Slovenský raj - Zejmarská roklina a Havrania skala

ZEJMARSKÁ ROKLINA: Ak ste na potulkách po Slovenskom raji, Zejmarskú roklinu by ste určite nemali vynechať. Taká nádherná príroda sa vidí len málokedy. Divoký, členitý, ale vskutku očarujúci reliéf tejto tiesňavy vytvoril tok stekajúci z planiny Geravy. A práve tento potok vytvára v tiesňave sústavu rozprávkových vodopádov nazývaných Nálepkove vodopády. Výdatným zdrojom tohto potoka je mohutná vyvieračka - Zejmarská studňa.

Národná prírodná rezervácia Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava v južnej časti Slovenského raja. So svojou dĺžkou iba 800 metrov je najkratšou roklinou v Slovenskom raji. Zejmarská tiesňava sa nachádza neďaleko obce Dedinky. Je prístupná jednosmerným, modro značeným turistickým chodníkom z križovatky Zejmarská roklina ústie.

Prechod roklinou je nenáročný, avšak v istých úsekoch je chodník zabezpečený aj rebríkmi či reťazami. Srdce Slovenského raja vypĺňa očarujúca Havrania skala. Je jedným z najvýznamnejších výhľadových vrcholov v tejto lokalite. Havrania skala sa vyznačuje veľmi strmými skalnatými zrázmi spadajúcimi na juh a juhovýchod do doliny Veľkého Zajfu.

HAVRANIA SKALA je pomerne ľahko dostupná. V prvých metroch je cesta naozaj jednoduchá a nenáročná. Neskôr sa už ale zapotíte pri strmšom stúpaní a prekonávaní výškových metroch. Ak si počas cesty chcete trošku oddýchnuť, môžete sa zastaviť na Občasnom prameni. Z vrcholových častí Havranej skaly sa vám naskytnú krásne výhľady na široké okolie.