Potulky po Azorských ostrovoch - ostrov Flores

Ostrov Flores (Ilha das Flores) má rozlohu 143 km2, žije tu 3900 obyvateľov. Ostrov bol objavený a postupne osídľovaný od konca 15. storočia, lode sa tu zastavovali, aby od miestnych nakúpili veľrybí tuk, maslo, či med. Od konca 18. do začiatku 20. storočia sa tu intenzívne rozvíjal lov veľrýb (vorvaň tuponosý). Dnes sa obyvatelia zaoberajú poľnohospodárstvom, ale aj cestovným ruchom. Centrom ostrova je mestečko Santa Cruz des Flores, kde sa nachádza aj letisko, nemocnica, 3 múzeá, rybársky prístav, prírodné kúpaliská.

Ostrov pozostáva z centrálneho masívu s rôznymi vulkanickými štruktúrami a z pobrežnej oblasti s útesmi, plážami a pobrežnými plytčinami. Vnútrozemie ostrova je atraktívne pre turistiku – sú tu hlboké údolia, aj vysoké kopce, vyhasnuté vulkány, jazerá vytvorené v sopečných kalderách a všetko je utopené v sviežej zeleni.

Vyše 20 vodopádov

Kým pred tisícročiami tu kraľoval oheň a láva, dnes tu vládne voda – popri siedmich jazerách sa tu dá nájsť vyše 20 vodopádov, ktoré padajú z výšky aj cez 300 m a dotvárajú atraktívnu prírodnú scenériu. Rôznorodosť prírody spolu so zachovaným tradičným spôsobom života je chránené v rámci biosférickej rezervácie UNESCO a prezentovaná cez Globálny geopark UNESCO Azory. Krásy ostrova sa dajú spoznávať nielen autom, či na bicykli, sieť značených turistických trás umožňuje pohodlnú pešiu turistiku.