Fotenie na horách: Zlepšite svoju turistickú fotografiu

Fotoaparát určite patrí do povinnej výbavy turistu. Ibaže fotenie na horách nie je také jednoduché. Nezúfajte, len málo ľudí vie na horách poriadne fotiť. Avšak, neznamená to, že takáto fotografia je až priveľmi náročná. Stačí si osvojiť zopár trikov a pocítite značný rozdiel. Myslite na naše tipy pri najbližšej túre a radosť s fotografií bude určite väčšia. 

Spravte si domácu úlohu!

Než sa vyberiete do terénu, googlite obrázky z miest, ktoré plánujete navštíviť. Okrem toho, že sa o miestach dozviete zasa niečo viac, a budete opäť viac pripravení, inšpirujete sa. Objavíte nové uhly pohľadu, či miesta, ktoré iní museli dlho hľadať. Perfektným miestom, kde nájsť nápomocné a inšpirujúce fotografie je Flickr. Ak sa vám táto rada nepozdáva, pretože vám pripomína kopírovanie, pozrite sa na to takto. Už hotové fotografie vás majú len inšpirovať a pomôcť vám. To znamená, že určitý pohľad môžete vylepšiť podľa seba, napríklad si pri fotení čupnúť, prípadne môžete fotografiu v postprocese upraviť úplne iným štýlom, než akým bola tá, ktorá vás inšpirovala. Ak chcete fotografovanie posunúť ešte ďalej pokúste sa o foto esej. Tu je však príprava náročnejšia. Musíte si vopred pripraviť akýsi scenár alebo scenáre, pripraveným praje, toho, z akých záberov bude séria pozostávať. A musíte vedieť čo chcete esejou povedať.

Buďte potichu

Ak počas pobytu v prírode chcete fotiť divú zver, musíte byť absolútne potichu a nenápadní. Ostatne, veľmi dobre viete, že stačí, aby ste šuchotali lístím a vyplašíte všetko vo vašom okolí ešte skôr než to zbadáte na vlastné oči.

Treba akciu

Výhľady sú síce úchvatné, no bez akcie na fotkách to nie je nikdy ono. A vlastne to platí takmer pri každom druhu fotografie. Človek na fotke je vždy veľká časť úspechu. Ak odfotíte výhľad len tak, môžete mať pocit prázdnoty. Stačia dve malé postavičky a fotografia zrazu naberie úplne iný rozmer. Dôležité je umiestnenie postavy, či postáv, a zarámovanie fotografie. Uhol pohľadu je na vás, no podhľady pridávajú na pompéznosti. Tiež sa nebojte ľudí trochu štylizovať. Ak idú pred vami traja turisti priveľmi pokope, poproste ich nech spravia medzi sebou väčšie rozostupy. Prípadne poproste kamaráta nech vám do záberu vojde z konkrétnej strany a ide trochu pomalšie. Hlavnou myšlienkou je, aby mal divák pocit, že je s vami na turistike.

Majte popredie

Fotografia prírody, z ktorej máte pocit priestoru je vžd lepšia. Hĺbku dosiahnete tým, že budete mať niečo v popredí. Kvety, kameň, lavičku, jazero alebo ľudí. Hrajte sa tiež s hĺbkou ostrosti a vaše fotografie naberú úplne iný rozmer.

Kašlite na svetlo

O zlatej hodinke počúvate v spojením so svetlom na fotografií z každej strany. Verte, má to svoje opodstatnenie. Ibaže vy ste v prírode počas celého dňa a určite niekde na pol trase nebudete vyčkávať na západ slnka. Musíte sa teda učiť pracovať s takým svetlom, aké práve je. Potrvá to možno dlhšie, no ak budete vytrvalý, zvládnete dobrú fotografiu aj na pravé poludnie, ak na oblohe nie je ani mráčik.

Vždy pripravený

Skautské heslo vám zaručí množstvo nádherných fotografií. Teda už nikdy nemajte fotoaparát odložený v batohu. Vždy ho majte po ruke a buďte pripravený fotiť. Nápomocné môžu byť v tomto prípade púzdra, ktoré sa dajú pripevniť na ramenné popruhy batohov. A tiež zvážte výber fotoaparátu. Samozrejme, že zrkadlovka je vždy lepšia voľba, avšak je aj väčšia a teda nepraktická. Nosiť cez plece zavesenú pár kilovú “kravu” najmä ak ste niekde na reťaziach či rebríkoch je veľmi ošemetné. Dobrou voľbou sú bezzrkadlovky, kvalitné fotoaparáty s rozmermi kompaktov. 

Detaily, detaily, detaily

A opäť vás budeme odhovárať od fotenia výhľadov. Zamerajte sa na detaily. Živočíchy, detaily turistov, portréty, nevšedné útvary, či dokonca vtipné tabuľky. Toto všetko pridá život vášmu setu fotografií. Keď si prezriete dvadsať fotografií, kde sa striedajú výhľady s detailami, budú vás baviť od prvej po poslednú. Z dvadsiatich fotografií výhľadov už pri tretej fotke stratíte záujem o tie ďalšie. 

Privstaňte si

Vstaňte skôr, oplatí sa to! Východy slnka, rozospatí parťáci, či akísi tajomný pokoj tábora tesne pred tým než sa všetci zobudia, to sú všetko veci, ktoré sa oplatí zaznamenať. 

Zostaňte hore

Nočná obloha je doslova magická. Nastavte statív, fotografujte a kochajte sa. V meste či dedine si nočnú oblohu nikdy neužijete tak ako na horách. Priveľa svetelného smogu totiž nebráni len výhľadom, ale najmä kazí nočnú fotografiu. V noci, na horách sa s foťákom vybláznite najviac. 
 
zdroj: theadventurejunkies.com foto: theverge.com, argyruntum.com, photokitfrost.wordpress.com, wallpapershome.com, pcwallart.com, www.edcollierphotography.com, andrewskurka.com