Pápežský Avignon s vôňou Provensálska

Ako študent histórie som toho o francúzskom meste Avignon prečítal pomerne veľa. Príležitosť sa sem ísť pozrieť osobne konečne nastala cestou na Pyreneje.

Prečo sa o meste Avignon píše v historických knižkách tak veľa? Avignon, ktorý sa nachádza na juhu Francúzska v Provensálsku len približne 85 kilometrov od Marseille, bol kedysi pápežským sídlom. Dočasne tu pápež, hlava katolíckej cirkvi, sídlil v rokoch 1309 až 1377 a toto obdobie sa nazýva aj ako ako "Avignonské zajatie pápežov". V tomto čase bola cirkev pod silným vplyvom svetskej moci a najmä tlakom francúzskeho kráľa Filipa IV. Pekného. Ten presadil, aby bolo sídlo pápežov práve vo Francúzsku, v Avignone.

Avignone

Keď sa po 70-tych rokoch vrátil konečne pápež do Ríma, v Avignone sídlili ešte stále protipápeži a mesto ďalej patrilo cirkvi. Bolo tak tomu až do 14. septembra 1791. Vtedy ho zabrala novovzniknutá Francúzska republika. Dodnes je tu však sídlo arcibiskupa.
 
Pamiatka na dobu najväčšej slávy mesta je najlepšie zachytená v architektúre. Nachádza sa tu množstvo historicky mimoriadne cenných pamiatok, ktoré robia z Avignonu doslova turistický magnet. Samozrejme, vo Francúzsku je turistických magnetov veľmi veľa, no staré centrum Avignonu je jednoducho legendárne. Preto ma veľmi potešila možnosť sa sem konečne vybrať. A moja trpezlivosť bola odmenená veľmi pôsobivým zážitkom.

Panoráma Avignonu

Na panorámu Avignonu je emotívne silný pohľad už pri samotnom príchode z druhej strany rieky Rhôna. Zastavili sme teda na protiľahlom brehu. Bol večer, slnečné lúče mali tu najjemnejšiu farbu a panoráma starého mesta sfarbená do zlata mala v tej chvíli priam magickú energiu. Vzniklo tak niekoľko snímok a hoci fotka tak silný pocit zachytí len ťažko, najdôležitejší v takýchto chvíľach je vnútorný vnem, a ten si budem pamätať navždy.
Avignon
 

Camping Bagatelle

Mnohým z vás možno pri takejto príležitosi napadne myšlienka, kde sa ale v takom turisticky vychytenom meste ubytovať. My sme túto dilemu vyriešili veľmi elegantne.
 
  • Keďže sme aj tak pokračovali na hory a nechýbala nám potrebná výstroj, ubytovali sme sa za bagateľ v stanoch v kempe s názvom Camping Bagatelle. Ten sa nachádza priamo na brehu rieky Rhôna, pričom stačí prejsť cez most a ste priamo v starom centre mesta. Päť minút chôdze.
Pohodlne sme si tak rozložili stany, vybalili veci, prezliekli sa a ako padol súmrak, vyrazili do nádherne vysvieteného mesta. Cez deň sú historické uličky a majestátne stavby v Avignone určite veľmi pôsobivé, ale večer, podfarbené atmosférou noci, vysvietené ulice voňajúce jedlom, rozvírené hudbou a ruchom sú ešte pôsobivejšie. Krajší príchod do tejto historickej a kultúrnej perly som si ani nemohol želať...
 
Avignon
 

Palais de Papes, najväčší gotický palác v Európe

Ale aby som iba neospevoval, povedzme si konkrétne, čo zaujímavé tu vlastne možno vidieť. Už samotný vstup do starého mesta je impozantný, nakoľko je obohnané zachovanými hradbami v celkovej dĺžke približne 4,8 kilometra. Do centra sa možno dostať cez hradby jednou zo štyroch vstupných brán, pričom centrom Avignonu je námestie „La Place de l’Horloge - Námestie s orlojom“. Práve tu je aj najväčší ruch, stánky, kaviarne, kolotoče, no stojí tu aj mestské divadlo či radnica. No hlavnou dominantou je predovšetkým priam neskutočne vizuálne zaujímavý Pápežský palác - Palais de Papes. Ten je však od námestia La Place de l’Horloge vzdialený len niekoľko desiatok metrov.
 
Pápežský palác - Palais de Papes
 
 
Pápežský palác - Palais de Papes
 
Keď som videl siluetu paláca už z protiľahlého brehu Rhôny a aj keď som stál ako malý človiečik priamo pred ním, cítil som sa akoby stovky rokov v minulosti. Akoby zastal čas a ocitol som sa v stredoveku.
 
Pri pohľade na Palais de Papes nič nenasvedčuje tomu, že je práve 21. storočie. Je to obrovská monumentálna stavba, či lepšie povedané komplex budov, ktoré pôsobia úchvatne.
  • Jednoducho, Pápežský palác je najväčším gotickým palácom v Európe. Celková podlažná plocha paláca je 15 000 štvorcových metrov, čo je plocha, na ktorú by sa zmestili štyri bežné katedrály a niektoré zdroje tak uvádzajú, že tento palác je dokonca najväčším gotickým palácom na svete.

Na zozname UNECSO

Jedno je však isté, celé staré centrum mesta je na zozname UNESCO. V neskorších dobách dokonca využívali Pápežský palác aj ako kasárne, väznicu a dnes sa ním preháňajú turisti. Pritom Pápežský palác mi na prvý pohľad pripomína skôr pevnosť ako bývalé sídlo cirkevnej inštitúcie.
 
Palais de Papes sa stal v roku 1906 múzeom, dnes tak môžu turisti navštíviť vyše 20 jeho miestností. Palác je ale aj miestom mnohých kultúrnych akcií. Zrejme najprestížnejšou je Avignonský divadelný festival, ktorý sa od roku 1947 koná každoročne na Čestnom nádvorí. Festivalov sa však v meste koná viac ako 20 ročne.

Most svätého Bénézeta - Le Pont St. Bénézet

Druhou a čo sa týka symboliky nemenej významnou pamiatkou mesta je avignonský Most svätého Bénézeta - Le Pont St. Bénézet. Most postavili ešte v 12. storočí a bol jediným priechodom cez rieku Rhôna - Rýn.
 
Tá tvorila prirodzenú hranicou medzi Francúzskom a Svätou Germánskou románskou ríšou. Dnes je na ňom zaujímavé hlavne to, že z 22 arkád alebo inak pilierov, zostali len štyri. Postupne ho ničili veľké povodne a dnes sa tak z neho zachovala iba menšia časť. Tie siahajú ani nie do polovičky rieky Rhône. Most je tak dnes symbolom mesta a ťahákom pre turistov, pričom práve v takomto stave láka oveľa viac, ako keby bolo možné prejsť na druhú stranu rieky. O moste je aj v celom Francúzsku veľmi známa pesnička: "Sur le pont d´Avignon on y danse tous en rond...". Čo znamená: „Avignon, tam je zhon, tam na moste všetci tancujú...“
 
Most svätého Bénézeta - Le Pont St. Bénézet

Katedrála Notre Dame des Doms

Ďalším nezameniteľným miestom je Katedrála Notre Dame des Doms. Tá sa nachádza hneď vedľa Pápežského paláca a na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jeden a ten istý komplex. Katedrála je otvorená každý deň od ôsmej rána do šiestej poobede a možno tu obdivovať napríklad fresky Simona Martiniho, ktorý založil avignonskú maliarsku školu.
Katedrala Notre Dame des Doms,Avignone

TIP na prechádzku

Severne od Pápežského paláca a Katedrály Notre Dame des Doms vedie chodník postupne dohora, až sa dostanete do parku, ktorý je zároveň aj vrcholom skalného brala vysokého približne 58 metrov. Na konci parku je strmá skalná stena, z ktorej je nádherný výhľad na Most svätého Bénézeta, rieku Rýn a široké okolie. Ak budete mať cestu na juh Francúzska a čo len malú možnosť, neváhajte a odskočte si do Avignonu aspoň na niekoľko hodín.
Avignon