Preteky v surfovaní Rip Curl Pro

Najstaršími pretekmi na svete v surfovaní sú Rip Curl Pro v austrálskom Bells Beach. Ide o jedno z najväčších a zároveň i najkrajších stredísk, ktorého divokú oceánsku atmosféru dotvárajú skalnaté útesy, skutočný klenot pobrežia Surf Coast. Bells Beach ponúka obrovské možnosti surfovania.
 

Toto priam kultové miesto objavil v roku 1960 miestny surfista a olympijský zápasník Joe Sweeney, keď na prenajatom buldozéri preskúmal cestu, vedúcu pozdĺž najvyššieho útesu. Neskôr mu všetky výdavky s tým spojené uhradili nadšení surfisti na spoplatnených vstupoch. Prvé preteky sa konali v roku 1961 a od roku 1973 už boli zaradené medzi profesionálne súťaže.

Austrália na vlnách svetových pretekov

V súčasnosti sa tu konajú dva druhy svetových pretekov, ktoré usporadúva ASP (Asociácia profesionálnych surfistov). Počas desiatich dní si tu každý rok snažia vyjazdiť čo najlepšie umiestnenie tí najlepší surfisti planéty. Doslova si tancujú na veľkých vlnách, ktoré sem prináša Južný oceán. Rip Curl Pro je skutočne úžasné podujatie, ktoré sa teší obľube nielen medzi surfistickou komunitou, ale i medzi divákmi, sledujúcimi súťaže priamo z útesov alebo pláže.

Nebezpečný "reef break"

 
Najnáročnejší úsek sa nachádza práve pred skalným útesom, kedy musia surfisti prekonať tzv.“ reef break“, obrovskú vlnu valiacu sa tesne popri skalách. I tí najskúsenejší pretekári neraz s vodou bojujú s vypätím posledných síl a nie vždy najúspešnejšie.
 
Rip Curl Pro však nie je len o pretekaní, ale i zábave. Mladí Austrálčania priam milujú tanec a hudbu pod holým nebom, nuž sa tu súbežne s pretekmi koná i hudobný festival a rôzne kultúrne podujatia. Ak vás láka nádych surfistickej slobody, je čas kúpiť si letenku do Austrálie. Preteky sa konajú už na Veľkú noc.