Krypta v Osadnom

Pomerne málo známa krypta východneho Slovenska ktorá skrýva pozostatky vojakov je najväčším takýmto podchrámovým pohrebiskom na Slovensku. Ľudské kosti ma odjakživa fascinovali a tak keď som sa dopočula o tejto malej dedinke ktorá sa nachádza na východe Slovenska neváhala som a navštívila pozostatky 1025 vojakov z I. svetovej vojny.

Z toho identifikovaných vojakov je iba 61 zvyšní ostávajú neznámy. Počas Prvej svetovej vojny totiž prebiehali v Osadnom a jeho okolí ťažké boje, ktoré si vyžiadali mnoho životov. Osadné sa nachádza 18 km od Sniny. Krypta (unikát na Slovensku) je umiestnená pod pravoslávnym chrámom (chrám Voznesenija Hospodinovho v staro ruskom štýle z roku 1930).

„Osadné“

Vchádza sa do nej malými dvierkami zvonku chrámu a je otvorená v podstate stále, schodíky vás zavedú do malej miestnosti ktorá, je zdobená pravoslávnymi ikonami. A kde si po zapojení automatu môžte vypočuť prednášku o krypte, vojakoch i histórii obce. V krypte je hrob o rozmeroch 4 x 1,5 x 7-11 (dĺžka x šírka x hĺbka). Vďaka krypte sa o obci dozvedel režisér dokumentárnych filmov Marko Škop a natočil o nej film s názvom „Osadné.“

 

Na mieste si môžte zakupit aj pamätnú magnetku či brožúrku alebo pohľadnicu, ak chcete finančne podporiť kryptu. Toto miesto nesie v sebe smútok pri pohľade do prázdnych očných jamiek zosnulých vojakov a rán na ich kostiach. Je to niečo čo vás prinúti zamyslieť sa nad ich osudom ako žili ako zomreli a kto vlastne sú títo ľudia. Väčšina z nich zrejme nikdy nebude identifikovaná no vďaka krypte sa na nich nezabudne. Mimochodom prostredie dediny a okolitá príroda je naozaj krásna, ak budete nedaľeko určite sa sem príďte pozrieť. Nachádzajú sa tu nádherné hory s unikátnym prírodným bohatstvom, takže sa do tohto regiónu oplatí prísť kvôli viacerým zaujímavostiam.

http://myselfiaphotography.blogspot.sk