Avalung systém na záchranu života v lavíne

Podľa štatistík až približne 80% lavínových úmrtí zapríčiní smrť udusením. V prípade zavalenia lavínou ide o každú sekundu a ak nepríde pomoc včas, následky sú tragické. Už 35 minút po zavalení klesá šanca na prežitie na 35% a po hodine strávenej v lavíne šanca klesá len na 15%.

Hlavnými príčinami smrti v lavíne sú: 1. trauma 2. udusenie 3. podchladenie Paradoxom je, že napriek tomu, že sneh obsahuje pomerne veľké množstvo vzduchu, ľudský organizmus ho nevie efektívne vdýchnuť a využiť. Americký outdoorový výrobca Black Diamond tak prišiel už dávnejšie so svojim spôsobom revolučnou inováciou, ktorá predlžuje šancu na prežitie v lavíne.

Táto inovácia sa nazýva Avalung

O tomto záchrannom systéme sa stále veľa diskutuje a systém sa stále zdokonaľuje. Prvotná myšlienka ušiť vestu bez rukávov zo špeciálnej tkaniny, do ktorej by bol vzduch z okolitého lavínového snehu nasávaný /vydychovaný vzduch by bol chrbtom odvádzaný/ je totiž absolútne fascinujúca. Čas prežitia v lavíne je tak možné zvýšiť až na jednu hodinu. Jedná sa o ďalšie špeciálne vybavenie pre to, aby obeť mohla v lavíne prežiť dlhšie. Svoj ochranný účinok však môže Avalung rozvinúť iba vtedy, ak sa zavalenej osobe v okamihu pádu lavíny podarí dýchaciu hadicu dostať k ústam. Práve preto bol systém Avalung zapracovaný do batohov.

Ako funguje Avalung?

Podstatou systému Avalung je skutočnosť, že vnútorná membrána batohov Black Diamond s objemom 500 cm3 umožňuje vytiahnuť vzduch zo stlačeného snehu. Vdychujete a vydychujete pomocou trubice s náustkom. Trubica je umiestnená v ľahko dostupnom miestne, ramennom popruhu batohov a náustok tak máte takmer okamžite poruke.

Ďalšou podstatnou myšlienkou je funkcia, že patentovaný systém Avalung oddeľuje vzduch od vydychovaného CO2. Ten je odvádzaný von cez spodnú časť batoha a tam sa rozptýli v snehu. Výsledkom je, že sa následkom dýchania nevytvorí v snehu okolo tváre ľadová maska, sneh je priepustný a neotrávite sa tak CO2.

Žiadne dve lavíny nie sú rovnaké. Hustota stlačeného snehu, pozície tela pri tom, keď sa snehová masa zastaví, váha snehu a ďalšie faktory určujú, ako dlho je schopný zavalený človek dýchať. Avalung bol úspešne testovaný po dobu jednej hodiny za spomínaných podmienok. Na základe empirických testov sa dá konštatovať, že za určitých podmienok umožní prežiť až 3 hodiny. Pritom celý Avalung systém zvyšuje celkovú hmotnosť batohu len nepatrne. Dôležitou vecou je aj to, že náustok, ktorým vdychujete zároveň zabráni tomu, aby sa sneh dostal do úst a znemožnil dýchanie vôbec.

Široký sortiment batohov Black Diamont so systémom Avalung si môžete kúpiť v eshope: Outland -shop.eu

Avalung nepomôže v žiadnom prípade proti traume alebo mechanickým silám. Napríklad nárazu do stromu či kameňa. Okolo 10% všetkých obetí lavín zomrie na následky takýchto situácií.

Avalung je však najvýznamnejšou inováciou pri záchrane v lavíne od predstavenia lavínového „pípaka“. Je preto ideálnou súčasťou bežného vybavenia pre jazdenie vo voľnom teréne – čiže lavínového „pípaka“, lopaty a sondy. Je však potrebné upozorniť, že všetko vybavenie samo o sebe nezaručí to, že sa nemôže nič stať. Nemalo by teda byť preceňované na úkor základných znalostí, skúseností a prítomnosti ďalších členov skupiny pri rizikovejších situáciách.