5 tipov ako kúpiť lacnejšiu letenku

Aj na trhu s letenkami platí pravidlo ponuky a dopytu. Ak chcete na letenke ušeriť tu je pár tipov ako sa dostať k lacnejším letenkám.

 1. Cestujte mimo sezónu

Je celkom normálne, že letenky v top sezónach podľa lokalít budú mať aj iné ceny. Všade na svete môže byť sezóna inokedy. Drahšie letenky sú cez letné prázdniny a cez Vianoce. Lacnejšie sú v zime okrem Vianoc, na jeseň a na jar. Ak chcete letieť do prímorských letovísk v Európe, skúste si naplánovať cestu na máj, jún alebo september. Ceny leteniek sú nižšie a počasie je letné. To isté platí o Vianociach a Novom Roku. Samozrejme aj v týchto obdobiach sa môžu vyskytnúť akciové letenky. 

2. Cestujte naľahko

Ak sa zmestíte do príručnej batožiny, čo by nemusel byť problém, môžete veľa ušetriť pri lietaní s nízkonákladovými dopravcami ako je Ryanair alebo Wizzair. Príručná batožina u Ryanair má maťrozmery 55cm x 40cm x 20cm a s maximálnu povolenou hmotnosť 10 kg. Nehovorte, že sa do takej batožiny nezbalíte na letnú dovolenku. Letenky s Wizzair a Ryanair sa pohybujú často už od 20 eur.

3. Cestujte podľa ceny a nie podľa destináciet

Ak hľadáte konkrétnu destináciu a konkrétny termín, niekedy niet pomoci a ceny nemusia byť najnižšie. Ak vám však nezáleží kam presne poletíte a stačí vám napríklad, že to bude k moru, môžete nájsť naozaj zaujímavé ponuky. Potom sa už iba zbaliť a vyraziť. Buďte trošku dobrodruhovia. Vždy sú nejaké lacné letenky, ale nie vždy musia byť presne tam ka chcete.

4. Sledujte tipy na akciové letenky

Dnes sa už viacero stránok zaoberá písaním tipov na akciové letenky. Denne píšu kde je aká lacná letenka alebo chybový tarif. "Lajknite" si na Facebooku takéto stránky a sledujte, či sa medzi tipmi neobjaví niečo pre vás. Potom je potrebné však rýchlo reagovať. Akciové lacné letenky sa často veľmi rýchlo predajú alebo majú iba obmedzenú časovú trvanlivosť. Na Slovensku máme tiež takéto stránky. Napríklad Letenky Za Babku alebo Kadetade.com.

5 Používajte porovnávače leteniek

Hľadajte letenky na stránkach, ktoré porovnávajú ceny viacerých predajcov a vyberte si výhodnú ponuku. Môžete si nastaviť aj takzvaného "strážneho psa". Je to funkcia, ktorá vám odošle upozornenie na email, ak klesne cena vašej hľadanej letenky. Medzi takéto stránky patrí napríklad Skyscanner.com alebo Azair.eu.