Svetom na "pekáčoch": Roadtrip na 40-ročných Jawa Pionier po Balkáne

Celé to začalo úplne spontánne. Rozprávali sme sa s  bratrancom Majom pri pive o  uplynulých rokoch, ako ten čas rýchlo plynie a  keď sa človek obzrie dozadu, ani nevie, ako to prešlo. Reagoval som, že má úplnú pravdu, ale keď sa obzriem späť na svojich niekoľko výletov, zostávajú úplne živé aj po niekoľkých rokoch. A  keďže bratranec Majo je vášnivý mechanik a  na Jawe Pionieri sme obaja zamladi brázdili našu malú dedinu Socovce (okres Martin), zrodil sa v  septembri 2014 takýto nápad.

 

 
Následne sme si kúpili dvoch Pionierov s  platnými dokladmi a  po víkendoch sme boli zavretí v  dielni. Naša cesta mala dva ciele – prvým bolo dokázať nášmu okoliu, ktoré nám nie veľmi dôverovalo, že 50 cm3 a  niečo nad 3 kW ukryté v  40-ročných motorkách dokážu toho naozaj veľa. Druhým cieľom bolo vrátiť sa bohatší o  zážitky. A  tak sme 27. júna vyrazili na cestu smerom na Balkán, ktorý som už v  minulosti trošku prebádal s  ruksakom na chrbte a  chcel som opäť uvidieť krásy jednoduchého života.

Ak počítame aj Slovensko, prešli sme 5 krajín počas 15 dní

Za tú dobu sme absolvovali cca 2500 km bez akejkoľvek závažnej poruchy. Je však pravda, že každý sme si niesli kopu náhradných dielov a  tiež sme so sebou brali náhradný motor s  prevodovkou. V  konečnom dôsledku sme absolvovali jeden defekt, jedno roztrhnuté plynové lanko a  jednu opravu zlomeného kábla na indukčnej cievke. Napriek pochybnostiam okolia tak môžeme konštatovať, že Jawa Pionier je takmer bezporuchový stroj.