Ako správne vybrať detský bicykel? Osvedčené rady a tipy

Poradíme Vám, ako správne vybrať bicykel pre Vaše dieťa. Vysvetlíme rozdiely v jednotlivých kategóriách detských bicyklov a prinesieme ďalšie užitočné postrehy a tipy. Vy si potom môžete s celou rodinou užiť pohyb na bicykli v prírode a poznanie nových miest.

Rozdelenie detských bicyklov podľa kategórií

Výška dieťaťa a vek sú iba orientačné. Vždy záleží na šikovnosti Vášho dieťaťa. Dôležité je, aby malo istotu bezpečnej jazdy, to platí hlavne pre malé bicykle 12 "a 16".

Odrážadlo

U odrážadla je pri kúpe dôležité, aby dieťa v pozícii v sede na odrážadle malo pätičky na zemi. Dieťa sa na odrážadle naučí nebáť sa jazdy na dvoch kolesách a získa základy držania rovnováhy.

12 " bicykle - MY FIST 12

Tieto bicykle (12 ") ešte nemajú viac prevodov, je tu len jeden, tzv. single speed. Bicykle v základnej výbave obsahujú pomocné kolieska, ktoré dieťaťu slúžia na udržanie rovnováhy. U niektorých typov kolies sa dajú kolieska nastaviť tak, aby boli niekoľko centimetrov nad zemou. Pre deti, ktoré sú už trochu istejšie je to posledná psychická opora pred jazdou na dvoch kolesách. Dieťa sa tak lepšie naučí držať rovnováhu a prechod na bicykel bez prídavných koliesok je pre neho jednoduchší. Do základnej výbavy ďalej nevyhnutne patrí ochranný kryt na reťaz, predná brzda, zadná brzda tzv. torpédo (dieťa brzdí šliapnutím do pedálov v protismere šliapania), gripy na riadidlách na konci rozšírené, aby dieťaťu pri páde nehrozilo nebezpečie, že si vrazí "rajdy" napríklad do brucha alebo, že mu skĺznu ruku z riadidiel. Štandardne by mal mať bicykel aj ďalšie ochranné prvky ako sú kryty riadidiel a predstavca.

 

16 " bicykle - MINI 16

Ďalšou kategóriou sú bicykle 16 ". Tieto bicykle sú určené pre deti zhruba od štyroch do siedmich rokov. Vybavením sa tieto bicykle nelíšia od 12 " bicyklov. Rozdiel je tu len vo veľkosti rámu a dizajnu. Nezabudnite však myslieť nielen na pasívnu ochranu detí na bicykli (kryt na reťaz, atď...), ale aj na aktívnu ochranu ako sú zvončeky na bicykle pre deti a samozrejme helmu. Rovnako dôležité sú rukavice na bicykel. Dieťa sa pri páde nebude báť dať pred seba ruky a chrániť tak hlavu pred nárazom.

20 " bicykle - TOMCAT 20 a TEAM 20

Dvadsať palcové bicykle sú určené pre deti zhruba vo veku 6 - 9 rokov. Veľkú úlohu tu už bude hrať výška dieťaťa: 110 - 130 cm. Veľkou zmenou je kolesa s viacstupňovým prevodom. Dieťa radí otočnou rukoväťou umiestnenou štandardne na pravej strane pre ovládanie pravou rukou. Deti na týchto bicykloch zvládajú výlety už aj s menšími kopčekmi. Bicykle už tiež nemajú zadnú brzdu tzv. torpédo, ale druhá brzda je umiestnená aj na riadidlách bicykla. Opäť veľmi dbajte na výber kvalitného bicykla, pričom my vám môžeme z vlastnej skúsenosti cenovo aj kvalitatívne odporučiť značku AMULET.

bicykel Amulet Tomcat

24 " bicykle - som už skoro dospelý / TOMCAT 24 a TEAM 24

Bicykle z tejto kategórie sa už veľmi podobajú tým pre dospelých. U väčšiny rámov je horná trubka rámu zošikmená. Bicykle už bývajú vybavené aj odpruženou prednou vidlicou a na miesto otočnej rukoväte pre radenie sa už v niektorých prípadoch používajú "dvojpáčky" na radenie. Pri kúpe bicykla dbajte na správnu veľkosť rámu bicykla pre Vaše dieťa. Správnu veľkosť spoznáte ľahko - bicykel pridržte a posaďte naň dieťa, ruky musia mať na riadidlách. Ak je vaša ratolesť na bicykli natiahnutá, je to zlé. Musí mať mierne pokrčené lakte, spoznáte to veľmi dobre vo chvíli, keď bude chcieť dieťa na bicykli zatočiť. Ak má ruky príliš natiahnuté, tak napríklad pri otočení do ľava, neudrží pravú ruku na riadidlách, nedosiahne na rukoväť a bicykel je pre dieťa teda príliš veľký.

Praktické rady

  • Urobte si čas a trpezlivo a názorne dieťaťu vysvetlite, aký je rozdiel medzi zadnou a prednou brzdou. Dobré je dieťaťu názorne ukázať, čo sa stane, keď zabrzdí len prednou brzdou. Bicykel sa "postaví" na predné koleso a objekt na sedle (posaďte na sedlo trebárs jeho obľúbené plyšové zviera) prepadne cez riadidlá. Dieťa by malo stále používať prevažne zadnú brzdu a tou prednou vždy len pribrzdiť.
  • Detský bicykel nechajte aspoň raz za rok pred sezónou riadne nastaviť v špecializovanom servisnom centre. Ušetríte si tak nepríjemné prekvapenia pri jazde.
  • U bicyklov kategórie 20 " a vyššie je už v štandardnej výbave viacstupňové radenie rýchlostí. Správne používanie a kombinácie prevodov sú dôležité nielen pre uľahčenie šliapania na bicykli, ale aj pre zabezpečenie dobrej životnosti jednotlivých komponentov, ako sú prehadzovačka, kolieska a ďalšie. Dieťaťu je ľahšie vysvetliť princíp radenia pomocou obrázkov.

- Autor: Jan Hataš (odborník na bicykle z firmy Amulet a organizátor pretekov MTB)