Recenzia, treková obuv Hanwag TATRA

Turistické, či trekové topánky vhodné i na celoročné využitie, do rôzneho terénu, počnúc jednodňovými výletmi až po náročné túry. Tu je niekoľko mojich postrehov, pričom topánky som testoval najmä na horách v Škandinávii.

Špecifikácia (údaje výrobcu): veľkosti: od 6-13 hmotnosť: 760gr (veľkosť 7) povrch: voskovaná koža

Hodnotenie

Samotná značka napovedá o kvalite. Hanwag, nemeckú značku ručne šitých topánok, model Tatra, som sa rozhodol zakúpiť z viacerých dôvodov. Už pri prvom dotyku a pohľade vyniká kvalita prevedenia a veľmi kvalitné spoje. Dôraz som dával na čo najmenší počet prešívania (čím menej spojov rovná sa menšia šanca preniknutia vlhkosti), hlavne v nartovej časti, kde sa namáhanie topánky najviac prejavuje. Taktiež som uprednostnil lepenú podrážky, čo sa osvedčilo ako perfektné, i po mnohonásobných zakopnutiach, oškretiach o špicu topánky. Nezbadal som však ani náznak povolenia gumy od kože. Skvele osadenie a hlavne komfort som ocenil pri kovových nitoch na šnúrky, ktoré mi už nie raz na inej topánke spôsobovali otláčanie. Ale Nemci opäť nesklamali, umiestnenie vskutku naširoko zabezpečuje, že i napriek pevnému zatiahnutiu nemusíte očakávať oder v žiadnej časti chodidla.

Brúsená koža

Vcelku skvelé je riešenie jazyka, ktorý sa (ako som si veľmi prial) nemá vôbec tendenciu podsúvať do topánky, drží ako uliaty. Brúsená koža, ktorá spája hlavnú jeho časť so zvyškom topánky zabezpečuje stopercentne tesnenie. Testoval som ich v nórskych horách za polárnym kruhom, kde je nespočetné množstvo potokov a ani pri jednom brode, ani po skoro 140 kilometroch žiaden naznak vlhkosti. A to ani na úkor ventilácie, kde unikátne spracovanie povrchu a vnútornej vložky zabezpečuje skvelý komfort.

Podrážka

Samotná kategória u tejto topánky je podľa mňa podrážka. Akoby "odpružená"... Skoky, pády, nárazy... No chodidlo aj po desiatich hodinách s tridsať kilovým batohom sa cítilo veľmi komfortne a netrpelo.

Moderne vyzerajúci dizajn "gripu" nesklamal ani na vlhkých kameňoch, kde topánka naozaj skvelo priliehala a nepustila. Podrážka sa veľmi rýchlo prispôsobila môjmu tvaru chodidla, dokonca žiadne škrčanie počas chôdze, všetko zase na výbornú. Každý určite vie, že takúto topánku je dobre pred ťažkým trekom rozchodiť. Hoci ja som nato čas nemal, no pohodlie a kvalita bola rovnaká ako pri prvom, tak i pri poslednom kilometri. Celkový dojem s topánky bol a je z mojej strany veľmi, veľmi pozitívny, používam ich ako v lete tak i v zime. Aj v lese aj pri horských prechodoch a určite majú moje skvelé odporúčanie. Jediná vec, na ktorú by som chcel upozorniť, že v zime som tieto trekáče využil do maximálnej teploty mínus 14 stupňov.

Široký sortiment trekovej obuvy Hanwag, Garmont, Lowa si môžete kúpiť v eshope Sport-outdoor.sk