Mizerne sa vyspať na horách je peklo: Vieme čo pomáha

Trpíte turistickou nespavosťou? Bojujte s tým! Máte za sebou celodennú túru. Neviete sa dočkať kedy ľahnete do spacáku a vychutnáte si zaslúžený oddych. Ibaže ležíte už päť minút a nič. Desať a stále ste hore. Po pätnástich vás už žerú mrle. Dookola si opakujete, že musíte spať aspoň osem hodín, aby sa po celodennej námahe telo zregenerovalo na ďalší deň. A stále nič.
Už sa takto trápite viac než hodinu a stále nespíte. Náš scenár sa vám možno nezdá, no naozaj sú ľudia, ktorí trpia backcountry insomniou.
 
Teda niečim čo by sa dalo nazvať turistickou nespavosťou. Od tej klasickej sa veľmi nelíši. Buď je myseľ absolútne čiperná a telo vyšťavené, alebo naopak ste “vypnutý”, no telo má potrebu sa prehadzovať ako po predávkovaní sa cukrom. Rozdiel je vzásade len v tom, že turistická nespavosť vás chytí, ako správne tušíte, na turistike. Či už bivakujete, stanujete alebo ste dokonca niekde na chate, je jedno. Môže to byť spôsobené zmenou prostredia, podvedomým strachom, čímkoľvek. To však nie je témou nášho článku. Chceme vám ponúknuť zopár tipov, ako sa s turistickou nespavosťou vyporiadať.
 
Vopred by sme vás však chceli upozorniť, že turistická nespavosť je veľmi individuálna, a ako vám môže zabrať každý jeden tip, nemusí ani jeden.

Plánujte si deň

Snažte sa väčšinu dňa šliapať, ak to pre vás nie je problém, zvýšte rýchlosť. Čím viac sa unavíte, tým lepšie sa vám bude spať. Pomôckou je šliapať tak dlho (aj s prestávkami) ako dlho máte v pláne spať. Ak má byť spánok deväťhodinový, vyrazte o ôsmej a šliapte do štvrtej. Jednoduché. Dajte si však pozor, aby ste sa neunavili až priveľmi. Telo sa s priveľkou námahou vyrovnáva ešte hodiny po, v dôsledku 
čoho sa môžete cítiť nervózny. Je to spôsob ako sa telo vyrovnáva s nedostatkom kyslíka. Ak si takto vyčerpaný hneď ľahnete spať, síce zaspíte, no spánok bude nekvalitný a môžete mať zlé sny.

Večera plná sacharidov

Nesacharidové jedlá, vďaka ktorým sa udržujete vo forme, nechajte na dni kedy vysedávate v práci. Po celodennej túre si doprajte na večeru ryžu, rezance, tortily, alebo cestoviny a podľa možností ich kombinujte s proteínmi. Okrem toho, že je to perfektná kombinácia pre regeneráciu a rast svalovej hmoty, dopĺňa sa glykogén, sacharidy vás uspia. Keď telo trávi sacharidy môže to spôsobiť kolísanie krvného cukru, čo spôsobuje pocit ospalosti. 

Nešetrite na karimatke

Z praktického hľadiska vás určite neraz napadlo, že čím menšia a tenšia, tým lepšia. Potom prišla prvá chladnejšia noc, vaše prvé kroky po návrate smerovali do športového obchodu kde ste kúpili takú čo dostatočne izoluje. No stále sa na nej spí ako na zemi. Preto navštívte športový obchod znovu a poobhliadnite sa po nejakej naozaj hrubej. Navyše, dnes sú už aj nafukovacie karimatky, ktoré sú zrejme najvhodnejšie. Dôvod je jednoduchý. Sme rozmaznaní. Ak nás niečo tlačí, zle spíme. Nie raz sa dokonca objavilo odporúčanie pribaliť vankúš, ak vám to okolnosti dovolia, aby ste spali s chrbticou v jednej rovine. Vtedy je údajne spánok najkvalitnejší. Aj keď teda s vankúšom na hory…

Spite v suchom

Nie je nič horšie ako spať v tom, v čom ste celý deň šliapali. Za prvé. Pocit vlhka zo spoteného oblečenia je nepríjemný a zhoršuje kvalitu vášho spánku. Za druhé. Všetku špinu a pot vytriete do spacáku, ktorý vám časom začne páchnuť. Čo opäť zhorší kvalitu spánku. Ak sa nemôžete pred spaním umyť, počkajte kým sa prestanete potiť a prezlečte sa do suchého. Ideálne ak by ste mali na spanie niečo voľné a tepelne primerané ročnému obdobiu. 

Zoberte si špunty do uší

Chodíte do hôr nájsť kľud a pokoj? Je tam, len v noci má svojskú podobu. Šuštanie listov, nočné vtáky, dážď a iné. Môže sa to zďať ako nádherná symfónia, no ak máte plytký spánok, každý jeden zvuk vo vašom okolí vás doslova týra. Vyriešte to špuntmi do uší. Nič nevážia, nezaberú veľa miesta, a pomôžu.

Nefajčite

Cigarety a zdravie je známa téma. Všetci vieme, že je ideálne nefajčiť, no nežijeme v ideálnom svete. Ak máte problém so spánkom odpustite si cigarety aspoň hodinku dve pred spaním. Nikotín totiž pôsobí na telo veľmi podobne ako kofeín. Okrem toho cigarety aj z dlhodobého hľadiska majú vplyv na spánok. Narušujú spánkové cykly.