Tirolsko - tipy na aktívnu dovolenku v Alpách

Tirolsko sa nachádza na západe Rakúska, v cípe medzi Nemeckom a Talianskom a ponúka skvelé možnosti pre aktívnu dovolenku v Alpách. My sme tu strávili týždeň a spoznávali krajinu s autom, horskými bicyklami aj turistickými topánkami.

Na západe Tirolska sme prešli na bicykloch panoramatickú vysokohorskú cestu Silvretta-Hochalpenstraße, kde nás čakalo výživných 32 serpentín. V okolí strediska St Anton am Alberg sme podnikli dva výlety. Najskôr pešiu hrebeňovku v prekrásnych Lechtálskych Alpách, ktoré nám vďaka zelenej tráve a vápencovým skalám pripomínali naše Belianske Tatry. Následne sme pomocou horských bicyklov vyšlapali po prístupovej ceste na horskú chatu Darmstädter Hütte v pohorí Verwall.

Zaujímavé zákutia Tirolska skrýva aj Oberinntal alebo horné údolie rieky Inn. Jednoduchú prechádzku po lúke posiatej chatami ponúka Pfundser Tschey, jedna z najkrajších vysokohorských dolín v Tirolsku. Vynikajúcu bicyklovačku po vybudovaných trailoch pre horské bicykle zase zažijete v bikeparku Serfaus-Fiss-Ladis. Neďaleko bikeparku, na horskom priesmyku Pillerhöhe leží Naturparkhaus Kaunergrat s vyhliadkou na celé údolie a lesnými chodníkmi ideálnymi pre krátke túry.

Ďalšia horská cesta, na ktorú sme sa v Tirolsku vydali, je Kaunertaler Gletscherstraße. Tu sa môžte ľahko vyviesť autom až priamo k ľadovcom vo výšky 2750 metrov nad morom. Na záver sme si nechali lahôdku v podobe dvojdňovej túry v Ötztálskych Alpách. Ide o najvyššie pohorie v Tirolsku, práve tu sme jediný krát prekonali výšku 3000 metrov nad morom a spali na malebnej horskej chate Ramolhaus s výhľadmi na alpské ľadovce.

Tirolsko