklené Teplice je povestné kúpeľom "Parenica" v skalnej jaskyni, v Žiari nad Hronom možno navštíviť Planetárium M. Hella a vhodným tipom je aj poľovnícky kaštieľ Antol, či Červený Kameň. V zimnom období je v bezprostrednom okolí mesta viacero príležitostí na zimné športy - v strediskách Krahule a Skalka. Do oboch premáva dobré autobusové spojenie, takže ak si chcete oddýchnuť od šoférovania, máte nato príležitosť.

Na Skalke sa začína sezóna koncom decembra a končí až začiatkom apríla. Ide o menej navštevované stredisko, no je tu trinásť vlekov, umelé zasnežovanie a známy bežecký areál, kde sa behá Biela stopa SNP... Pokiaľ nepatríte k aktívnymi lyžiarom a ste na dovolenke s malými deťmi, máte tu dobré možnosti na sánkovanie. Okolie poskytuje aj aktivity pre vyznávačov adrenalínových športov, konkrétne horolezectva. Nad Kremnicou sa nachádza Kremnický Štós, až 30 metrové bizarné andezitové veže.

Zaujímavé sú už na pohľad a sú tak častým výletným miestom. Pripomeňme si ešte jednu pozoruhodnú pamiatku technického smeru. Je ňou Turčekovský vodovod, najvýznamnejšie vodné dielo Kremnice. V 15. storočí ním baníci previedli vodu z povodia Váhu do povodia Hrona. Má dĺžku 20 kilometrov a voda z Turčekovského vodovodu slúži dodnes na výrobu energie v troch elektrárňach. Pokiaľ nechcete ponechať nič na náhodu ani v otázke ubytovania, prijmite od nás niekoľko tipov. Priamo v centre sa nachádza nadštandardné ubytovanie v hotely Centrál. Ak uprednostňujete pobyt v súkromí, vhodným miestom by mohol byť privát Grellneth, chata vo dvore rodinného domu alebo privát Mišina, len asi sto metrov od centra mesta. Pre menej nenáročných je tu hotel Zlatý dukát, asi tri kilometre smerom na Krahule.