Výber z bankomatu v zahraničí. Ako sa dostať k svojim peniazom a neprerobiť.

Ak sa chystáte na dovolenku alebo „cestovačku“ do zahraničia, jednou z dilem, ktoré určite budete riešiť, bude prísun financií. Nosiť v kabelke alebo vo vrecku košele počas celého pobytu rolky bankoviek nebude ideálnym riešením.

Ak sa teda spoľahnete na vaše platobné karty, máme pre vás pár tipov, na čo sa dať pri ich použití pozor a tiež podrobný prehľad poplatkov za výbery.

Nie je karta ako karta

Treba si uvedomiť, že platobných kariet jestvuje niekoľko druhov a nie každá karta je vždy vhodná a výhodná. Preto vaším prvým krokom by malo byť dopátrať sa, čo to vlastne nosíte v peňaženke. Základné rozdelenie je na kreditné a debetné karty. Viac než v použití či vzhľade je rozdiel v tom, aké peniaze sa za nimi skrývajú.

Debetná karta

Túto kartu vám banka vydá k vášmu vlastnému účtu a narábate ňou svojimi vlastnými peniazmi plus sumou povoleného prečerpania, ako ho teda máte povolené. V praxi teda môžete minúť len to, čo na účet dostanete alebo vložíte a možno niečo navyše. Na túto kartu sa však väčšinou neviažu žiadne pridané služby, ako je napríklad poistenie. Na druhej strane je s ňou jednoduchšie a praktickejšie narábanie v zahraničí, keďže debetná karta má lacnejšie výbery z bankomatov a umožní vám platiť aj v krajinách s inou menou.

Kreditná karta

Pri kreditnej karte nepoužívate vlastné peniaze, ale čerpáte od banky úver, ktorý následne splácate. Vďaka tomu môžete mať v prípade potreby k dispozícii aj vyššiu sumu v krátkom čase. V „cene“ kreditnej karty sú aj ďalšie asistenčné služby, no okrem drahšieho použitia v zahraničí treba myslieť najmä na úroky a na to, aby ste naozaj míňali s rozvahou.

Ideálnym prípadom je, ak by ste mali oba typy platobných kariet. V tom prípade pre vás platí, že pri platení v obchodoch či reštauráciách použite kreditnú kartu, pri výberoch z bankomatov zasa debetnú kartu. Pokiaľ potrebujete hotovosť, jej výber kreditnou kartou je oproti debetnej samozrejme drahší. V ďalšom texte si preto rozoberieme práve debetné karty, keďže pre kreditky platia diametrálne odlišné pravidlá.

Ďalšie markantnejšie rozdelenie je na indentované a embosované karty. V súčasnosti sa rozmáhajú práve embosované karty, t.j. karty s vystúpeným písmom. Ich rozdiel je len v použití – embosovaná karta sa dá prečítať v tzv. „žehličke“ (najmä USA) a je tiež bezpečnejšia pri transakciách cez internet vďaka viacerým ochranným prvkom.

Ktorý bankomat je priateľ

Poplatky za výber z bankomatov sa rôznia a závisia od rôznych faktorov – či sme v EÚ, či sme v mene € alebo nie a z akého bankomatu vyberáme. Niektoré banky zohľadňujú aj to, či vyberáte z bankomatu danej bankovej skupiny, do ktorej vaša banka patrí. Či je to tak, zistíte poväčšine veľmi ľahko – rovnaké logo banky, rovnaké farebné ladenie. Ak budete chcieť mať istotu, zaiste poslúži ujo Google. Poďme na to:

Slovenská sporiteľňa => skupina Erste Bank Group (v CZ Česká sporiteľňa)

Krajina v EÚ, výber z Erste bankomatu – poplatok závisí od typu účtu, hýbe sa okolo 0 až 20c

Krajina v EÚ, výber z cudzieho bankomatu – poplatok 2 €

EÚ, ale iná mena, výber z Erste bankomatu – poplatok 2% vyberanej sumy

EÚ v inej mene a z cudzieho bankomatu a všade mimo EÚ – poplatok 5 € + 2% vyberanej sumy

Poštová banka

Výber v € – poplatok 1,50 €

Výber v cudzej mene – poplatok 1% z vyberanej sumy, minimálne 6,64 €, maximálne 33,19 €

Tatrabanka

Výber v zahraničí z akéhokoľvek bankomatu – poplatok 2 €

Primabanka

Výber v zahraničí z akéhokoľvek bankomatu – poplatok 1,50 €

ČSOB => belgická banková skupina KBC

Krajina v EÚ, výber z KBC bankomatu – poplatok 20 c

Krajina v EÚ, výber z cudzieho bankomatu – poplatok 1,50 €

EÚ, ale iná mena, výber z KBC bankomatu – 20 c

EÚ v inej mene a z cudzieho bankomatu a všade mimo EÚ – 2% vyberanej sumy, minimálne 6 €

OTP Banka => skupina OTP Bank

Výber v € z OTP bankomatu – poplatok 1 €

Výber v € z cudzieho bankomatu – poplatok 1,50 €

Výber v cudzej mene – poplatok 5,50 €

VÚB => skupina Intesa San Paolo

Výber v € – poplatok 2 € Výber v cudzej mene – poplatok 1,5 % z vyberanej sumy, minimálne 6,50 € Pokiaľ vyberáte zo "spriaznenej" banky (s podobným trojoblúkovým logom), niektoré výbery sú zadarmo - závisí to od typu účtu.

Sberbank

Výber  v € – poplatok 1,50 €

Výber mimo € (rozumej všade inde) – poplatok 5,50 €

mBank

Pokiaľ splníte podmienky banky (je daná suma, ktorá musí vašou kartou „pretiecť“), máte nárok na istý počet výberov zdarma, pokiaľ ho nemáte alebo ho vyčerpáte – poplatok 1,20 €

ZUNO

Poplatok za výber závisí od typu účtu – služba Účet je bez poplatku, služba Účet Plus je s poplatkom 1,20 €.

Pár inšpiračných tipov na záver...

Pred odchodom na dovolenku si vždy skontrolujte platnosť karty a či ju máte podpísanú, niektorí obchodníci nepodpísanú kartu neprijmú.

Klasika: bacha na PIN! Neprezrádzať, nenosiť v peňaženke spolu s kartou, nikam ho nepísať a už vôbec nie priamo na kartu!

Proti zneužitiu je dobré mať aktívnu SMS notifikáciu. Nielenže bez nej neprejde bankový prevod, ale navyše máte okamžité avízo o zlodejovi.

Pred použitím si dobre obzrite bankomat. Niektoré môžu byť pozmenené, upravené rôznymi zlodejmi a hackermi. Ak sa vám na ňom niečo nezdá, nájdite si iný.

Nainštalujte si do smartfónu aplikáciu ATM lokátor – pomôže vám nájsť bankomaty v zahraničí.

V prípade straty karty to okamžite hláste a kartu zablokujte.