Recenzia - kamera Evolve 4500

Dlhšiu dobu som uvažoval nad outdoorovou kamerou. Až sa mi dostala do rúk novinka od firmy Evolve, kamera EVOLVE 4500FHD Sport.

Už na prvý pohľad ma zaujala cena v porovnaní s možnosťami tejto kamery. Cena začínajúca od približne 160,-Euro sa mi zdá za kameru nahrávajúcu vo Full HD formáte veľmi prijateľná. Najmä pre filmárov – amatérov. Samozrejme, nahrávanie vo Full Hade formáte nie je to jediné. Možnosti kamery sú oveľa bohatšie.

Pri predchádzajúcich starších typoch tejto outodoorovej kamery bola veľkou výhodu a zároveň aj nevýhodou malá veľkosť a váha. Obraz tak bol často roztrasený. Kamera je naďalej veľmi skladná, možte ju stále nosiť pri sebe, no roztrasenému obrazu teraz zabraňuje funkcia - Elektronická stabilizácia obrazu, ktorú si môžete v prípade potreby aktivovať po odskrutkovaní zadného krytu. Kameru som testoval aj pri splave rieky a stabilizáciu obrazu som hodnotil veľmi pozitívne. Pri tejto činnosti som však mal na kamere namontovaný vodotesnú krytku, čo mierne tlmilo zvuk, no do prijateľnej miery.

 

Pamäť na 32GB

 

kamera EVOLVE 4500FHD Sport za veľm prijateľnú sumu ponúka vysokú kvalitu záznamu Výrobca uvádza podporu až 32GB karty, co je veľmi slušné. To zaručuje približne šestnásť hodín záznamu, takže ak cestujete na dovolenku alebo na turistickú výpravu, pravdepodobne vám bude stačiť jedna karta.

Pritom výdrž batérie je približne 1,5 hodiny nahrávania. Nahrávanie je popri formáte Full HD, možné aj vo formáte HD 720 a je tu aj možnosť fotografovania. Pritom fotenie prebieha spôsobom, že po zapnutí sníma kamera sekvenčne každé 3 sekundy až po vypnutie alebo pokiaľ sa vybije batéria, či zaplní karta. Keďže Evolve 4500 je možné za pomoci širokej ponuky držiakov pripevniť na prilbu, odev, riadítka, či pomocou lepiek na prakticky každý povrch, to je využiteľné najmä pri outdoorových športoch, či aktívnom pohybe v prírode.

Keďže kamera je vodovzdorná aj nárazuvzodrná, osobne som kameru vyskúšal pri spomínanom splave a vysokohorskej turistike v Tatrách. Pri uchytení však treba dať pozor na zdanlivo samozrejmú vec. Keďže kamera je vo tvare okrúhleho valca, treba dbať, aby bola vždy správne uchytená, čiže tlačidlami dohora. Stalo sa mi, že som nato pozabudol a obraz som snímal otočený do pravej strany.

 

Vibračná odozva

 

 

kamera EVOLVE 4500FHD Sport za veľm prijateľnú sumu ponúka vysokú kvalitu záznamu Popri jej odolnosti v outdoorovom teréne, musím veľmi pozitívne ohodnotiť jej jednoduchú použiteľnosť. Kamera je malá a ľahká, čiže neprekáža pri prakticky žiadnom pohybe a čo je veľko výhodou, kamera je vybavená vibračnou odozvou, ktorá informuje o vypnutí či zapnutí bez nutnosti vizuálneho kontaktu s kamerou.

To podľa mňa dostatočne nahrádza absenciu diaľkového ovládania, s čím možno nebudú súhlasiť napríklad motocyklisti, ktorí by diaľkové ovládanie určite uvítali. Kamera je pritom vodovzdorná pri správnom použití až do hĺbky 10 metrov. Nie je teda síce vhodná pre hĺbkových potápačov, no na bežné ponáranie pod vodou a šnorchlovanie. Tu však musím zdôrazniť, že pod vodou som túto kameru ešte nemal možnosť vyskúšať a tak neviem posúdiť jej vlastnosti. Rovnako som aj zvedavý, ako sa kamera zachová pri vysokých mínusových teplotách.

 

Pomer kvalita a cena

Myslím, že táto kamera je v pomere kvalita a cena ideálna pre turistov a nadšencov outdoorových športov. Samozrejme, existujú aj komfortnejšie outdoorové kamery za niekoľkonásobne vyššiu cenu. No podľa môjho názoru, kamera EVOLVE 4500FHD Sport za veľm prijateľnú sumu ponúka vysokú kvalitu záznamu a dostatočný komfort na vytvorenie kvalitného videa v prakticky všetkých extrémnych športových situáciách.