Írsko - týždňový raodtrip na smaragdovom ostrove

Do Írska cestuje veľa Slovákov, ale mnohí sa nedostanú za brány hlavného mesta Dublin. Je to však škoda, pretože nie nadarmo je Írsko známe aj ako smaragdový ostrov (Emerald Island) a ponúka rozmanité pobrežie, krásne útesy a kopcovitú krajinu. Takto sme tu strávili týždňový roadtrip my.

Náš roadtrip štartujeme na letisku v Dubline a vydávame sa na juhozápadné pobrežie. Približne 3,5 hodinovú cestu krížom cez celý ostrov si spestrujeme návštevou fotogenického hradu Rock of Cashel približne v polovici cesty. V meste Killarney na západe prichádzame na turistický okruh Ring of Kerry, ktorý v rámci návštevy Írska nemôžeme vynechať. Hneď na začiatku je krásne údolie a horský priesmyk Gap of Dunloe, ktoré nám jazerami a skalnatými horami pripomína prostredie Škótskej vysočiny.

Na západnom cípe polostrova pri mestečku Portmagee si dáme krátku túru k stážnej veži Bray Head. Sú odtiaľ výhľady na ostrovy Skellig. Na najznámejšom z nich - Skelling Michael - sa nachádzajú kláštory zo 7. storočia, sú zapísané do UNESCO a ostrov spropagoval najmä nový diel Hviezdnych vojen z roku 2015. Pred návratom do Killarney nás ešte čakáju pekné pláže, panoramatické horské úseky cez priesmyk Moll’s Gap či vyhliadku Ladies View. My sa ešte rozhodneme zdolať horu Torc (535 m) v národnom parku Killarney.

Po Ring of Kerry smerujeme po západnom pobreží pozdĺž tzv. Wild Atlantic Way (Divoká atlantická cesta) na sever. Prichádzame k jednej z najväčších atrakcií Írska - Moherským útesom. Ich výška presahuje cez 200 m a sú naozaj majestátne. Zaujímavo pôsobí krasová oblasť Burren, kde je skoro 4000 rokov starý náhrobný portál Poulnabrone z doby bronzovej, prezývaný aj malý Stohehenge. Noc strávime v meste Galway, ktoré nás očarí skvelou atmosférou tunajších pubov. Severovýchodne od Galway sa nachádza narodný park Connemara, kde si dávame párhodinovú túru na vrchol Diamond Hill (442 m). Výhľady na Atlantik, pobrežie a okolité hory stoja za to. Za mestom Sligo sa nám na horizonte objavuje zaujímavá stolová hora Benbulben (527 m). V najsevernejšom írskom grófstve Donegal sa už teším na jednu raritu. Hoci Moherské útesy sú omnoho známejšie, práve tu sa nachádzajú jedny z najvyšších útesov v Európe Slieve League s výškou takmer 600 m.

Následne vstupujeme do Severného Írska, ktoré už patrí do Spojeného kráľovstva. Našou prvou zastávkou je známa stromová alej Dark Hedges, ktorú preslávil seriál Hra o tróny a teraz patrí k veľkým atrakciám. Zbytok času v Servernom Írsku trávime na pobreží Causeway Coast, známe predovšetkým pre svetoznámy geologický útvar Giant’s Causeway (v preklad obrov chodník). Ide o sieť desiatok tisíc bazaltových stĺpov trčiacich na pobreží, naozaj sureálne miesto. Pár kilometrov odtiaľto je ešte jedna obľúbená atrakcia - visutý lanový most na ostrov Carrick-a-Rede.

Náš roadtrip po krásach Írska sa končí tam, kde sa aj začal - v samotnej metropole Dublin. Je to moderné európske mesto s pulzujúcim večerným životom. Čo sa týka pamiatok a histórie, pekný je zelený kampus univerzity Trinity College ako z Harryho Pottera či hlavné katedrály Christ Church Cathedral a St. Patrick's Cathedral. Večer ale treba okúsiť jedinečnú atmosféru v jednom z barov vo štvrti Temple Bar na brehu rieky Liffey, kde náš výlet pri dobre načapovanom pive Guinness ukončujeme aj my!

Ak sa vám video páčilo, môžte ho podporiť svojím odberom. Ďalšie naše dobrodružstvá nájdete tuto.

Írsko