Kitesurfing, adrenalín na Cypre

Ak máte sen o stredomorskom kitesurfingu, tak Cyprus je určite miestom, ktoré stojí za návštevu. Slnečné lúče, krištáľovo čistá teplá voda, piesočné pláže a stabilný vietor. Cyprus je tam jednou zo svetovo najlepších destinácii na extrémne vodné športy.

A Kitesurfing, ako fúzia surfingu, windsurfingu, wakeboardingu, paraglidingu a samozrejme „púšťania draka“, medzi takéto športy patrí. Zároveň ide o jeden z najdostupnejších a najmladších extrémnych vodných športov. Výbavu si pri troche šetrenia môže dovoliť skoro každý a uskladniť, či prevážať kitesurfing výstroj je určite jednoduchšie, ako napríklad v prípade windsurfingu.

Kitesurfing Cyprus, Kahunasurfhouse

Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori, tiahne sa približne 150 kilometrov od západného pobrežia k jeho najvýchodnejšej špičke a 60 km od severu na juhu. Tento veľmi sympatický ostrov ponúka čisté more, teplú vodu a úžasný vietor. Výhodu je, že angličtinou sa dohovoríte vo všetkých obchodoch, reštauráciách aj hoteloch, pričom na ostrove je mimoriadne nízka kriminalita. Čo hrá pri pomerne drahej kitesurf výstroji tiež svoju úlohu.

Sezóna je od mája do októbra

Cyprus, ako sme už spomínali je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a má celkovú dĺžku pobrežia 648 km. Dominantne tu fúka vietor na juhozápad, takže najpopulárnejšie lokality na kitesurfing sa nachádzajú na náveternej strane južného a západného pobrežia. Všeobecne platí, že počasie na Cypre je ideálne od mája do októbra. Kitesurfing sezóna tu teda začína a končí práve v týchto mesiacoch. Počas tohto obdobia morský vánok je pomerne spoľahlivý a umožňuje „kajtovať“ takmer každý deň. V zimných mesiacoch je síce tiež veterno, no počasie je mierne nepredvídateľné. Môže byť buď s vynikajúcimi podmienkami pre pokročilých kajterov (vlny), ale môžu byť aj dlhé obdobia bez vetra.

Kitesurfing Cyprus, Kahunasurfhouse

Limassol a Pafos

Väčšina populárnych kitesurfing a windsurfing pláži sa nachádza na polceste medzi mestami Limassol a Pafos. Tie sú od seba vzdialené do 50 minút cesty autom. Ak by ste sa ubytovali v jednom, či druhom meste, nikdy nebudete viac než 30 minút autom od väčšiny kitesurfing lokalít. Pafos je tichšie a pokojnejšie mesto, Limassol a jeho prístav je jedným z hlavných buisness a nákupných centier na Cypre, tým pádom je oveľa rušnejší. Obe mestá však majú vynikajúce reštaurácie a nočný život. Obec Pissouri je tiež veľmi dobrá voľba, ak dávate prednosť pokojným večerným prechádzkam po pláži. Pissouri sa nachádza presne na polceste medzi oboma mestami a je najbližšie ku kitesurfing plážam. Konkrétne Paramali pláž je vzdialená asi osem minút autom. Teplota na otvorenom mori sa pohybuje nad 22 ° C od júna až do novembra, na 28 ° C sa má šancu vyšplhať v auguste. Počas troch zimných mesiacov - január až marec je priemerná teplota mora stále prijateľných 16 ° alebo 17 ° C. V tomto čase však väčšinou fúka silnejší vietor, čo je vhodné najmä pre skúsenejších kajterov, ktorí sa dokážu v tomto období na Cypre riadne vyblázniť. Na Cypre pritom nie sú žiadne významné výkyvy teploty morskej vody. Výnimku tvoria iba veľmi plytké vody, ktoré sú menej ako jeden meter hlboké.

Kitesurfing Cyprus, Kahunasurfhouse

Požičovňa áut

Prenajať si vlastné auto na Cypre je nutnosťou, ak sa chystáte na kitesurf samostatne. Taxíky sú drahé a verejná doprava bežne na kitesurf pláže nepremáva. Požičovne áut sú relatívne cenovo najvýhodnejšie. Uistite sa, že si vyberiete spoločnosť, ktorá vám umožní vyzdvihnúť a vrátiť auto na letisku. Totiž, ak by ste si mali platiť cestu taxíkom z letiska do mesta, môžete prísť o sumu, za ktorú si môžete auto požičať na deň alebo aj dva. Podľa informácii od domácich je vhodnou voľbou požičovňa - Holiday Autos.

- v prípade, že sa vyberiete na Cyprsu a chcete skúsiť kitesurfing, vieme odporučiť http://kahunasurfhouse.eu/