Tričká s potlačou

Praktické funkčné tričko je jedným zo základných prvkov vybavenia pre akúkoľvek výpravu či dovolenku mimo domova. Dobrodružná športová turistika v drsnej prírode, alebo pohodlná luxusná dovolenka v exkluzívnej destinácii. Akákoľvek forma cestovného relaxu vyžaduje dôkladnú prípravu obsahu batožiny.

Tá sa začína naším oblečením. Úzkym výberom nevyhnutných objektov prejde iba neveľký objem limitovaný veľkosťou nášho kufra či ruksaku.

Zaostrené na tričká

Dnes už tričká spadajú do kategórie spotrebného materiálu, no pre niekoho je tričko stále uctievaným objektom a nástrojom vizualizácie vlastnej totožnosti. Pri výjazde na cesty je spravidla otázkou koľko a aké? Preberme si niektoré praktické špecifiká pri ich voľbe a výbere.

Strih

Podstatné je pravdaže miesto plánovaného pobytu, respektíve cesty. V tejto rovine zvažujeme hlavne strih a materiál. Pre pohodlnejší a voľnejší pohyb môžeme zvoliť praktický univerzálny (unisexový) strih. Na druhej strane, ak nám to postava umožňuje, môžeme sa rozhodnúť pre špecifické pánske tričká, alebo dámske tričká. V praxi to znamená priliehavejší krojený strih vhodný pre ideálnu, povedzme lepšie tvarovanú športovú postavu. Kto sa má čím chváliť, nech zdôrazní fyzické kvality, my ostatní to zahráme na neurčito.

Hrúbka, gramáž

Alternatívou bežného trička nám môže poslúžiť elegantnejšia polokošeľa, tričko s dlhým rukávom, tričko bez rukávov, pre cestu do chladnejšej lokality pribaľme hrubšie mikiny. Hrúbkou rozumieme hustota tkaniny, pre našu orientáciu sledujeme parameter gramáže textilu. Bežné bavlnené tričko je vyrobené z materiálu v rozmedzí 150-210 gr/m². Pozor, táto informácia neznamená váhu jedného kusu trička, ale hmotnosť plochy jedného metra štvorcového textilu. Vyššia gramáž pritom neznamená vyššiu kvalitu. Na slnečnej egyptskej pláži nám bude hrubé 210 gr/m² tričko viac na obťiaž ako na úžitok.

Materiál

Praktické požiadavky nám pomôžu rozhodnúť, či je vhodnejšie preferovať prírodné, alebo syntetické materiály. Vzhľadom na našu globálnu zelenú éru sa môže ideálom javiť 100% bavlna. Klasika je stále v obľube, a pocit prirodzenosti má pre pohodu vysokú hodnotu. Takýto pohľad je však veľmi zjednodušený a umelá tkanina vôbec nie je nadávkou. Vlastnosti takýchto 'vyšľachtených' materiálov majú v mnohom navrch. Pri plánovaní náročnejších telesných výkonov poslúžia športové textílie lepšie ako klasické bavlnené tričká. Moderné sofistikované vlákna a ich spracovanie dokážu napríklad dobre regulovať teplotu aj odvod vlhkosti. Z pohľadu logistiky je pri cestovaní vítaná nekrčivosť, veď žehlička v kufri nie je žiadúca.

Farba a potlač

Pozrime sa na farbu z technickejšieho pohľadu. Farbenie a potlač textilu je jeho súčasťou bez ohľadu na to, či chceme nosiť iba klasické jednofarebné tričko, alebo originálne tričko s výstrednou plnofarebnou potlačou. Každý textil, dokonca aj čisté jednofarebné tričko. Žiadna prírodná ani umelá tkanina nie je vo svojej pôvodnej podobe biela. Farbenie, či potlač tričiek sa realizujú rôznymi technológiami. Pre potlač na bavlnené tričká je charakteristická sieťotlač, ktorá sa vyznačuje výraznou farebnou vyskozitou. Zloženie farbiva a spôsob nanášania majú výrazný dosah aj na pocitovú stránku potlače. Ten kto obľubuje prírodný a vzdušný charakter, bude si do ruksaku baliť tričká s jemnou potlačou na vodnej báze, farbené sublimačným prenosom farbiva na vlákno, bez farebného nánosu. Niektorí mladší výletníci však dajú prednosť charakteristickej masívnej sieťotlači plastizolovými farbami, vyznačujúcej sa lesklým a hmotným vizuálom.

Osobná identifikácia

Vizuálni askéti budú považovať úvahu o tejto stránke oblečenia za nadprácu. Áno, aj šedosť a skromná nesmelá anonymita môže byť osobným prejavom. Naopak, snaha o vyčlenenie voči davu, prejavu jedinečnosti a individuálneho ducha, bolo vždy vlastné najmä mladším kategóriám. Okrem výraznejšieho strihu sa môžeme identifikovať aj motívom potlače. Originálne tričko, či už podľa vlastného návrhu, alebo z kolekcie autentických moderných dizajnov, môže byť spôsobom, ako o sebe neverbálnou cestou naznačiť niečo viac, informovať o sebe okolie, prejaviť jedinečnosť, či dokonca upozorniť na svoje ego. Pre inšpiráciu, či výber trička môžeme navštíviť špecializovanú produktovú stránku www.tricka.sk, kde nájdeme online nástroj na vytvorenie vlastného trička, ale aj pestrú galériu originálnych či autorských tričiek.

Tímová príslušnosť

Odlišnou funkciou identifikácie je prejav spolupatričnosti kolektívu. Pri účasti na klubových, kultúrnych, firemných, či športových podujatiach máme ambíciu prejaviť svoje zaradenie, ale rovnako aj zdôrazniť jednotnosť kolektívu. Odlíšiť sa jednotnou farbou dresu je optimálnou formou, ktorá ale vyžaduje prípravu. Zabezpečiť rovnošatu môže byť náročnejšou úlohou, ktorá predpokladá kompletizáciu štatistických informácií o počte účastníkov a ich veľkostných parametrov. Optimálnym zhmotnením tejto idei sú najmä tričká s potlačou korporátneho loga, znaku športového klubu, ale môže ísť aj o názov a miesto kultúrnej či inej udalosti. Jednotné tričká s vtipnou a nápaditou potlačou sa môžu stať príjemným spestrením neformálneho rodinného stretnutia, či stretávky s priateľmi. Takéto jedinečné tričko sa niekedy časom stáva zberateľským artiklom a predmetom s hodnotou osobného charakteru.

Akokoľvek sa rozhodneme, či už pre značkové športové tričko, alebo štandardnú bavlnenú klasiku, pridaná hodnota originálneho dizajnu a kvalitnej potlače môže obohatiť nielen estetiku nášho oblečenia, ale hoci aj navodiť punc jedinečnosti pre spoločenskú udalosť.