Smutný príbeh bane v Potosí v Bolívii

Bolívia nám prirástla k srdcu, o tom niet pochýb. Každý deň je iný. Cez nepredvídateľné situácie spoznávame seba samých, svoje limity. Cez osudy ľudí a smutnú históriu krajiny si čoraz viac uvedomujeme aké šťastie sme v živote mali, vyrastajúc v bezpečnom Slovensku s takmer neobmedzenými možnosťami.

Tieto myšlienky sa nám preháňajú hlavou keď sa predierame šachtami tak úzkymi, že sa nimi dokáže pretlačiť jedine človek s dynamitom a dlátom v ruke. Žiadna technika sa v bani Potosí nepoužíva. Baníci pracujú v rovnakých podmienkach ako pred 500 rokmi. 

Cerro Rico, najdôležitejší kopec celej Ameriky

Cerro Rico, najdôležitejší kopec celej Ameriky sa týči nad mestečkom Potosí. Zdroj neuveriteľného bohatstva pre Španielske kráľovstvo a utrpenia pre domáce obyvateľstvo.

V priebehu posledných 5 storočí tu odhadom vyhaslo 8 miliónov životov prevažne pôvodného obyvateľstva. Do techniky a zlepšovania pracovného prostredia sa nikdy neinvestovalo. Keď neboli domáci, priviezli otrokov z Afriky.

Pozrite si video ktoré sme natočili z útrob tejto smutne slávnej bane.

Cestovanie nie je len o neuveriteľne krásnych zážitkoch ale aj o skutočných a často pohnutých osudoch ľudí ktorých na našich cestách stretávame.    

Pokiaľ by Vás naša cesta okolo sveta zaujala, všetky videá a info dávame na www.matovevehavegonemad.com a na náš youtube kanál http://www.youtube.com/c/MatoVevehavegonemad