Turistika v pohorí Kozie chrbty a výstup na KOZÍ KAMEŇ (1255m)

Kozí kameň je najvyšším vrcholom pohoria KOZIE CHRBTY skrytého medzi dominantnejšími Vysokými a Nízkymi Tatrami. Vďaka tejto polohe ponúka nádherné výhľady práve hlavne na tieto pohoria (za dobrej viditeľnosti je možné vidieť dokonca aj Veľký Choč).

Pohorie KOZIE CHRBTY sa tiahne východozápadným smerom, od Jánoviec pri Poprade až po Kráľovu Lehotu pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu. Jeho severné svahy spadajú do Podtatranskej kotliny, južnú hranicu s Nízkymi Tatrami tvorí údolie Čierneho Váhu.

Východnejšie je situovaná hlboká a výrazná Vikartovská priekopa, ktorou preteká horný tok rieky Hornád, patriaca Hornádskej kotline.

Hlavný hrebeň pohoria len málokde klesá pod hranicu 1 000 metrov nad morom. Svoj vrchol dosahuje na Kozom kameni (1 255 m n. m.), ktorý má dva vrcholy spojené úzkym skalnatým hrebeňom. Potom mierne klesá cez Krížový vrch (1 102 m n. m.) a Krížovú (941 m n. m.) do hlbokého zárezu pri Kvetnici. Reliéf pohoria má prevažne charakter vrchoviny.

Popis trasy

Štart bol vo Vikartovciach po zelenej značke. Od sedla Tabličky som pokračoval po modrej na vrchol Kozí kameň. Na úrovni Krížového vrchu som odbočil mimo značku a ďalej na spomínaný Krížový vrch a odtiaľ do obce Spišské Bystré. Bolo to cca 16 kilometrová túra.