Cykloturistika

K vyznávačom cykloturistiky je okolie Bratislavy mimoriadne žičlivé. Milovníci dvojkolesových tátošov môžu do sýtosti spoznávať krásy a atrakcie Podunajska, Malých Karpát či Záhoria.

Kilometre a kilometre cyklistických chodníkov lemujú tok Dunaja, Váhu, nivu rieky Moravy, križujú Žitný ostrov i Podunajskú pahorkatinu. Ak sa odhodláte preveriť svoju kondíciu a svalstvo na nohách, objavíte pozoruhodné zákutia prírody a množstvo pamiatok, ktoré by pri ceste autom pravdepodobne unikli vašej pozornosti. Navyše, pohyb na čerstvom vzduchu a šliapanie do pedálov je to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje zdravie. Naším hlavným mestom prechádza Dunajská cyklistická cesta, pravdepodobne najobľúbenejšia cyklotrasa v strednej Európe, ktorá spája Viedeň, Bratislavu a Budapešť.

Cykloturisti na nej môžu objavovať a porovnávať prírodné krásy, kultúru a ľudí troch krajín – Slovenska, Maďarska a Rakúska. Na našom úseku cesty je skutočne na čo sa tešiť. Prvá trasa vedie po pravej strane Dunaja z Petržalky cez Rusovce /25-kilometrový okruh zo stredu mesta/ a Čuňovo /38 kilometrov/, po ceste medzi starým dunajským korytom a plavebným kanálom. Druhá sa začína v prístave pri Slovnafte a pokračuje po hrádzi cez Hamuliakovo, Gabčíkovo až do Komárna a Štúrova. Obe trasy ponúkajú výhľad na rozsiahlu vodnú plochu nádrže Hrušovo, ktorá je domovom množstva vzácneho vtáctva a tiež ideálnym miestom na jachting, windsurfing a člnkovanie. Míňajú aj najväčšiu vodohospodársku a turistickú atrakciu Podunajska – vodné dielo Gabčíkovo.

Trasy na pravom brehu Dunaja

Ak sa vydáte po trase na pravom brehu Dunaja, na obľúbenú cyklistickú „hrádzu“ odbočíte hneď za Ekonomickou univerzitou. Po pár kilometroch vás privítajú Rusovce. V prvom storočí nášho letopočtu práve v týchto miestach postavili Rimania vojenský tábor, ktorý bol súčasťou hraničného opevnenia zvaného Limes Romanus, a o približne dvesto rokov neskôr tu postavili aj mohutnú kamennú stavbu, ktorej základy sa zachovali dodnes. Jej pozostatky patria medzi najvýznamnejšie pevnostné stavby svojho druhu na Dunaji a pre verejnosť sú sprístupnené ako stála expozícia – Gerulata.

Obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov je aj rozsiahli park okolo neogotického kaštieľa, v ktorom bývala až do roku 1945 belgická princezná Štefánia, vdova po následníkovi rakúsko-uhorského trónu Rudolfovi. Cesta pokračuje po pár kilometroch cez dedinu Čuňovo, ktorá sa stala v posledných rokoch významným rekreačným zázemím hlavného mesta. Už niekoľko rokov tu funguje Areál vodných športov nazývaný aj Divoká voda, kde si v letným mesiacoch máte možnosť vyskúšať rafting. Hneď pri vjazde od čuňovskej priehrady je útulná krčma, kde sa máte možnosť najesť, osviežiť a pouvažovať kam ďalej. Pokračovať sa dá cez dedinu Dobrohošť do Vojky alebo až na priehradu v Gabčíkove. Pripomíname, že z Vojky premáva kompa na ľavú stranu dunajskej hrádze, do dediny Kyselica.

Ak sa teda chcete vrátiť do Bratislavy inou cestou, než ste prišli, máte nato jedinečnú príležitosť. V prípade, že pokračujete v trase na pravej strane Dunaja, privítajú vás Bodíky. V ich okolí je viacero dunajských ramien a jazier s krištáľovo čistou vodou. Obklopené zelenými lužnými lesmi sa Bodíky stávajú obľúbeným miestom dovolenkárov a rybárov. Je tu hotový raj s množstvom tichých zákutí, kde sa dajú uloviť krásne kusy. Veď práve v Dunaji a jeho ramenách sa vyskytuje najvyšší počet druhov rýb zo všetkých vodných tokov Slovenska.

Cesta pokračuje ďalej popri Ostrove, kde žije dravec Orliak morský. Je tu viacero odbočiek z hlavnej cesty do lona ešte stále panenskej prírody. Pri troche šťastia sa tu možno pokochať pohľadom na viacero druhov vzácneho vtáctva. Z čarovných zákutí lužných lesov je to už len niekoľko kilometrov na hrádzu do Gabčíkova. Tu sa cyklotrasa na pravej strane Dunaja končí a pokračovať môžete na ľavej strane rieky smerom na Bratislavu alebo Komárno.

Späť po „slovnaftskej“ hrádzi

Ak sa rozhodnete pre návrat do Bratislavy, čaká vás dlhá, približne pätnásťkilometrová cesta po hrádzi do Hamuliakova, v susedstve vodnej nádrže Hrušov. Hamuliakovo má špeciálne počasie. V prvom rade je tu viacero slnečných dní ako Bratislave, čo sa dá dobre využiť na štrkovej pláži, kde býva najmä v letných mesiacoch riadne veselo. Je pritom až zarážajúce, že len niekoľko kilometrov za Bratislavou panuje na brehoch Dunaja priam stredomorská nálada. Navyše, ak fúka južný vietor, na pláži je príboj skoro ako na mori. Za mimoriadne priaznivého počasia je z hrádze vidieť dokonca 2000 metrov vysoký kopec Schneeberg v Rakúsku. Po príjemnom osviežení vám to do Bratislavy šliape samo, no prekážkou môže byť silný vietor zo severu.

Približujúca sa siluete hlavného mesta je ale dostatočným magnetom. Ak sú medzi vami milovníci krásnych momentiek, nezabudnite si fotoaparát. Na tejto ceste vás čaká určite množstvo prekvapujúcich a krásnych pohľadov... Samozrejme, treba podotknúť, že aj tu treba čo zdokonaliť. V posledných rokoch znepríjemňuje život na brehoch Dunaja najmä neznesiteľné množstvo komárov. Pritom stačí, aby sa kompetentní k tomu problému postavili v dočasnom predstihu, vo forme preventívneho postreku. Nie až vo chvíli, keď sú komáre premnožené. Samotné služby sa pre cykloturistov z roka na rok zlepšujú, no rezervy sú stále. Najmä na samotnej priehrade v Gabčíkove.

Pôvodne tu bola plánovaná výstavba hotela s množstvom možností na relax. Okrem Areálu vodných športov je tu však mŕtvo. Situáciu nemôže zachrániť ani jeden schátraný bufet uprostred priehrady. A konečne, radikálnejšie by sa malo postupovať aj proti vjazdu áut na hrádzu. To sa týka najmä ľavej strany Dunaja. Krížov v tráve z menami pribúda z roka na rok, čomu sa však dá určite zabrániť...