Ako cestovať a zarábať si popri tom

Cestovanie vie byť aj lacné, pokiaľ poznáte tie správne miesta, ale čo ak by ste to vedeli otočiť a z cestovania ešte aj profitovať? Tak ako každý koníček, cestovanie môže byť speňažené a to pomocou niekoľkých nástrojov a správneho myslenia.

Ľudia majú predsa z cestovania veľa užitočných vecí – informácie, zážitky, príbehy, obrázky, videá, suvenýri – a všetko toto môže byť predané so ziskom! Tu je niekoľko tipov aj s linkami na zaujímavé weby. Verím, že si v nich každý nájde to svoje.

#1 Staňte sa Japonským turistom

Máte fotoaparát? Perfektné! Nemusíte byť profesionálnym fotografom, aby ste vedeli spraviť nádherné fotky exotických miest, ľudí či jedla (link na http://thenextweb.com/lifehacks/2011/07/31/how-to-take-incredible-photos-with-your-phone/ ). Naučte sa jednoduché triky ako fotky upraviť vo Photoshope a potom len nahrajte svoje dielo do niektorej fotobanky. Platený ste v províziach za každú predanú fotku a to počas mnoho ďalších rokov. Obľúbené fotobanky sú napríklad: Fotolia (link na http://eu.fotolia.com/?&utm_source=200765964&utm_medium=affiliation&utm_content=200765964&tmad=c&tmcampid=8&tmplaceref=200765964 ), GettyImages (link na http://www.gettyimages.com/ ) či ShutterStock (link na http://www.shutterstock.com/ ).

#2 Blogovaním k úspechu

Písať pravidelne blog má niekoľko výhod a zarábanie je jednou z nich. Či už formou predaja reklamného priestoru, affiliate predajom, predajom vlastných produktov (podcasty, e-knihy, webináre), prilákanie sponzorov (agentúry či hotely) alebo príležitostí na vystúpenia na konferenciách – mať svoj web sa jednoducho oplatí. Náklady na doménu, tému blogu či hostingu sú nízke. Už ťažšie je robiť to správne. Pre inšpiráciu ako úspešne blogovať sledujte iných cestujúcich blogerov, prečítajte si knihu od Nomadic Matt (link na http://www.nomadicmatt.com/travel-tips/make-money-with-your-travel-blog/ ), staňte sa členom Travel Blog Success ( link na http://travelblogsuccess.com/ ) alebo si pozrite návod na Travel Blogger Academy ( link na http://travelbloggeracademy.com/ ).

(ak máte vlastný blog, pošlite nám na Dobrodruh.sk článok a my pod článok pridáme link na váš blog a pomôžeme tak zvýšiť vašu návštevnosť. kontakt: [email protected], pozn. Admina)

#3 Písanie pre iných za $$$

Ak už raz máte blog a svoj štýl písania, prečo neskúsiť písať články pre magazíny či noviny? Pre nápady si choďte na MatadorU ( link na http://matadoru.com/ ) a Travel Writers Exchange ( link na http://www.travel-writers-exchange.com/ ). Existuje niekoľko webstránok, ktoré vám za písanie zaplatia: Yahoo Voices (link na http://voices.yahoo.com/ ), Helium (link na http://www.helium.com/ ), myLot ( link na http://www.mylot.com/ ), Suite101 ( link na http://suite101.com/ ), Destination360 ( link na http://www.destination360.com/ ), iWriter (link na http://www.iwriter.com/ ), Ezine ( link na http://ezinearticles.com/ ) a možno najlepšie – BrightHub ( link na http://www.brighthub.com/ ) a Squidoo ( http://www.squidoo.com/ ). Samozrejme výborná angličtina je podmienkou (na iWriter sú občas ponuky aj na články v iných jazykoch).

#4 Eshop bez starostí

Ak už máte množstvo fotiek a inšpirácií z cestovania, môžte svoje umenie nahrať na produkty v Zazzle ( link na http://www.zazzle.com/ ) a vytvoriť si svoj vlastný eshop. A to najlepšie? Potom už stačí relaxovať a sledovať ako si ľudia objednávajú vaše tričká, obaly na iPad či iné veci a vy dostávate provízie. Zazzle sa stará o všetko – potlač vecí vašou grafikou (resp. fotkou), odoslanie a fakturáciu. Pozrite si napríklad moj eshop na Zazzle ( link na http://www.zazzle.com/loveyoga ) alebo si prečítajte ako si nastaviť celý eshop ( link na http://gombicka.sk/2013/08/ako-si-privyrobit-1-zazzle/ ).

#5 Natočte domáce porno!

Robím si srandu :-) Som si istá, že ste už videli jedno z videií „Where the hell is Matt?“ (link na http://www.youtube.com/watch?v=zlfKdbWwruY ). Vždy ma dobre naladí. S miliónmi videií si cestovateľ Matt príde na slušné zárobky od YouTube. Taktiež predáva tričká tým, ktorí si s ním zatancujú (link na http://store.wherethehellismatt.com/collections/t-shirts ). YouTube dokonca oceňuje najlepších zabávačov ( link na http://en.wikipedia.org/wiki/YouTube_Awards ). So zaujímavými videami – či už v podobe cestovateľských tipov alebo vtipných situácií do ktorých ste sa dostali na cestách – môžte si vytvoriť pasívny príjem do konca života. Prečítajte si tieto tipy ako uspieť s videami na YouTube – na Mashable ( link na http://mashable.com/2012/08/24/how-to-make-money-from-youtube/ ), na Business Insider ( link na http://www.businessinsider.com/how-to-make-money-on-youtube-2010-8?op=1 ), na The Guardian ( link na http://www.theguardian.com/money/2012/jan/13/earn-money-youtube-viral-video ) alebo na ZDNet ( link na http://www.zdnet.com/how-to-make-money-online-with-youtube-a-comprehensive-guide-7000004995/ ). Prípadne sledujte moju Pinterest nástenku so zaujímavými cestovateľskými videami ( link na http://www.pinterest.com/vyskocka/traveler-s-movie-list/ ).

#6 Knihy

Ale ja nemám čas písať knihu!, už počujem ako sa sťažujete. Nuž hádajte čo? Hyperink (link na https://www.hyperink.com/ ) vytvorí za vás e-knihu z už existujúceho obsahu, ktorý ste predtým vytvorili ( blog, tweety, odpovede na Quora apod.), edituje ho a vydá na niekoľkých platformách ( Kindle, Nook, iBooks) za percentá z predaja. Ak však máte čas, napíšte e-knihu a predajte ju na Kindle Direct Publishing ( link na https://kdp.amazon.com/kdp/self-publishing/signin ) či na iBook Store ( link na http://www.apple.com/ibooks/ ). iBook Store má jednu veľkú výhodu a totiž interaktívne e-knihy obsahujúce videá, audiá, hry a iné aplikácie. Pre interaktívne knihy kontaktujte slovenské vydavateľstvo iAdverti ( link na http://iadverti.com/ ). Prečítajte si ako napísať e-knihu na Mashable (link na http://mashable.com/2011/11/18/ebook-how-to/ ) či na Copyblogger ( http://www.copyblogger.com/how-to-publish-kindle-ebook/ ).

#7 Suveníry

Áno suvenýri. Neviem ako vy, ale rada navštevujem lokálne trhy a hašterím sa o cenu zaujímavých predmetov, ktoré inde nedostať. Napríklad starožitnosti, šperky, kvalitné miestne oblečenie, dekorácie a zberateľské kúsky (nože, poštové známky, náboženské predmety apod.). Akonáhle máte dobrého dodávateľa, môžte to všetko predávať na eBay alebo priamo dovážať vo veľkom na Slovensko.

#8 Práca na voľnej nohe

Pracovať popri cestovaní je asi tá najľahšia cesta, akou sa môžete vybrať, aj keď vám ostane menej času na spoznávanie. Existuje niekoľko povolaní, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek na svete: headhunter, spisovateľ, grafik, copywriter, marketingový konzultant, fotograf, umelec, prekladateľ, virtuálna asistentka, učiteľ angličtiny, tanečník, dizajnér webov, programátor, kouč, letuška, novinár či sprievodca.

#9 Staňte sa podnikateľom nezávislým na lokalite

Freelanceri majú možnosť pracovať odkiaľkoviek zo sveta. Čo tak vlastniť svoj biznis, zarábať slušné peniaze a cestovať štýlovo? Ľahko sa to hovorí, ja viem. Každopádne existuje celý rad pomôcok od virtuálnych asistentiek (áno, aj slovenských) až po nástroje na automatizáciu biznisnu. Určite si prečítajte knihu 4-hodinový pracovný týždeň od Tima Ferrissa ( link na http://www.martinus.sk/?uItem=88296  ) alebo sledujte blog The Suitcase Entrepreneur ( link na http://suitcaseentrepreneur.com/ ).

#10 Globálny MLM systém

Ďalším spôsobom ako cestovať a zarábať si popri tom je byť súčasťou celosvetového MLM systému. Existuje veľa firiem, ktoré fungujú na princípe sieťového marketingu, avšak veľa z nich vyžaduje, aby ste predávali fyzický produkt, čo je pri cestovaní na obtiaž. Je tu však jeden, s ktorým nakupujete u vyše 30 000 partnerov po celom svete a profitujete z cashbacku, ktorí ide z nákupov vám aj ľuďom v sieti. Takže zaregistrujete známych aj neznámych a profitujete z provízií z ich nákupov v Tescu či Baumaxe a to do konca života.  Ide o spoločnosť Lyoness ( link na http://www.lyoness.net/sk/ ). Zdroj: http://www.girlstriptips.com/1/post/2013/01/how-to-monetize-your-traveling-and-any-other-hobby-for-that-matter.html