Turistika na hôrky SVINEC a PLOSKÁ v pohorí Tribeč

Turistika na Kremencové hôrky SVINEC a PLOSKÁ v pohorí TRIBEČ.

Svinec (467,3 m.n.m.) je vrch na Slovensku v pohorí Tribeč. Je situovaný južne od centrálnej časti, asi 4 km juhovýchodne od Veľkého Tribeča, nad obcou Velčice. Na vrchole je trávnatá plošina obkolesená listnatými lesmi s obmedzeným výhľadom. Na časti vrcholu sa nachádzajú skalné útvary, odkiaľ je možné vidieť takmer celú panorámu pohoria Tribeč.

Ploská – 577 metrov

Neďaleko vrchu Veľký Lysec v pohorí Tribeč sa vypína nevysoká kremencová hôrka Ploská. Na jej západnej strane sa nachádzajú nádherne tvarované skaliská vyčnievajúce z hustého lesného porastu, z ktorých sa naskytajú krásne výhľady na hrad Gýmeš a obec Kostoľany pod Tribečom.

Majestátna, pritom však malebná lokalita, ktorej čaro umocňujú pôsobivé dubové lesy, je veľmi podobná známejšiemu Studenému hradu pri Gýmeši. Oproti nemu má jednu nevýhodu – nevedú sem značené turistické chodníky. Možno sa sem dostať iba po neznačených lesných cestičkách. Východiskom môže byť sedlo pod Lyscom či obec Kostoľany pod Tribečom. Milovníci menej známych turistických miest však absenciu značeného chodníka nemusia vnímať ako negatívum, obzvlášť ak si uvedomíme, že vďaka nej je Ploská skutočnou oázou pokoja, kde i počas letnej sezóny len veľmi zriedka stretnete človeka.         

  • 27.12.2020 (13 km)

Svinec a Ploska