Islandské zaujímavosti, ktoré treba poznať pred cestou

Island, tajomná krajina ohňa a ľadu, ktorá láka čoraz viac cestovateľov z celého sveta. Ako už táto charakteristika ostrova napovedá, Island je plný mnohých kontrastov, zaujímavostí a pre našinca aj mnohých bizarností.

Na tomto ostrove o rozlohe približne dvakrát väčšej ako Slovensko, kde sa termálne pramene prelínajú s ľadovcom, machom obrastené zelené  kopce s pustými sopečnými krátermi, kde si môžete užiť dlhé dni, ale aj dni s pár hodinami svetla, som prežila niekoľko mesiacov. Divy prírody prekvapia na Islande asi každého.

Samozrejme, že krása a divokosť tohto ostrova „dostala“ aj mňa aj napriek tomu, že som sa na svoj pobyt poctivo pripravovala. Študovala som knihy, články a internet, počúvala islandskú hudbu a hlavne obzerala neskutočné množstvo fotografií či už kamarátov, alebo rôznych cestovateľov. Na čo sa každý cestovateľ pripraví veľmi ťažko, sú tie drobné odlišnosti, zaujímavosti, jednoducho nuansy života cudzinca v novej krajine.

Absencia stromov

 
Ako prvé človeka, samozrejme, upúta krajina a jej ráz. Do očí na mnohých miestach bije hlavne absencia stromov. Islanďania na túto tému radi vtipkujú, aj keď ich najznámejší vtip, čo treba urobiť, keď sa stratíte v islandskom lese - postaviť sa, už na mnohých miestach neplatí a pomaly, ale isto sa islandské mestá, parky, farmy a kopce zapĺňajú stromami. Obyvatelia Islandu vynakladajú veľké úsilie o zalesnenie ostrova a predchádzaniu erózie.
 
 
V minulom storočí sem bola dokonca dovezená rastlina z Aljašky - lupina nutkajská, ktorá mala vďaka schopnosti obohacovať pôdu o dusík a nenáročnosti napomôcť uchyteniu iných druhov na nehostinných miestach. Žiaľ, dnes sa tejto rastline darí viac ako dobre. Záhony jej modro-fialových kvetov skrášľujú mnohé pusté oblasti,  ale je to invázna rastlina, ktorej sa už nijak nedá zbaviť.
 

Naplavené drevo

 
Živly prírody majú na obyvateľov Islandu veľký vplyv. Vďaka nehostinnosti prostredia sú tu ľudia zvyknutí využiť všetko, čo im príroda ponúka. Takýmto artiklom je napríklad naplavené drevo, ktoré sa hlavne v minulosti používalo na vykurovanie alebo ako stavebný materiál. Kusy dreva od veľkosti menších brvien až po obrovské kmene stromov putujú naprieč oceánom zo Sibíri. Brehy ostrova sú nimi často doslova posiate a je zaujímavé prechádzať sa po pláži a premýšľať, ako dlho sem toto drevo putovalo.
 

Vyskúšajte ovčiu hlavu

 
Islanďania  zužitkujú všetko, aj čo sa týka jedla, takže nebuďte prekvapení, ak na vašom tanieri skončí ten milý vtáčik, ktorého ste pred chvíľkou obdivovali na útesoch. Bežne sa tu konzumuje mäso zo snehule alebo mníšika vysokozobého, čo je najznámejší vták Islandu (tzv.  lundi). Obľúbené hlavne na severe a severovýchode je aj mäso zo soba. Island je krajinou, kde žije viac oviec ako obyvateľov. Miestna jahňacina je veľmi chutná a určite nezabudnuteľným zážitkom je vyskúšať ovčiu hlavu, tzv. svið. Najskôr sa opáli srsť a potom sa hlava rozpolí a uvarí. Najväčšou lahôdkou sú oči a jazyk.
 
 
Samozrejme, v dnešnej dobe sa ovčia hlava je už iba pri výnimočných príležitostiach. Miestna farmárka mi rozpovedala príbeh o jej synovi, ktorému veľmi chutilo mäso z ovčej hlavy, ale len dovtedy, kým mu neukázala, odkiaľ to mäso pochádza. Po zhliadnutí priateľskej hlavy ovce na tanieri mu už veľmi po chuti nebolo a namiesto jedenia začal úbohú hlavu ovce hladkať a ospravedlňovať sa jej.
 

Hákarl- mäso zo žraloka grónskeho

 
Okrem jahňaciny je islandská kuchyňa povestná hlavne širokým výberom rýb a morských plodov. Takmer žiadny turista si nenechá ujsť príležitosť ochutnať hákarl- mäso zo žraloka grónskeho. Žraločie mäso nie je pre mnohých ľudí nič nové, ale na Islande nadobúda nový rozmer. Mäso z tohto žraloka musí prejsť niekoľkomesačným procesom fermentácie pod zemou a následne sušením, aby sa vôbec dalo jesť. Surové mäso je jedovaté vďaka vysokému obsahu kyseliny močovej.
 
 
Malá kocka mäsa napichnutá na špáradle pôsobí dosť nevinne, ale akonáhle k nej privoniate, nie ste si istí, či nejete mäso po záruke. Mäso má silný čpavkový zápach a chuť nie je o nič lepšia. Odporúča sa ho zapiť typickým islandským alkoholom zo zemiakov ochuteným rascou, tzv. brennivín. Priznám sa, že kombinácia týchto dvoch islandských artiklov je len pre silnejšie žalúdky.
 

Alkohol na Islande je samostatná kapitola

 
Veková hranica na jeho konzumáciu je 20 rokov. Môžete si ho kúpiť iba v špecializovaných štátnych obchodoch, tzv. vinbuðin, ktorý sa nachádza takmer v každom väčšom meste. Odporúčam pozrieť si ich web stránku s mapou a otváracími hodinami, lebo na Islande je hlavne v menších mestách dosť bežné otvárať obchody až okolo 11:00. V klasických potravinách dostanete nanajvýš slabé pivo. Ceny sú v porovnaní so slovenskom vysoké, no napriek tomu Islanďania pijú alkohol hlavne v piatok a sobotu ako vodu. 
 
Nočný život v Reykjavíku je povestný heslom „čo najrýchlejšie sa opiť“. Párty sa tu začínajú dosť neskoro, najväčší nával je až okolo polnoci alebo jednej a končí sa v skorú rannú hodinu. Okolo piatej sa ulice menia na plejádu potácajúcich sa ľudí, čakajúcich na taxíky alebo pred stánkom s povestnými hotdogmi s párkami z jahňaciny.
 

Najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou na Islande je plávanie

 
Takmer každá menšia obec či mesto má plaváreň, kde je okrem plaveckého bazéna aj termálny sedací bazén, mnohokrát aj klasická či parná sauna a tobogán. V bazénoch sa nepoužíva chlór, takže sa veľký dôraz kladie na hygienu a čistotu. Pred vstupom do bazéna je každý povinný sa dôkladne osprchovať bez plaviek.  Upozorňujú vás na to obvykle nápisy, ale aj nákresy s vyznačenými miestami na tele, ktorým máte pri umývaní venovať zvýšenú pozornosť.
 
 
V populárnej reykjavíckej plavárni Laugardalslaug je pri sprchách dokonca presklená vitrína, kde sedí zamestnankyňa a z diaľky dohliada, či ste sa osprchovali bez plaviek. Ak nie, dôrazne vás upozorní.  Veľmi obľúbené je aj behanie a to nie len v mestách. Aj na odľahlom islandskom vidieku, na obyčajnej štrkovej ceste stretnete behajúcich ľudí. Ale nielen športom je človek živý. Island je povestný aj dobrou hudbou a pri rozhovoroch s domácimi máte pocit, že skoro každý hrá na nejaký hudobný nástroj alebo spieva v skupine.
 
V týchto pár riadkoch som zhrnula iba niektoré z pozoruhodností Islandu a jeho obyvateľov. Vrelo odporúčam každému užiť si magickú atmosféru tohto ostrova na vlastnej koži. A keď už na Island zavítate, určite sa nechajte okrem prírody inšpirovať aj veľmi kľudnou, pokojnou a priateľskou povahou Islanďanov, ktorých najpoužívanejšou frázou je „žiaden problém“.