Temné operácie

Máte radi dramatické okamžiky? Zaujíma vás, ako fungujú elitné jednotky? Ste zvedaví, čo predchádza ich nasadeniu? Tak si nenechajte ujsť nový televízny seriál Temné operácie, ktorý poodhalí zákulisie bojov voči verejným nepriateľom.

Pozrite si vznik jednotlivých krízových situácií, ich vývoj, plánovanie a zber údajov o probléme, tvorbu rozhodnutia ísť do akcie, ako aj finálnu exekúciu. Za pomoci realistických rekonštrukcií, výpovedí zúčastnených, archívnych záberov a počítačových animácií seriál prinesie pohľad zvnútra na niektoré z najdramatickejších vojenských zásahov z nedávnej minulosti.

Niekedy neexistuje iné riešenie ako na násilie, páchané fanatickými teroristami či nezmieriteľnými nepriateľmi, odpovedať násilím a zabiť tých, ktorí sú zodpovední za chaos. V takom prípade je čas povolať elitné zásahové jednotky typu SAS alebo Navy Seals a veriť, že mimoriadne riskantné poslanie sa podarí, a nezomrie mnoho nevinných ľudí či nenastane politická kríza. Svoje by o tom svojho času mohol rozprávať Jimmy Carter, bývalý americký prezident, ktorého séria nevydarených záchranných operácií stála politickú kariéru.

Medzi zásahy, ktoré budú v seriály zobrazené patria napr. metódy Task Force 145, americko- britskej operačnej jednotky, ktorá môže konať bez rozkazov zhora a zabila najznámejšieho teroristu sveta. Budeme sledovať ako Čierne mačky, elitná jednotka z Indie, bojovali proti teroristom v Bombai s pomocou jediného kľúča od hotelovej izby. Napätia a akčné scény nám prinesú príbehy o obliehaní moskovského divadla, bitky proti teroristom v hoteli Taj Mahal Palace v Bombaji alebo pri zabití Bin Ládina.

Po desiatich rokoch dlhého naháňania bol verejný nepriateľ číslo 1, Usáma bin Ládin, konečne vystopovaný. Problém bol v tom, že sa skrýval v blízkosti vojenskej základne v Pakistane, údajne spriatelenej krajiny, ktorá by však prípadnú vojenskú operáciu mohla považovať za začiatok vojny proti ich krajine. Každý úder na Bin Ládina mohol spôsobiť pobúrenie - a ak by operácia zlyhala, Obamova administratíva by bola nenapraviteľne ponížená. Na druhej strane, bolo pochopiteľné, že USA nemohli dovoliť Bin Ládinovi utiecť preč. Výsledok tohto príbehu poznáme – „zlo“ bolo potrestané. Aké prípravné fázy a dôležité rozhodnutia však predchádzali tejto operácii?

Profesionálne jednotky a ich operácie sledujte každú stredu od 10. Marca o 21.30 na Viasat Explorer.