The Little Carpathians

VIDEO: Inšpiráciu na tvorbu tohto videa mi nevedomky dali ľudia z Bratislavy a zo západného Slovenska. Keď pri podobných videách zo Slovenska sa vyjadrovali, že oni to majú do prírody a do hôr tak ďaleko. Tak mi vznikla v hlave myšlienka ukázať ľuďom, že aj v Malých Karpatoch sú lokality, ktoré stoja za návštevu.

 
 

The Little Carpathians from Majo Chudý on Vimeo.

S tvorbou tohto videa som začal v októbri. Šesťmesačné putovanie za vhodnými zábermi bolo sprevádzané príjemnými no aj adrenalínovými zážitkami. Často som sa z päťhodinovej túry vracal bez jediného záberu. Na začiatku som mal vytipovaných asi 5 lokalít, ktoré som chcel navštíviť, no netušil som kam pôjdem potom. Teraz viem o asi 20 ďalších lokalitách, ktoré som nenavštívil.

Hneď v prvý deň (respektíve noc) sme mali adrenalínový zážitok. V minulosti som sa už ocitol uprostred rodinky diviakov, no bolo to hlboko v lese, tentokrát v Bratislave pod Kamzíkom som ich naozaj nečakal. A tak sa začala naháňačka :) No po krátkom behu si to diviačica rozmyslela a vrátila sa k svojim potomkom. Zaujímavé boli aj ďalšie nočné výjazdy, kedy sme stretli mnohé lesné zvery, no niekedy im v diaľke iba svietili oči a nebolo možné ich rozpoznať. Karpaty sú na takéto veci bohaté. 
 
Malé Karpaty sú horský krajinný celok, o ktorom sa hovorí, že je horským premostením medzi Alpami a Karpatami. Mňa na tomto pohorí zaujala jeho juhozápadná polovica od Bratislavy po Smolenice. Malé Karpaty nie sú veľmi vysoké, avšak napriek tomu poriadne vytŕčajú z nížin, ktoré ich obklopujú. Sú zeleným ostrovom v širokom okolí. Vysoké skalnaté štíty by ste tam hľadali zbytočne, no v hlbokých lesoch sa skrývajú krásy, ktorými sa toto malé pohorie môžu popýšiť.