Trekové palice? Určite áno!

Ak sa ich naučíte používať už ich neodložíte. Dokonca vďaka nim zvýšite svoj výkon a budete posilňovať inak zanedbávane svalstvo.

Trekové palice sú pre mnohých z nás výstroj skôr pre staršie ročníky. Ďalšie dva kusy do výstroje, ktoré nám len lezú na nervy. Tí z nás, ktorý prekonali predsudky a túto pomôcku vyskúšali zistili, že vôbec nejde o tak zbytočnú a otravnú vec ako sa na prvý pohľad zdá.

Zlepšia stabilitu

Zvládnuť strmé chodníčky, prebrodiť potok alebo zdolať výstup po kamenistom povrchu je s paličkami vždy jednoduchšie a najmä bezpečnejšie. Samozrejme vďaka tomu, že získavate dva oporné body. Teda karbónové alebo hliníkové tyčky vám zlepšujú stabilitu a rovnováhu. Povedané úplne po lopate. 

Posilnia výkon

Ďalšou výhodou trekových palíc je zvýšenie vašej výdrže. Ak paličky pri turistike naozaj poctivo používate, môže sa vám stať, že budete mať nezvyčajne unavené ruky, ramená a vôbec všetko od pása nahor. Je to preto, že vďaka paličkám záťaž rovnomerne prenášate na celé telo. Výsledok je ten, že zvládnete prejsť dlhšiu trasu. 

Multifunkčné

Potrebu trekových palíc si samozrejme uvedomujú aj výrobcovia a je pre nich výzvou inovovať do zbláznenia. Neprekvapí preto, že niektoré modely môžete po turistike použiť ako nosníky na jednoduchý prístrešok. Paličky sú samozrejme prispôsobiteľné vašej výške. Existujú teleskopické modely, ale aj rozkladacie. Pre čo najväčšie odľahčenie a pohodnú manipulácie nájdete aj kúsky z uhlíkových vlákien. Samozrejme tu už cena rastie o čosi vyššie. 

Niektoré modely sú vybavené vnútornými tlmičmi, aby vám chránili kĺby pri pochode cez tvrdý skalnatý povrch. Rôzne násadky a nástavce na spodnú časť paličiek neslúžia len pre vaše pohodlie, ale aj na ochranu vegetácie na chodníkoch.