Prelet nad vodopádom Salto Pozo vo Venezuele

VIDEO: Krátky film zachytáva prelet nad vodopádom Salto Pozo. Ten sa nachdádza na konci tzv. Diablovho kaňonu, v Národnom parku Canaima vo Venezuele na stolovej hore Auyán Tepuy. Treba pripomenúť, že zábery na tento mysteriózny a nádherný vodopád sú veľmi vzácne.

Komerčné vyhliadkové lety smerujú v drvivej väčšine vždy k najvyššiemu vodopádu sveta - Salto Angel, ktorý je vzdialený len niekoľko kilometrov. Ponad vodopád Salto Pozo však fakticky nelietajú. Dostať sa sem po súši je nesmierne fyzicky, technicky ale hlavne orientačne nesmierne náročné.

Vodopád Salto Pozo je prirodzeným vyústením najkrajšej rieky sveta Rió Arcoiris (Dúhová rieka), ktorej prameň bol objavený Felixom Cordonom a Gustavom Nenym v roku 1937, keď sa im poprvýkrát podarilo vystúpiť na túto Diablovu Horu. Vtedy sa ešte mylne domievali, že našli rieku Churún (Rió Churún). Práve preto bola teda Río Arcoiris na prvej mape Auyán Tepuy nazvaná ako Río Churún. Avšak neskôr Gustavo Heny s Jimmie Angelom  pri prelete nad horou Auyán Tepuy prišli na to, že Churún je iná rieka a z kolmých stien Diablovej hory padá kúsok západne od Salto Pozo.

Vodopád Salto Pozo je u nás tiež známy z filmu režiséra Paľa Barabáša Amazonia Vertical (K2 Štúdio, 2004), jeho mohutný vyše dvesto metrový skok poprvýkrát zlanil slovenský horolezec Peter Becko Ondrejovič. (zdroj: Marek Audy)

  • kamera: Adrián Fumač
  • strih: Gabriel Točka