Faerské ostrovy - nespútaný raj v Atlantickom oceáne

Aj Európa má stále svoje skryté drahokamy. Miesta, ktoré su neskutočne krásne, ale stále nezasiahnuté masovým turizmom. Medzi takéto miesta zatiaľ stále patrí aj jedno súostrovie v Atlantickom oceáne. Faerské ostrovy.

My sme sa tam rozhodli stráviť minuloročnú Veľkú noc, teda v čase, keď ešte o korone nebolo ani chýru, ani slychu. Prepravovali sme sa požičaným autom. Cesty sú tu vo vynikajúcom stave a z ostrova Vagar, kde je letisko, sa dostanete na ďalších päť bez problémov cez vybudované podmorské tunely a mosty, na zvyšné je to možné už len trajektom. Keďže vzdialenosti nie sú veľké, nie je problém bývať na jednom mieste, a cez deň navštevovať okolité ostrovy. My sme za šesť dní vystriedali len dve ubytovania a obehali dokopy sedem ostrovov.

Samozrejme sme sa sem neprišli len voziť a každý deň sme vybehli na nejaké túry. Dá sa to pekne kombinovať, keďže aj tie náročnejšie túry sú skôr poldňové. Okrem tradičných turistických hotspotov akými sú vodopád Gásadalur, ktorý padá priamo do oceánu, či jazera Sørvágsvatn obklopeného strmými útesmi, môžme odporučiť nasledovné. Prvou je vyhliadka Hvitamar, ktorá sa nachádza asi 15 minút chôdze od sedla medzi dedinami Gjogv a Funningur na ostrove Eysturoy a poskytuje krásne pohľady na fjord. Neďaleko odtiaľ viac na západ sa nachádza najvyššia hora Faerských ostrovov Slættaratindur (880 m). Túra naň nie je náročná, hore sa dostanete do dvoch hodín, neprijemný môže byť akurát nárazový vietor. Zhora je vidno hneď niekoľko ostrovov, záleží od viditeľnosti, v ideálnych podmienkach je vraj vidno až na Island. Až také štastie sme my však nemali. Na ďalšiu peknú horu natrafíte na vzdialenejšom ostrove Vidoy. Villingadalsfjall (841 m) je najsevernejším vrchom ostrovov, vedie na ňu chodník z dediny Viðareiði a výhľady na typické Faerské scenérie sú tu naozaj úchvatné.

Najviac sme sa však zamilovali do ostrova Kalsoy. Bol to jediný ostrov nášho výletu, na ktorý sme sa museli dostať trajektom. Denne sa tu dostane len pár desiatok turistov, človek si tu naozaj nájde miesto pre seba a vyčistí hlavu. Naprieč ostrovom vedie jediná cesta, ktorá sa prediera štyroma tunelmi cez hornatý terén na sever. Na jej konci je dedina Trøllanes, kde žije možno pár desiatok ľudí odrezaných od sveta. Ďalej už je možné pokračovať len peši. Na najsevernejšom cípe ostrova sa týči maják Kallur a pri ňom je krásna vyhliadka akoby na konci sveta. Zelená a členitá krajina akoby padá útesmi pár sto metrov vysokými priamo do oceánu. Útesmi sa navyše premávajú stovky, možno tisíce čajok o dotváraju atmosféru divokej prírody, tak jedinečnej pre toto miesto. Naplno si tu užívame náš posledný deň na ostrovoch.

Možno sú Faerské ostrovy menej populárne kvôli divokému počasiu alebo nedostupnosti nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, ale každopádne my ich môžme len odporučiť. Ich nádherná príroda a členité pobrežné scenérie niekde na pol ceste medzi Škótskom a Islandom nám prirástli k srdcu...

Ak sa vám video páčilo, nezabudnite sa prihlásiť na odber. Ďalšie naše dobrodružstvá nájdete tuto.