Suvenír z kúpeľov - tričko s lokálnym znamením

Som suvenírový maniak. Podmienkou úspešnej misie dovolenky je pre mňa typický autentický lokálny objekt v batožine. Niekedy si praktický suvenír dokonca oblečiem.

Každá dovolenková destinácia má svoje jedinečné čaro. Ja preferujem slnečné mestečká našej pologule. Rád navštevujem typické pouličné markety a trhy s domácimi produktami, plné milých, málo užitočných suvenírov. Súčasťou mojej batožiny pri návratoch z kútov sveta bývajú lokálne artefakty a symboly. Pripomínajú mi čas strávený mimo domova a vo vypätých chvíľach pracovného nasadenia ich úspešne využívam ako prírodnú náplasť proti pracovnému a rodinnému stresu. Autentické predmety ktoré v sebe ukrývajú ducha vzdialených miest vo mne evokujú uvoľnenú exotickú náladu, takú charakteristickú pre moje srdce nenapraviteľného turistu. Už dávnejšie som si vyvinul zvyk nosiť suveníry nielen z dovolenky, ale aj opačným smerom. Často sa nezdržím a dám voľný priebeh svojej tvorivosti, časom som si dokonca našiel časovo aj cenovo nenáročnú formu realizácie tejto úchylky. Pár dní pred cestou si navrhnem svoje vlastné tričko s motívom mojej domoviny. Tričko s potlačou používam ako svoj identifikačný prvok, ktorým prezentujem svoju krajinu na miestach, kde sa stáva exotikou. Dobrovoľne sa tak stávam výkladnou skriňou prezentujúcou svoju rodnú hrudu.

Prezradím Vám svoj osvedčený typ

Keď si chcete na dovolenke v Turecku naozaj oddýchnuť od stresu, únavy a prepracovania, odporúčam zavítať do netradičných kúpeľov Hammam. V arabčine znamená 'Hammam ' vodnú kúpeľ, ktorá sa využívala už v období starých Grékov a Rimanov. Kúpele sa spájajú s islamskou vierou a čistotou ľudského tela a okrem toho sú vynikajúcim miestom pre relaxáciu, či stretnutie so známymi. Sú to 'zázračné' kúpele, ktoré sú určené všetkým, ktorí majú v živote veľa stresového napätia, cítia sa unavení a prepracovaní s túžbou po novom celkovom 'znovuzrodení'... Pred návštevou miestneho trhoviska mám namierené využiť luxusný kúpeľný servis. Procedúra v kúpeľoch Hammam prebieha v miestnosti na konci od vstupu do kúpeľov. Kým vojdem do tejto miestnosti, prechádzam viacerými miestnosťami s rôznymi teplotami, aby si moje telo zvyklo lepšie na zmenu prostredia. V primárnej miestnosti ma už čaká osobný masér, ktorý mi na začiatok objasní priebeh celej procedúry. Potom ma požiada, aby som si vyzliekol tričko. 'Čo znamená ten znak vytlačený na tričku ?' všimne si a opýta sa ma. Komunikačná bariéra je prelomená a naše angličtiny postačujú na udržiavanie povrchnej konverzácie. Vysvetľujem, že potlač na tričku znázorňuje Bratislavský erb, na ktorom je symbol hradu. Naša historická architektúra je úplne iná ako vaše -upresňujem a počas procesu môžem sledovať jedinečnú architektúru kúpeľov. Po krátkom uvoľnení svalov som pripravený na masáž celého tela. Masér zároveň odstraňuje z tela starú kožu, pričom namydlí celé telo. Nasleduje ďalšia relaxácia v pokoji a po nej sa môžem znova obliecť do môjho originálneho trička a pokračovať v ďalšom dovolenkovom programe.

Baví ma na prímorskej pláži stretávať ľudí, ktorý sa neostýchajú prejaviť svoju geografickú príslušnosť, či náklonnosť výjavom peknej potlače na vlastnom tričku. V dave sa dobre sa orientujem, keď oslovím mladého človeka s egyptskou pyramídou na hrudi, alebo dôstojnú pani s grafickou potlačou Eiffelovky. Arabské znaky síce čítať neviem, ale aj to je pre mňa podstatná informácia o nositeľovi. O čo väčšiu radosť mám, keď na tureckej pláži preplnenej anonymnou masou stretnem partičku v tričkách s čičmianskym ornamentom, alebo dvojkrížom na trojvŕškovom pohorí! Pre kreatívnejších cestovateľov môže byť výzvou prejaviť svoju tvorivosť a nadhľad, najmä mladší turista uvíta príležitosť zaujať a prekvapiť domáce osadenstvo či personál ubytovacieho zariadenia. Kvalitné tričko s vlastnou originálnou potlačou je vhodné najmä pre jeho praktickú stránku. Pekné tričko je tak či onak vždy súčasťou základnej výbavy na cestu, takže žiadnej v mojej batožine nepribudne objekt navyše. Pri ceste smerom k rovníku plného letných aktivít a obzvlášť mojej obľúbenej masážnej kultúry, dávam prednosť tenkým bavlneným tričkám s krátkym rukávom, alebo aj bez nich, v ktorých mám zaručený pohodlne strávený slnečný deň.

Domáci proces navrhovania dizajnu trička býva pre mňa príjemnou súčasťou cestovnej horúčky, lebo už vtedy začínam prežívať atmosféru vzdialenej cieľovej lokality. Svoje nápady rád a hlavne jednoducho realizujem na stránke Tricka.sk. Pre svoje autentické nápady využívam aplikáciu na stránke 'Vytvor svoje tričko'. Zrozumiteľný a ergonomicky šikovný nástroj na aplikáciu mojej predstavy mi umožňuje bez špeciálnych odborných znalostí preniesť nápad z hlavy priamo na tričko, pripraviť svoj originálny kus online v priebehu niekoľkých krátkych minút.

Je na každom, kde v rámci dovolenky v Turecku zavíta

Kvôli dôkladnému zrelaxovaniu som získal kopec novej sily a energie do ďalšieho života. A ešte niečo som získal. Počas pobytu nikdy nezabudnem ukojiť svoju vášeň v suveníroch. Cestou na letisko už mám oblečené tričko s potlačou pekného letného tureckého motívu, ktoré som kúpil v lokálnom butiku na tureckom trhu. Hodnota tohto suveníru nespočíva v reálnej kvalite materiálu bavlneného trička, ani v kvalite grafickej potlače, ale v jeho sentimente za príjemne stráveným časom s ľuďmi, slnkom a morom. Kúpele Hammam predstavujú naozaj miesto, na ktoré len tak nezabudnem.