Maslenica a Veľká Noc v Petrohrade

Maslenica, vítanie túžobne očakávanej jari, je obdobou nášho masopustu. Či už sa práve nachádzate na dedine, v malom mestečku alebo priamo v hlavnom meste, jedno je isté – oslavy maslenice vás rozhodne neminú. 

V roku 2012 pripadla maslenica na víkend 25. - 26. februára. Predtým sa tento sviatok slávil po celý týždeň, ale v dnešnej hektickej dobe sa budete musieť uspokojiť s dvojdennými oslavami. A kde to najviac žije?

Maslenica v Petropavlovskej pevnosti

 
Pokiaľ sa práve nachádzate v Petrohrade, môžete si vybrať z desiatok sprievodných akcií, ktoré sa usporadúvajú tak v centre mesta, ako i v priľahlých mestečkách. Centrom masopustových osláv sa v Petrohrade stala Petropavlovská pevnosť, kde bol vítaný každý, kto si chcel pripomenúť staré ruské tradície. 
 
 
Že ste ešte neochutnali pravé ruské bliny (tenké palacinky)? V areáli pevnosti sa dajú dostať hneď v niekoľkých stánkoch, len si vybrať. Prajete si s kondenzovaným mliekom, džemom, čokoládou alebo kyslou smotanou? Chceli by ste si ich pripraviť doma a neviete ako? Stačí pozorne sledovať ruky súťažiacich, ktorí závodia, kto ich usmaží viac. A pokiaľ sa pokladáte za priebojníka v obracaní palaciniek vyhadzovaním do vzduchu, prihláste sa do ďalšej súťaže. Ale nepodceňujte súperov - stokrát obrátiť palacinku nerobí problém ani malému dieťaťu. 
 
Pokiaľ patríte skôr k športovo založeným jedincom, nezúfajte. Usporiadatelia mysleli i na vás. Na programe je preťahovanie lanom, skákanie cez švihadlo, jazda na čomkoľvek zo sánkarského kopca, zorbing, prechádzka po areáli na osobnom vozítku...
Ak však páni zavítali do pevnosti so svojou drahou polovičkou a chceli by na ňu urobiť dojem, majú možnosť ju oslniť svojou presnou streľbou na kôš a vyhrať tak pre ňu plyšové zvieratko. Nedarí sa vám? Nezúfajte. V okolitých stánkoch je dostať všetko, na čo si spomeniete - od sladkostí po tradičné slamené bábky.
 

Neďaleký Pavlovsk

 
Ak chcete cez víkend opustiť ruch veľkomesta, ako ideálne riešenie sa ponúka návšteva trhov v pätnásťtisícovom mestečku Pavlovsk, ležiacom približne 27 km južne od Petrohradu. Komu sa nechce platiť 100 rubľov za vstup do parku, má len jednu možnosť ako sa sem dostať – prísť v maškarnom kostýme. I tu je veselo. Pre hostí je pripravený bohatý program – živá hudba, jazda na koni a poníkoch, lukostreľba, a rovnako ako v iných mestách (Petrohrad nie je výnimkou), ani tu neprídete o sánkovanie a možnosť ochutnať najrôznejšie slané i sladké pochúťky.
 
 
V nedeľu slávnosť končí zapálením slamenej panny Maslenice (Moreny), symbolizujúcej (už každému lezúcu krkom) zimu. A o tom, že sa na dedine dodržujú tradície viac než v meste, svedčia i údaje z pokladní. Za víkend parkom prešlo viac než 30 tisíc návštevníkov.
 

Pravoslávna Veľká Noc

 
Pravoslávna Veľká Noc sa v roku 2012 slávila 15. apríla, teda o týždeň neskôr ako v Čechách. Dátum však nie je jediná vec v čom sa od seba česká (katolícka) a ruská (pravoslávna) Veľká Noc líšia. Pletenie korbáča a s tým spojené zvyky tu nikto nepozná. Rovnako tak v regáloch obchodných reťazcov neuvidíte žiadnych čokoládových zajačikov alebo baránkov. V preplnených nákupných košoch môžete vidieť kartóny vajíčok, „kulič“ (sladký chlieb s hrozienkami) a suroviny potrebné k príprave „paschy“ (tvarohovej pyramídky), tradičných veľkonočných pokrmov, ktoré nemôžu v tieto dni chýbať v žiadnej domácnosti. Veľká Noc tu je chápaná skôr ako cirkevný sviatok, ktorý sa slávi výhradne v rodinnom kruhu. Neočakávajte teda žiadne koncerty na námestiach či iné sprievodné akcie.
 

Veľká sobota v Kazanskom chráme

 
Aj keď pravdepodobne nie ste pravoslávni veriaci, zájdite sa pozrieť do niektorého z miestnych kostolov. Pokiaľ sa práve nachádzate v Petrohrade, rozhodne navštívte Kazanský chrám na Nevskom prospekte. Na Veľkú sobotu sa útroby chrámu zaplnia kvetinami a sviečkami, ktoré tam prichádzajú za svojich blízkych zapáliť aj inokedy zarytí ateisti. Celkovú atmosféru podtrhuje i špeciálne osvetlenie, vďaka čomu sú ikony a množstvo zlata žiarivejšie než inokedy.
 
 
Nedajte sa odradiť nezvyčajne vysokým počtom ľudí, ktorí na Veľkú sobotu do chrámu mieria, aby si nechali posvätiť všetko, čo sa nasledujúceho dňa objaví na ich slávnostnom stole. Práve tu si môžete prezrieť nádherne zdobené vajíčka. Nenechajte sa zmiasť, nie každá gazdinka je taká zručná. Takmer v každom obchode si pred Veľkou Nocou môžete kúpiť špeciálne „návleky“ na vajíčka, ktoré ich premenia priam na majstrovské diela, vyobrazujúce ruských svätých, národných hrdinov, starobylé mestá a pod. 
Pokiaľ budete mať záujem, môžete sa prizrieť i samotnému aktu svätenia, ktorý trvá približne pätnásť minút. Najprv kňaz odspieva príslušnú modlitbu a následne obchádza so svätenou vodou stôl, prehýbajúci sa pod množstvom dobrôt. Sprevádzajú ho dvaja kňazi s košíkmi, do ktorých veriaci kladú peňažnými príspevkami posvätené potraviny, ktoré sa potom rozdajú chudobným. 
 

Polnočná bohoslužba

 
Naozajstným zážitkom je však polnočná bohoslužba, ktorú v Kazanskom chráme natáčajú na kamery, aby sa na ňu mohli pozrieť aj tí veriaci, ktorí sa sem nedostali. V túto dobu je nasvietený chrám ešte veľkolepejší ako cez deň. Súčasťou omše je i tzv. „krestnyj chod“, slávnostný sprievod. V jeho čele idú kňazi nesúci kríž, ikony a zástavy, a za nimi nasledujú veriaci, držiaci v rukách zapálené tenké sviečky. Celkovú atmosféru umocňuje zvuk zvonov. Sprievod sa nakoniec vracia do chrámu, kde bohoslužba pokračuje. 
 
Pokiaľ máte strach, že sa nebudete mať ako dopraviť do hotela, nezúfajte. Od Kazanského chrámu sú špeciálne vypravované bezplatné autobusy, smerujúce na Komendantský prospekt, Graždanku, prospekt Veteránov, Obuchovo a Kupčino. 
 
Autorka je spolupracovníčkou cestovnej kancelárie Mundo, ktorá organizuje zájazdy do Petrohradu v spojení s Moskvou, Pobaltskom a Bieloruskom.