Život moderných kovbojov – zbrane, kone a whiskey

Pred rokom a pol som mal možnosť vyskúšať si život v americkom štáte Wyoming. V obkľúčení rančerov a kovbojov, lovcov či rybárov. Mesto Dubois, v ktorom som žil, sa nachádza blízko dvoch národných parkov. Jedným z nich je Yellowstone.

Miesto s najväčším, tridsať kilometrovým, kráterom na svete. Park plný zvierat a gejzírov. Druhá národná rezervácia sa nazýva Grand Teton. Pripomína Vysoké Tatry.

Príchod do Duboisu

Už pri ceste počas prvého dňa vo Wyomingu skoro zrážame medveďa a asi desať kadejakých kopytníkov. Oči svietiace popri cestách nás  varujú pred rýchlou jazdou. Príchod do Duboisu naznačil, že to nebude obyčajné mesto divokého západu. Napriek tomu, že životnú úroveň majú na úrovni – kvalitná cesta, životný štandard, banka, obchod, škola, pošta či knižnica. Atmosféra tisícového mestečka na mňa ihneď zapôsobila. Klobúky, košele a tesiláky sú základná výbava každého obyvateľa. Monty Baker z vedľajšieho darčekového obchodu hrá na rozladenom piane na ulici šesť pesničiek stále dookola. Fúzatí muži na koňoch a so zbraňami, prechádzajú naokolo. Takpovediac, detský sen mladého muža, ktorý vyrastal na westernoch.

Film Zabudnutý Dubois - Neobjavená Kráska

Dôležitou súčasťou života miestnych je práca. Zaujímavejšie sú však voľné chvíle: ísť si zajazdiť, zastrieľať či vypiť tvoria pravidelnú rutinu. Pravá dovolenka je skôr v lese na love a v stane, ako pri mori. Aj vo vyspelom štáte, akým je USA, sú divoké miesta. Tvoria ich síce novodobí ľudia s moderným príslušenstvom, no s divokým vnútrom a dobrým srdcom. Na ľuďoch v Duboise ma zaujala dobrosrdečnosť, pevný postoj a spokojnosť so životom. To mi u nás, Slovákov, chýba. Preto som sa rozhodol natočiť film s cieľom priniesť trochu pokoja z Wyomingu aj domov.

Trailer k filmu

- prezentáciu filmu Miroslava Béreša si môžete pozrieť aj osobne v rámci festivalu Cestou Necestou v Trenčíne 8.3. 2014 v Bratislave.