Tipy na leto neďaleko Bratislavy

Leto sa blíži, a s ním aj množstvo podujatí a letnej zábavy, ktorú môžete zažiť na výletných miestach v Dunajsko-moravskom regióne neďaleko Bratislavy.

Na zámku Schloss Hof, v Národnom parku Donau-Auen a v archeologickom parku Carnuntum. Napokon aj leto je obdobie, kedy môžu aj slovenskí návštevníci využívať zľavy na vstupenkách. Už v čase baroka si vedeli ľudia rôzne slávnosti poriadne užiť a vychutnať. Bujarosť a nádhera boli obľúbenou črtou tej doby. Nádherná je aj súčasnosť v barokovom zámku Schloss Hof. S nápaditými, kultivovanými a tematickými záhradami a originálnym interiérom z 18. storočia. Slávnosti, ktoré sa na zámku konajú v súčasnosti, sa úrovňou podobajú tým z minulosti. Aj starí Rimania sa nechávali unášať okázalými slávnosťami. Archeologický park Carnuntum už začiatkom júna bol dejiskom Römerfestu (Rímska slávnosť), premenil sa na ozajstný tábor legionárov, tak, ako pred dve tisíc rokmi. Po tábore sa pohybovali legionárske oddiely, remeselníci a obchodníci, jedlo sa, pilo a hodovalo. Rímski gladiátori sa zasa dajú na pochod v auguste. Predstavia sa v autentických súbojoch, ktorých princíp bol len nedávno objavený, a to sľubuje mimoriadny zážitok. Veselá atmosféra bude aj v Národnom parku Donau-Auen, ktorý je tento rok hostiteľom jedného dunajského regiónu z Bavorska. Počas zaujímavého programu sa zmieša bavorská a dolnorakúska pohostinnosť. Kto uprednostňuje pokoj v prírode, môže v rámci národného parku podniknúť výlet motorovým člnom alebo na kanoe po Dunaji, alebo na  zámockom ostrove obdivovať mimoriadne bohatú flóru a faunu.

V očarení kvetov na barokovej slávnosti – zámok Schloss Hof

Termín: 30. jún, od 18.00 hod. Vrcholným podujatím v celom regióne bude veľká baroková slávnosť  pod názvom „Grosse Barockfest“, ktorá zavedie návštevníkov do čias baroka. Tohtoročné motto podujatia je „Vo víre kvetov“. Každý z účastníkov sprievodu by mal prísť v dobovom kostýme a v ňom sa stane priamou súčasťou tejto okázalej inscenácie. Návštevníci sa môžu pri svojich barokových kostýmových kreáciách inšpirovať kvetinovým mottom a dokonca získať hodnotné ceny.   Bude to radosť zo života, tak, ako za čias Márie Terézie - hudba, tanec, kulinárske špeciality a dobrá zábava v barokovom štýle a v historických kulisách.

Operetná slávnosť s „Wiener Blut“ – zámok Schloss Hof

Termíny: 21. a 22. júna a 5. a 6. júla Na arkádovom nádvorí zámku Schloss Hof si prídu na svoje milovníci hudby. V dvoch termínoch - 21. a 22. júna a 5. a 6. júla pri svetovo známych melódiách operetného predstavenia „Viedenská krv“.     K členom filharmónie z Marchfeldu sa pridajú sólisti  z Wiener Volksoper, zo Štátnej opery v Drážďanoch a aj z projektu Vienna Waltzt.  Ohňostroj sa ponesie v duchu viedenských valčíkov.

Leto v Národnom parku Donau – Auen

Príroda národného parku sa v letnom čase predstavuje v hýrivých farbách. Tento stredoeurópsky unikát, neregulovaná pôvodná krajina, ktorý sa rozprestiera pozdĺž Dunaja, je národným parkom od roku 1996. Dojímavo krásna príroda je vďačným útočiskom pre početnú faunu a flóru. Na zámockom ostrove, v prírodnom areáli okolo Orth Nationalpark-Zentrum v Orth an der Donau, môžete faunu (napr. európska korytnačka, zmija, syseľ) i flóru pozorovať doslova v priamom prenose. Ten, kto chce park spoznať ešte podrobnejšie, môže sa vydať na plavbu po hladine Dunaja.   Rímske lahôdky – Archeologický park Carnuntum - Freilichtmuseum Petronell (Múzeum pod holým nebom Petronell) Termíny: 28. júla, 11. a 25. augusta a 8. septembra 2012 od 19,30 /vstup od 19.00 hod.) Dejiskom plným labužníckych radovánok (Römische Gaumenfreuden) sa stane Villa Urbana, podľa originálneho vzoru opätovne zreštaurovaná mestská vila z rímskych čias, ktorá sa nachádza práve v Múzeu pod holým nebom Petronell. Medzi jednotlivými chodmi slávnostného menu sa môžu návštevníci oboznámiť s prípravou ponúkaných jedál, a to aj so sprievodným komentárom v nemeckom jazyku. K päťchodovému menu budú ponúkané rímske podoby vína, a samozrejme, aj špičkové sorty vín z vínneho regiónu Carnuntum.

Gladiátori – bojovníci v aréne –  Amfiteáter v Bad Deutsch-Altenburgu

Termíny: 4. a 5. augusta, 1. a 2. septembra 2012, predstavenia vždy o 14.00 a 16.00 hod. Už v minulých rokoch bolo Carnuntum dejiskom jedinečných gladiátorských bojov. Do miestnej arény sa súboje vrátia opäť, 4. a 5. augusta a 1. a 2. septembra. Budú autentickejšie a napínavejšie ako kedykoľvek predtým. Výzbroj a výstroj gladiátorov je do najmenších detailov vyrobená podľa historických predlôh. Vyvrcholením predstavenia bude súboj na špeciálne skonštruovanej drevenej rampe. Presne tak ako v Ríme, vystúpenie budú sprevádzať  hudobníci hrajúci na originálnych hudobných nástrojoch.

Donaufest – zámok Orth Nationalpark –Zentrum

(Dunajská slávnosť – zámok Orth Národný park – Centrum ) Termín: 2. septembra 2012, od 10.00 do 18.00 hod. Na zámku Orth Nationalpark-Zentrum, v Orth an der Donau, je každoročne hosťom iný dunajský región. Tento rok sa prostredníctvom výstavy na zámku a v rámci septembrového Donaufestu predstaví región z Bavorska. Bude prezentovať svoje prírodné skvosty, tradíciu a hudbu, a nebudú chýbať ani typické bavorské špeciality. Výstava má motto „Rôzne podoby dunajských luhov od Ingolstadtu až po Neuburg“. Pripravené sú zaujímavé a napínavé programy pre deti, stánky pre kreatívnu tvorivosť a obľúbené rangerská show. Program slávnosti by mal návštevníkov jednoducho nadchnúť. Navyše je možné požiadať aj o slovenského sprievodcu!

„Slnečnicová“ atmosféra v záhrade zámku Schloss Hof

Záhradám zámku Schloss Hof budú onedlho dominovať slnečnice v rôznych farbách a tvaroch. Počas prehliadky areálu sa hostia o tomto kvete dozvedia veľa zaujímavého. Samostatná výstava o slnečniciach ich vedomosti ešte väčšmi obohatí, dozvedia sa o ich všestrannom využití. V oranžérii zámku budú umelci z regiónu prezentovať svoju kreativitu vo využití slnečnice ako mnohostranného tvorivého materiálu. Veľký labyrint zo slnečníc s rozlohou 2500 m štvorcových zasa ponúkne možnosť ponoriť sa do žiariacej žltej krásy.