Starostlivosť o spacák: Vaše pohodlie a dlhšia životnosť

Spací vak, alebo spacák, je jedným z najdôležitejších kúskov vašej výbavy. Závisí od neho vaše pohodlie, množstvo síl na nasledujúci deň a nie raz bol práve spacák dôvodom nedokončenej alebo výrazne spackanej expedície či výletu.

Milovníci festivalov si istotne vystačia s tým z hypermarketu za pár eur, no ak to myslíte so spaním v prírode naozaj vážne, skôr či neskôr prídete na to, že kúpiť poriadny model je nevyhnutné. Investovať do spacieho vaku neznamená buchnúť sa po vrecku a pustiť o päťdesiat eur viac, než ste plánovali. Reč je o stovkách eur. A to už je naozaj investícia. Dobrou správou je, že ide o investíciu na roky. Možno desaťročia. Avšak za podmienky, že sa o váš spacák budete aj náležite starať.

 

Radšej opatrnejšie

Najjednoduchšie je pristupovať k spaciemu vaku s tým, že je to hodnotná vec. Takéto veci nehádžete kade tade po zemi, nevešiate ich na hrdzavý alebo ostatný drôt sušiť. Kríky s pichliačmi tiež nie sú práve ideálnym miestom. Dávajte pozor na oheň, neukladajte naň jedlo a pri balení si všímajte čo je okolo vás rozsypané a pohádzané. Zver svoju potrebu vykoná aj v predsienke vášho stanu. Jasná vec je, že ide o kus outdoorového vybavenia, teda zaobchádzať so spacákom ako so saténovými povliečkami rozhodne nemusíte, ostatne niečo vydržať musí, je na to navrhnutý, no opatrnosť je vždy na mieste. Nájdete mnoho názorov, že je dobré, ak spacák pokrčíte a nacpete ho vrecka. Vlákna sa vždy ohýbajú iným smerom, čo spomalí ich opotrebovanie a spacák lepšie drží teplotu. Pri skladovaní je lepšie ak ho z vrecka vyberiete a dáte do voľného bavlneného obalu. Materiál potrebuje dýchať a ak bol spacák vlhký, nestuchne. Ideálne je skladovať ho na chladnom a suchom mieste.

 

Majte pyžamo

V prípade, že sa vám nechce stavať stan a rozhodnete sa spať len tak na pod holým nebom, vždy majte nejakú vrstvu, na ktorej budete v spacáku ležať. Karimatku, deku, čokoľvek. Znížite tak opotrebovanie vrchnej vrstvy a tiež môžete zabrániť mechanickému poškodeniu. Spacák potrebuje šetrnejšie zaobchádzanie aj z vnútornej strany. Snažte sa teda doň líhať zbavený aspoň tej najhrubšej špiny. Piesok či iné drobné zrnká môžu poškodiť zips, ale aj vnútornú látku. Pot alebo repelent sa môžu postarať o nepríjemný zápach. Preto ak je to možné spite radšej v tričku a spodkoch. Tie po návrate vyperiete určite ľahšie ako celý spacák.

 

- široký výber spacákov na sport - outdoor.sk

 

Vyskúšajte vložku

Možností na ochranu spacieho vaku z vnútra je samozrejme viacero. Napríklad vložkou. V zime získate väčšie teplo a v lete môžete spať len v nej. Na rozdiel od spacáku sa čistí veľmi jednoducho. Pravdou však je, že ide o komfort, ktorý aj niečo stojí. Ceny sa pohybujú okolo päťdesiat eur.

 

Opatrne s čistením

Ak ste sa s vaším spacákom dostali až do bodu, že už to bez čistenia nejde, odporúčame sa poradiť v predajni prípadne poriadne googliť. Použité materiály sa líšia a preto hľadajte návod na konkrétny typ. Zlatým pravidlom je, že spacák nesmiete čistiť, respektíve ho prať, často. Oslabujete tým materiál a vyperiete ochranné látky. Rovnaký princíp ako pri oblečení.

Pri praní spacáku sa odporúča použiť práčku s otváraním spredu. Úsmevná rada vychádza zo skúseností používateľov, ktorí do práčky s hornými dvierkami tlačili spací vak hlava nehlava, o niečo sa zachytil a roztrhol. Prací prostriedok má byť špeciálne určený na čistenie outdoorového vybavenia a kúpite ho dokonca aj v drogérií. Je šetrnejší k materiálu a má impregnačné vlastnosti. Po vypratí sušte spací vak v sušičke na bielizeň pri izbovej teplote. Táto časť čistenia prirodzene zaberie nejakú dobu a tiež vám zahrabne aj do peňaženky. Aby ste sa vyhli zhužvanej výplni, počas sušenia vhoďte do bubna spolu so spacákom aj tenisovú loptičku. Tá hužvalce rozbije. V prípade, že na pranie nemáte čas, vyhľadajte profesionálnu práčovňu. Vypytujte sa však vopred či majú s takýmto druhom čistenia skúsenosť.