Po slovenskej stope v Prahe. Nekonečno z 8000 kníh.

V centre hlavne mesta Česka, Prahy môžete nájsť mnoho zaujímavosti. Napr. aj Nekonečno z 8000 kníh. V Ústrednej Mestskej knižnici na Mariánskom námestí, neďaleko Staromestského námestia, či Karlovho mostu sa vo vstupnej hale nachádza tzv. Tubus alebo Stĺp vedenia, či Idióm z roku 1998. Má 2 metre a autorom je slovenský výtvarník Matej Krén. Je to svetový unikát, zaujímavosť, originalita, ktorú každoročne obdivujú mnohí zahraniční turisti. Táto pozoruhodnosť od slovenského umelca sa dostala dokonca do turistického sprievodcu Prahou od Lonely Planet, či na obálku vedeckého časopisu Science.

Matej Krén - je známy slovenský umelec, rodák z Trenčína. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Knihu vo svojich dielach používa ako stavebný materiál z ktorých vytvára sochárske objekty a priestorové inštalácie do ktorých sa dá vstúpiť, alebo sú to aj priestorové situácie, ktoré vás ovplyvnia. Tak, i v prípade Nekonečna z 8000 kníh, či Stĺpu vedenia alebo Idiómu - dá sa do neho nahliadnuť.

Možno sa pýtate, ako je možné, že toľko kníh pokope a držia pohromade?:) To ostáva výrobným tajomstvom. Optický klam spôsobujú umiestnené zrkadlá. Navodzujú pocit nekonečnosti. Alebo sa vám môže zdať, že ste nahliadli do hlbokej studne plnej vedomostí z 8000 kníh:)