Národný park Dolpo a jazero Phoksundo: Alebo ako vyraziť na trek do Nepálu

VIDEO: Zaujímavá a náročná cesta z Masinechaur, kúsok od Juphalu, do Jomsonu. Prešli sme parky Shey Phoksundo, Lower a Upper Dolpo a obdivovali miestne tradície a nádhernú krajinu. V článku pripájame aj zopár dobrých praktických rád, ako vyraziť na trek do Nepálu.

Nepal, Dolpo and Phoksundo national parks from Michal Červenka on Vimeo.

V Nepále sme boli celkom 32 dní. Náš plán výletu:

  • S Turkish Airlines sme leteli Praha - Istanbul - Kathmandu.
  • Vnútroštátny let KTM - Nepalgunj, Nepalgunj - Juphal (resp. letisko ktoré bolo blízko, pretože Juphal opravoval pristávaciu dráhu.)
  • Trek cez Lower a Upper Dolpo do Jomsonu
  • Jeepom a autobusom cez Beni do Pokkary
  • Z Pokhary po ceste do NP Chitwan rafting na rieke Trishuli
  • Prehliadka džungle a späť do KTM autobusom

Nepál

- Pri lete cez Dílí sa vraj občas stratí batoh (my sme išli priamo, takže žiadny problém). Avšak vraj je dobré v Dílí sa informovať  na svoje batohy, podľa TrackID, či sú v tom správnom lietadle :).

- Do Nepálu sa platí za vízum 40 dolárov, ktoré je platné 30 dní. Ak odlietate 31. deň, je to vraj ešte v poriadku (ale radšej overiť). Sú potrebné 2 fotky.

- My sme išli na 32 dní - na čo je výhodné si zaplatiť len 30 denné vízum. Ale ešte v čase platnosti predchádzajúceho, nechať vízum na imigračnom úrade predĺžiť. Na rovnakom úrade sa vybavujú aj permity do národných parkov.

- Na predĺženie víza je nutné mať 1xfotku, kópiu pasu a existujúce víza. Za predĺženie sa platí 2 doláre za deň. Platí sa v Rupiách. Oplatí sa byť na úrade tak 30-45 minút pred otváracou dobou, ušetríte si čakanie je tam potom dlhý rad. Funguje to tak, že odovzdáte pas, peniaze a žiadosť o predĺženie a cca za 3 - 4 hodiny si vyzdvihnete pas s predĺženým vízom.

- Bankomat Nabil bank ( taký zelený ) vie vydať až 30 000 Rupii. Ostatné väčšinou len 10 000 Rupii.

- Nikde v Nepále sme nepoužívali vodu z vodovodu. Vždy len balenú prípadne cez filter.

- Je dobré si kúpiť nejaké laktobacily a užívať ich chvíľku pred odchodom a potom po celú dobu pobytu. Ja som používal Lacidofil kapsule . Ale aj tak som so sebou zobral radšej aspoň 4 balenia čierneho uhlia, endiaron a imodium :).

- Poistenie sme mali od Alpenverain. Avšak prípadné liečenie v miestnej nemocnici pre cudzincov je vraj relatívne drahé. Pripoistili sme sa ešte u inej poisťovne na lekárske ošetrenie. Inak pre záchranu vrtuľníkom je nutné, aby sa niekto zaručil, že sumu potom uhradíte. Je potrebné sa dohovoriť napr. s miestnou cestovnou kanceláriou alebo na hoteli. Inak by ste museli zaplatiť na mieste, keď vrtuľník pre vás priletí.

Čo sa týka pitia oplatí sa vyskúšať

Fresh Juice - najlepšie v KTM v Thamelu ( tam nám po ňom nič nebolo ) - je to juice z rozmixovaného ovocia

Lassi - jogurtovo mliečny kokteil . Robia rôzne príchute . V Chitwanu mali dokonca Special Lassi s trávou.

Thumb (Millet beer) - pivo z predkvaseného prosa . Proso sa zalieva horúcou vodou a pije slamkou

Rakši - domáca pálenka z ryže a Chang - domáce pivo z ryže - prosa - oboje najlepšie kúpiť niekde v miestnych v horách.

Dolpo Trek

  • Na tento trek musíte mať nepálskeho sprievodcu a nosiči sa tiež hodili. Všetko sme zariadili už dopredu cez známeho v hoteli: http://www.hoteltashidhargey.com/.
  • Na každý permit potrebujete jednu fotku. Pre našu trasu bolo potrebné viac permitov na tieto parky: Lower Dolpo , Upper Dolpo, Shey Phoksundo NP, Anapurna Conservation Area. Čiže celkom štyri fotky.
  • Ak nesiete jedlo na celú dobu, je vhodné mať rovnaký počet nosičov ako ľudí. Inak to nepoberiete. Naši nosiči sa dostali na miesto odkiaľ sme vyrazili na trek autobusom (nemuseli sme im platiť letenky) a mohli nám vziať napr. benzín z KTM, a nejaké ďalšie svoje veci (vyrážali asi 4 dni pred našim odchodom).
  • Do hôr sme si požičali satelitný telefón. Najlacnejšie ponuku sme dostali tu: http://www.stadler-shop.cz/pujcovna/. Použili sme telefón pre sieť Iridium. Cena za požičanie na mesiac vrátane kreditu 75minut za cca 10000kč. SMS stojí 20 sekund kreditu. V podstate z každého miesta sa nám podarilo spojiť, len bolo občas potrebné počkať na satelit :)

Ďalšie skúsenosti z cesty

  • Lietadlo Kathmandu - Nepalgunj - nášmu sprievodcovi sa podarilo ukecať váhový limit - boli sme skoro posledný a tak sme využili, že iní spolucestujúci v lietadle viezli málo vecí a vzali sme si kilá od nich.
  • Lietadlo Nepalgunj - Juphal - platí sa dosť veľa za nadváhu. Limit je 15kg, ktorý sme prekročili každý tak 3x ( váži sa všetka batožina, aj príručná.
  • Filtráciu vody sme riešili cez kvapky aquamira + vodný filter aquamira , ktorý sme napojili priamo na camel back .
  • V horách cca nad 4000 nefunguje zapaľovač, je potrebné mať dostatok zápaliek ( napr. 3 krabičky na varič - občas varič nechytá dobre a vypáli sa viac zápaliek naraz ), alebo benzínový zapaľovač
  • Je dobré mať varič ktorý vie spaľovať všetko palivo, vrátane kerozínu. Aj benzín môže byť v Nepále nekvalitný a klasický multifuel varič by nemusel fungovať dobre.
  • Na výškovú chorobu sme kúpili v KTM v lekárni Diluran ( nie je problém ho tam zohnať , takže zbytočné zháňať dopredu ).

Viac na: http://cervvideos.tode.cz/nepal-dolpo-trek