Naprieč mexickým Yucatánom

VIDEO: Začiatkom roka sme sa rozhodli uniknúť mrazivému európskemu počasiu do slnečného Karibiku. Voľba padla na mexický Yucatán, ktorý turistom ponúka nespočetné množstvo možností. Popri najznámejším miestam ako Chichén Itza, Tulum, Cancún či Playa del Carmen sme sa ale zamerali aj na menej známe ale o to zaujímavejšie lokality.

Očarili nás najmä farebné mestá Valladolid a Izamal, kde akoby zastal čas, a vtáčia rezervácia v Rio Lagartos ponúkajúca možnosť pozorovať vo voľnej prírode plameniaky. Pri západe slnka bola ich farba ešte ružovejšia, ako sme si vedeli predstaviť :)

Dokonalú pohodu dotvárali nekonečné biele pláže obmývané tyrkysovým morom. Ako milovníci podmorského sveta sme si užili najmä kúpanie s obrovskými korytnačkami a príležitosť osviežiť sa v miestnych podzemných jaskyniach, tzv. cenote, ktoré v minulosti starým Mayom slúžili ako zdroj pitnej vody či dokonca miesto pre obetu bohom. Po prekonaní prvotného strachu a klaustrofobických pocitov dnes ponúkajú človeku možnosť zažiť niečo skutočne výnimočné.