Jarná lyžovačka

Teplé zimy, aké hádam nikto z nás nepamätá, robia riadny škrt cez rozpočeť najmä lyžiarom. Pripomeňme si preto niekoľko lokalít, kde si možno zaručene užiť snehu po celú zimu, na jar a niekde dokonca počas celého roka...

Situácia za posledné roky hovorí jasne pre lyžovanie v Alpách. Aj tu je snehu stále menej a menej, no predsa, strediská sú vo vyššej nadmorskej výške, majú viac vlekov a zjazdoviek. Keďže slovenské svahy sú počas zimy beznádejne preplnené, lepší priestor, zážitok a možnosti sú u alpských susedov. Najmä pre lyžiarov z Bratislavy a južného Slovenska tu hrá rolu aj menšia vzdialenosť.

Semmering

Hneď na začiatok si ale povedzme dôležitú informáciu pre lyžiarov, ktorí obľubujú neďaleké stredisko Semmering. Ak je snehová situácia kritická na Slovensku, väčšinou je lyžovačka obmedzená aj na Semmeringu. Toto stredisko predsa len nie je v tak vysokej nadmorskej výške ako iné lokality v centrálnych Alpách. Preto je lepšie pred cestou sa vždy informovať na teletexte alebo internete. Napriek tomu je za ideálneho stavu lyžovačka na Semmeringu veľmi dobrá. Vleky sú rýchle, zjazdovky primerane náročné pre lepších lyžiarov a cena skipasu nie je zase tak vysoka. Poobedný lístok od 12.30 do 16.00 hod. stojí 23,5 EUR. Ak je snehu málo, treba sa vybrať do vzdialenejších rakúskych lokalít. Ide už o stovky kilometrov a tak treba rátať s výletom na niekoľko nocí. Pri priemernej cene ubytovania v Alpách - 30 – 35 EUR,- to ide trochu viac do peňazí.

Kaprun, Hintertux, Pitztal

alpy1Pripomeňme si populárne stredisko Kaprun. Nachádza sa v Kitzbuhelských Alpách neďaleko Salzburgu, kam sa možno dostať pohodlne po diaľnici cez Viedeň a Linz. Rozprestiera sa na upätí najznámejšieho ľadovca Kitzsteinhorn v stredisku Europa SportRegion. Hoci sa lyžiarska sezóna na ľadovci nikdy nekončí, v súčastnej situácii treba počítať, že aj na Kaprune sú čakacie doby na vlek dlhšie ako po minulé zimy.

Cena denného skipasu je 36 EUR. Lyžovať možno aj na ľadovci Hintertux v Tirolsku, neďaleko talianskych hraníc. Nachádza sa neďaleko Innsbrucku, kam sa najlepšie dostať po diaľnici. Asi 50 kilometrov pred mestom treba odbočiť na B 169 smerom na dedinu Zell am Ziller. Aj na tomto ľadovci možno lyžovať po celý rok. Cena skipasu je na deň 35,- EUR. Dobré podmienky sú aj na ľadovci Molltal v nadmorskej výške 1200 až 3122 metrov. Nachádza sa v južnej časti Rakúska – Korutánsku.

Smerom na Klagenfurt a Villach sa sem dostanete autom za približne päť hodín. Cena denného skipasu je 34,- EUR. Ďalší je aj ľadovec Pitztal v Tirolských Alpách, ktorý sa nachádza po diaľnici asi štyridsať kilometrov za Innsbruckom. Lanovkou sa možno dostať až na vrchol Brunnenkogel do výšky 3450 metrov. Panujú tu pomerne dobré snehové podmienky, keď výška bielej pokrývky dosahuje na svahoch asi 150 centimetrov a v prevádzke je približne 20 kilometrov zjazdoviek. Z Bratislavy je to na Pitztal asi 600 kilometrov a za skipas zaplatíte 33,5 EUR na deň.

Zermatt a Chamonix

alpy2Ak chcete vyskúšať sneh v Taliansku, dávame do pozornosti oblasť Sterzing/Wipptal, ktorá je hneď na rakúskej hranici a najlepšie sa sem dostanete cez Innsbruck a hraničný prechod Brennen. Nachádzajú sa tu tri lyžiarske strediská Gossensass, Ratschings a Rosskopf-Sterzing. V prevádzke je tu až 96 kilometrov zjazdoviek. V porovnaní s rakúskymi strediskami je cena skipasov o niečo výhodnejšia, 30,- EUR na deň. Pravdepodobne najlepšia lyžovačka v Európe je vo švajčiarskom Zermatte, na polceste medzi Luganom a Ženevou. Jedinečná kulisa Matterhornu robí z tejto dedinky jeden z najznámejších areálov na svete. Návštevníkov sem láka luxus a športovcov mimoriadne dobré snehové podmienky. Zermatt je od Slovenska vzdialení niečo viac ako tisíc kilometrov a tak sa sem treba vybrať minimálne na niekoľko dní.

Areál je prepojení aj s talianskou stranou, konkrétne strediskom Breuil – Cervinia - Valtournenche. Na zjazdovkách je v prevádzke približne 49 lanoviek, no za luxus a ideálne lyžovanie sa platí najvyššou cenou v Alpách. Za skipas zaplatíte 45,5,- EUR na deň a ubytovanie sa pohybuje rádovo okolo 80 - 100,- EUR na noc. Práve preto mnohí bývajú na talianskej strane a lyžujú na švajčiarskej. Vynikajúce podmienky sú aj vo francúzskom Chamonix v Savojských Alpách, pod masívnou siluetou Mont Blancu. Najlepšie sa sem možno dostať cez švajčiarsky Bern a Ženevu. Až 90% zjazdoviek sa nachádza vo viac ako dvetisíc metroch, čo zaručuje aj jarné lyžovanie. A tak sa nieto čo čudovať, že v Chamonix je aj počas teplého zimného počasia viac ako dva metre snehu. Cena skipasu je 36,- EUR na deň, no treba počítať s davmi lyžiarov z celej Európy.

- ceny podliehajú každoročným zmenám, článok nie je aktualizovaný!